1. července 2020 proběhlo slavnostní otevření nově vzniklých komunitních domácností chráněného bydlení v Kostelci nad Orlicí, a to v ulicích Jelínkova a Rybářská. Zdroj: archiv MÚ Kostelec nad Orlicí

Na Královéhradecku vznikla moderní chráněná bydlení pro občany se zdravotním postižením

Tři chráněná bydlení v Kostelci a Týništi nad Orlicí již úspěšně naplno fungují. Projekt financovaný z prostředků EU byl po několika letech příprav úspěšně dokončen a v letos červenci proběhlo slavnostní otevření nových komunitních domácností. Moderně zařízené rodinné domky slouží klientům Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny. Svůj nový domov zde našlo již osmnáct klientů se zdravotním postižením. Cílem projektu je začlenění mentálně postižených klientů do běžného života.

Příprava na výstavbu domů začala zhruba před 5 lety. Zakázky na zhotovitele stavby vypsal Královéhradecký kraj. Nové rodinné domky jsou určené pro klienty Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny (ÚSP Kvasiny), který je jedním z hlavních zařízení tohoto druhu v Královéhradeckém kraji. Cílem projektu bylo především zvýšit kvalitu a dostupnost poskytovaných sociálních služeb. Stavby byly financovány z projektů EU. Projekt mělo na starosti Centrum investic, rozvoje a inovací, které je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Provozní náklady jednotlivých domů hradí částečně klienti a částečně Královéhradecký kraj. Stěhování klientů do novostaveb bylo zahájeno 1. května tohoto roku.

Moderní a funkční stavba v Rybářské ulici

V rámci projektu došlo v Rybářské ulici v Kostelci nad Orlicí k demolici stávajícího objektu a k výstavbě zcela nového rodinného domu včetně vybavení. V ulici se nyní vyjímá moderní bezbariérová novostavba o dvou bytových jednotkách s garáží. Stavba přišla i s vybavením na necelých dvacet milionů korun. Částku ve výši 13 milionů korun pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Zdroje byly využity nejenom na stavební práce, ale následně i na pořízení nového vybavení a nábytku. V rámci projektu byly také provedeny stavební úpravy stávajícího zahradního domku. Objekt rodinného domu v Rybářské ulici je jednopodlažní, nepodsklepený, podlouhlého půdorysu vycházejícího z tvaru parcely.  Jižní strana objektu je chráněna dřevěnou pergolou. Stavba má jednoduché a moderní tvary.

V objektu jsou umístěny dvě bytové jednotky se společným vstupem. Ze společného zádveří je přístupná kancelář personálu a také technická místnost. Každá bytová jednotka má tři pokoje pro klienty, obývací pokoj s kuchyňským koutem a sociální zařízení. V hygienických a technických prostorech jsou navrženy sádrokartonové podhledy kryjící vzduchotechnická zařízení a ostatní rozvody. Objektu nechybí ani garážové stání se skladem nářadí.

Zpevněné plochy v okolí objektu jsou řešeny zámkovou dlažbou a dřevěnými terasami. Zdroj: archiv MÚ Kostelec nad Orlicí

O projektovou dokumentaci interiéru se postarala architektonická a projekční kancelář z Hradce Králové – Architep HK, jejíž realizace lze vidět po celé České republice. V rámci projektu dostala na starosti navržení veškerých vnitřních prostor – jak jejich dispoziční návrh, tak návrh vybavení interiéru. Snahou bylo vytvořit vzdušné a příjemné prostředí s dostatečnými pracovními a úložnými prostory. Důraz byl kladen především na kvalitu, funkčnost a jednoduchost. Interiéru sociálního objektu vévodí přírodní materiály. Nábytek byl vybrán typový.

Další objekt v ulici Jelínkova

Druhý rodinný dům se nachází v ulici Jelínkova. Jedná se o dvoupodlažní objekt, který působí kompaktně a výškově ladí s okolní zástavbou. Nachází se v mírně svažitém terénu. Na pozemku je vymezen prostor pro tři parkovací stání – z toho dvě zastřešená. Ve vstupní části domu se nachází hala, technická místnost, toaleta a komora pod schodištěm. V soukromé části domu můžeme najít dva jednolůžkové pokoje, pokoj pro personál a samostatnou koupelnu s toaletou. Vše je propojeno společnou chodbou. Proti vstupu do chodby je prosklená stěna, která opticky spojuje tyto dvě oddělené části a zároveň prostor prosvětluje. Z obývacího pokoje či jednotlivých pokojů mohou klienti vyjít na dřevěnou terasu.

Díky projektu, který mělo na starosti královéhradecké Centrum investic, rozvoje a inovací, se mohli lidé v ústavní péči přestěhovat do prostředí, které je jim podstatně bližší. Obrázek zobrazuje vizuálizaci rodinného domku v Týništi nad Orlicí. Zdroj: Malý velký ateliér s.r.o.

Nové chráněné bydlení pro ÚSP Kvasiny vzniklo také v Týništi nad Orlicí.  V rámci projektu došlo k celkové rekonstrukci stávajícího rodinného domu včetně vybavení. Podobně jako v Kostelci nad Orlicí je i zde zrekonstruovaný patrový rodinný dům pro šest osob. Náklady na rekonstrukci tohoto objektu přesáhly částku 23 milionů korun. Kromě Kostelce a Týniště nad Orlicí mají vzniknout dva objekty chráněného bydlení také v nedalekých Častolovicích. Výstavba ale dosud nezapočala, čeká se na stavební povolení.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv MǓ Kostelec nad Orlicí, Malý velký ateliér s. r. o.