Ilustrační foto

MŽP dnes představí, co nového přinese program Nová zelená úsporám

Praha 25. května (ČTK) - S plánovaným rozšířením nabídky dotací z programu Nová zelená úsporám na bytové domy dnes veřejnost seznámí ministerstvo životního prostředí. Jednou z novinek podpory přechodu na energeticky úspornější režim, kterou se úřad chystá spustit v září, je bonus pro nízkopříjmové domácnosti. Program se má také rozšířit o dotaci na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla, informoval úřad.

Už dříve ministerstvo avizovalo, že kvůli přípravě technické podpory programu zastaví úřad přijímání dosavadních žádostí v Nové zelené úsporám 30. června. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman proto v březnu doporučil žadatelům, kteří mají rozpracované projekty podle dosavadních podmínek, aby žádosti podali do letních prázdnin.

Novinkou u novostaveb má být od září cílení podpory pouze na energeticky pasivní domy, nikoli i nízkoenergetické, jako tomu je dosud.

Po přechodu na nový zdroj financování chce ministerstvo nabízet vedle dotací i nízkopříjmové půjčky a variantu financování projektů formou záloh, jako to už nyní funguje v odlehčené verzi programu pro nízkopříjmové domácnosti.

Autor: ČTK
Foto: Stokkete, zdroj: Shutterstock