Na co se zaměřit při výběru nábytkových dvířek?

Plánujete pořízení nové nábytkové sestavy či renovaci kuchyňské linky, ale dělá vám problém se zorientovat v široké nabídce nábytkových dvířek a materiálů nejrůznější ceny i kvality? Přinášíme vám několik užitečných rad a tipů, na co se zaměřit při výběru nábytkových dvířek, aby ve vaší domácnosti vydržela co nejdéle a přitom splňovala náročné požadavky na působivý vzhled a design.

Kam s nimi?

Před nákupem si ujasněte, do jaké místnosti chcete nábytek s dvířky umístit a k jakému účelu by měl sloužit. „Náročnější prostředí na vlhko a teplo je vždy kuchyně s koupelnou, dětský pokoj zase vyžaduje dvířka s mechanicky odolným povrchem,” říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a pokračuje: „Odborné obsluhy se proto vždy ptejte, co vše dvířka vydrží, jaký mají povrch či jaké lepidlo bylo použito k lepení folie a hran. Dvířka nesmí obarvit nebo poleptat agresivní potraviny nebo chemikálie a také vyčištění skvrny od laku na nehty musí být bezproblémové.

Vybírejte dvířka hraněná PUR!

Vysoké teploty, vlhkost, prach a nečistoty... to jsou největší nepřátelé nábytkových dvířek, a to nejen v namáhavém prostředí kuchyně či koupelny. Obzvláště choulostivým místem jsou hrany dvířek, pokud tedy chcete, aby se neodlepovaly a dvířka tak vydržela co nejdéle, vybírejte kvalitní dvířka s hranami ohraněnými technologií PUR. „Při lepení hran s pomocí PUR je potřeba daleko méně lepidla než u jiných technologií. Vzniklá spára mezi hranou a čelní plochou dvířek je tak téměř neviditelná,” říká pan Martin Dusík. Tato tzv. ztracená spára přitom není pouze designovým, ale také velmi praktickým prvkem. „Ztracená spára se nezanáší nečistotami a efektivně brání průniku vlhkosti do vnitřku dvířek. PUR lepidla mají navíc po vytvrdnutí vysokou tepelnou odolnost, takže při působení vysokých teplot nedochází k běžnému odlepování hran u méně kvalitních typů olepení,” uvádí pan Martin Dusík.

Dvířka T.acrylic olepená pomocí technologie PUR

Poznejte kouzlo matu bez otisků

Matné povrchy jsou v kurzu, což potvrzují i největší světové nábytkářské veletrhy! Nejen že dovedou zjemnit každý barevný odstín, ale jsou příjemně hebké i na dotek. „Mat eliminuje odrazy světelných efektů, takže se do něj nepromítají žádná světla, odlesky nebo předměty. Díky tomu zůstávají matné povrchy stále stejné,” vysvětluje pan Martin Dusík. Některé z matných materiálů se však potýkají s nežádoucí vlastností.

Více než na jiných površích na nich ulpívají otisky prstů a šmouhy. Pokud však zvolíte dvířka s matným akrylátovým povrchem T.acrylic, nemusí vás trápit ani tato maličkost. „Jestliže chcete ozvláštnit svůj interiér trendy sametovým matem, vybírejte nábytková dvířka s akrylátovými povrchy jako například T.acrylic,” říká pan Martin Dusík a dodává: „S akrylátovým povrchem se totiž vůbec nemusíte bát ulpívání otisků prstů. Díky kvalitní povrchové úpravě totiž na akrylátových dvířkách žádné otisky nezůstávají.” Maty samozřejmě nespadly jen tak z nebe, ale jejich rostoucí popularitu potvrzují také velké světové nábytkářské veletrhy.

Nedávný Veletrh nábytku v Miláně jasně ukázal, že lesklé povrchy postupně ustupují těm matným. Oblíbené jsou přitom zejména jemné pastelové tóny šedé a hnědé, což jsou odstíny, na které dlouhodobě zaměřuje i Trachea,” říká pan Martin Dusík.

Vždy vybírejte dvířka s hologramem

Stejně jako jiným oborům, tak ani nábytkářství se nevyhnulo plagiátorství a velcí výrobci proto přistupují k jasné identifikaci svých výrobků. „Často jsme bývali voláni k reklamacím dvířek, která byla vydávána za naše výrobky, ale realita byla samozřejmě zcela jiná. Proto jsme přistoupili k jasné identifikaci všech dvířek, které vychází z našeho holešovského závodu. Zadní strana je vždy opatřena hologramem, který nelze lehce napodobit a ani odstranit. Vzhledem k tomu, že našim odběratelům nikdy neposkytujeme hologramy samostatně, má koncový majitel – uživatel dvířek jasné potvrzení, že si koupil kvalitní dvířka s jasnými zárukami,” vysvětluje pan Martin Dusík.

Víceletá záruka jako garance kvality

Solidní výrobce věří svým produktům na 100 %. Měl by proto nabízet nábytková dvířka s prodlouženou záruční lhůtou, která vám zaručí, že případné problémy a vady, které se objeví během jejich používání, s ním budete moci v klidu řešit. „Naše společnost již dlouhodobě nabízí foliovaná dvířka se záruční dobou prodlouženou na pět let. Od minulého roku poskytujeme navíc prodlouženou pětiletou záruku také na moderní dvířka s akrylátovým povrchem T.acrylic,” uzavírá pan Martin Dusík.

Více informací najdete na stránkách www.trachea.cz.

Autor: Stanislava Telecká
Foto: Archiv firmy