zdroj: Youtube

Nejvyšší vrchol Orlických hor se pyšní novou rozhlednou

Na hřebeni Orlických hor vznikla v rámci česko-polského grantového projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ nová turistická zajímavost. Slavnostní otevření rozhledny, která se nachází na vrcholu Velké Deštné v nadmořské výšce 1115 m, přilákalo nad dva tisíce návštěvníků.

Velkolepé slavnostní otevření

Otevření rozhledny dne 26. 10. 2019 přilákalo do hor spoustu velkých i malých turistů. Pro děti byla na čtyřkilometrové trase připravena pohádková stezka. Slavnostní otevření rozhledny započalo státní hymnou, následně přivítala starostka obce Alena Křížová hejtmana Královéhradeckého kraje pana Jiřího Štěpána i pana Filipa Kolowrata Krakowského, který daroval obci pozemek, na němž rozhledna stojí. Za transhraniční regionální sdružení Euroregion Glacensis se dostavil pan Miroslav Kocián. Událost si nenechali ujít ani představitelé Spolku Velká Deštná a další. Pan Jiří Štěpán poté poděkoval všem, bez kterých by se stavba rozhledny neobešla. Stavbě i jejím budoucím návštěvníkům bylo požehnáno knězem a farářem Pavlem Rouskem. Následovalo slavnostní přestřižení pásky za zvuku fanfár. V rámci česko-polské spolupráce již byla postavena například i rozhledna Čáp, Žernov na Kladském pomezí nebo Eliška u Trutnova.

Stavba na motivy počasí

Výběrové řízení na stavbu rozhledny vyhrála firma Elektroin spol. s r.o. z nedalekého Náchoda. Stavební práce na Velké Deštné započaly v květnu minulého roku. Radnice přitom o stavbu rozhledny usilovala od roku 2007. Nová rozhledna nahradila několik původních dřevěných vyhlídek, které už neplnily ani reprezentační funkci. Pro dechberoucí výhled na Orlické hory je třeba vystoupat po 98 schodech. Z rozhledny jsou vidět Krkonoše nebo třeba Jeseníky. Stavba má celkem 4 patra a k tomu otevřenou vrchní plošinu. Autoři stavby ze studia architekti.in se inspirovali přírodními podmínkami na vrcholu Velké Deštné a rozhledna je proto jakousi materializací konceptu deště. Disponuje půdorysem ve tvaru pětibokého hranolu, jenž má svým tvarem připomínat vrstevnice. Proudy deště jsou pak architektonicky zhmotněny v latích vnějšího diagonálního pláště.

Je to první ze čtyř rozhleden, které mají být vybudovány na hřebenové trase v příhraničí. Další vyrostou například u Olešnice v Orlických horách či u Vysoké Srbské. Rozhledna je přístupná celoročně bez obsluhy, výstup na ni je bezplatný. Nejsnadnější přístup na nově otevřenou rozhlednu je po Jiráskově cestě ze sedla pod Šerlichem, kde se nachází parkoviště pro automobily i autobusy. Druhou možností je výstup po zelené značce od osady Luisino údolí.

Dřevěné stěny rozhledny z modřínu ukrývají ocelovou konstrukci. Zdroj: David Mazánek

Nejhezčí rozhledna roku 2019?

Nedávno započala anketa o Nejhezčí rozhlednu roku 2019, jež je součástí rozsáhlého projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“.  Mezi 12 nominovaných rozhleden byla zařazena i ta na Velké Deštné v Orlických horách. Hlasovat pro tu nejhezčí můžete na stránkách Klubu přátel rozhleden, a to až do 29.2.2020.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: David Mazánek, Youtube