Na co si dávat pozor při výběru sklepních a spojovacích dveří

Když zařizujeme nebo rekonstruujeme dům, myslíme při výběru dveří hlavně na kvalitu těch vchodových a interiérových. Málokterý stavitel však pomyslí i na to, že dveře vedoucí do garáže či jiných částí domu jsou důležité ještě víc.

Pravda, tady se ani tolik neměří estetika, jako spíš funkčnost. Záleží, kde přesně dveře mají být použity a k jakému účelu. Podle toho je potřeba posuzovat, jaké mají protipožární vlastnosti, jak izolují, jak jsou zvukotěsné a jaký mají stupeň bezpečnosti.

Přitom dveře do garáží či sklepů jsou statisticky nejvíc vystaveny útokům zlodějů. Zcela opodstatněně si myslí, že za těmito dveřmi mohou najít leccos zpeněžitelného. To však na takovéto dveře klade nárok, že by měly splňovat bezpečnostní třídu RC2. To znamená, že by takové dveře měly vydržet odolávat průměrně vybavenému zloději alespoň tři minuty. Podle studií, ze kterých společnost Hörmann vychází, běžná krádež trvá právě tři minuty. Pokud pokus o vloupání nevyjde, pachatel úsilí většinou po třech minutách vzdá, aby nebudil pozornost a neriskoval dopadení.

Dalším důležitým kritériem při rozhodování je, nakolik jsou dveře schopny udržet teplo. Ve sklepě nebo v garáži bývá chladněji než v obývacím pokoji, proto se nevyplatí izolační schopnosti dveří podceňovat. V potaz je třeba brát jak izoluje křídlo, zárubeň, práh a jak jsou dveře utěsněny. Pokud bychom tyto vlastnosti převedli na konkrétní produkt: u Hörmannu je volba jasná. Klade-li se důraz na bezpečnost i tepelnou nepropustnost, pak lze doporučit bezpečnostní dveře KSI Thermo46. Pokud dveře oddělují nevytápěné místnosti, pak stačí bezpečnostní dveře KSI 40 se stupněm odolnosti RC2.

Odkud a kam dveře vedou?

Před výběrem dveří je vždy nutno přesně určit, odkud a kam dveře povedou (vedou). Potom až dveře vybírat.

Vchod z obytných prostor do sklepa

Schody do sklepa a prostor k bydlení by měly být odděleny dveřmi, které dobře izolují. Sem se hodí dveře MZ Thermo 46, které izolují až o 49 % lépe než běžné víceúčelové dveře.

Přechod z garáže do sklepa

Sem patří protipožární dveře. Měly by mít parametry T30 – tedy udržet oheň alespoň 30 minut. Ocelové dveře Hörmann H3D tento parametr splňují, zároveň je lze dodat jako utěsněné proti kouři a hluku. Tak se lze chránit proti zplodinám a hluku ze startujícího auta.

Vchod z garáže do obytného prostoru

Pokud například dům není podsklepen a garáž přímo sousedí s obytnými místnostmi, je i tady nezbytně nutné, aby použité dveře byly protipožární. Ocelové dveře jako WAT 40 jsou nad rámec protipožárního standardu T30 k dostání i jako těsné proti dýmu, což je vzhledem k blízkosti obytných prostor žádoucí.

Vchod do kotelny

Podle kotelny poznáte mistra. Zvlášť ve starších domech je vstup do kotelny neuralgický bod. Kotel, topný olej nebo složené uhlí mohou snadno rozpoutat požár nebo přispět k jeho šíření. Zde se dá doporučit montáž protipožárních ocelových dveří H8-5. Kromě toho dveře mají vynikající termoizolační vlastnosti a odstíní i případné zvuky, které vydává kotel nebo automatické přikládání. I tyto dveře se dodávají v případě požadavku i jako těsné proti dýmu.

Prosté dveře ve sklepě

Málokdo má sklep jako jeden prostor. Většinou je tam víc místností, do kterých se vstupuje – dveřmi. Většinou to jsou dveře, od kterých žádný nadstandard nepotřebujeme – protipožární být nemusí, izolovat také nemusí a na hlučnost se nehledí. Tam stačí víceúčelové dveře MZ anebo dveře ZK. Jsou to dveře vyznačující se svou kvalitou a „nezničitelností”.

Všechny dveře od společnosti Hörmann jsou k dostání v 16 barvách nebo RAL. Na výběr je i 7 dekorů v imitaci dřeva anebo titan metalický dekor.

Více informací nalezenete na stránkách www.hormann.cz.

Autor: Martin Ježek
Foto: Archiv firmy