Rekonstrukce rozhledny na Cvilíně

Loni byla rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově uzavřena, letos bude otevřena. Z dostupných pramenů vyplývá, že válcovitý kamenný objekt se nachází ve výšce 436 m n. m., je vysoký 28 m a byl v letech 1901 až 1903 vybudován krnovskou sekcí Moravskoslezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela.

V průběhu roků, kdy rozhledna sloužila kromě jiného jako pozorovatelna wehrmachtu, přišla o unikátní excentricky umístěnou věžičku. Ještě později pak měla na svém vrcholu umístěny antény televizního vysílače. To vše už je minulostí a od loňska zde probíhá rekonstrukce exteriéru i interiéru. Jako vůbec první opatření bylo realizováno zpevnění nestabilního podloží a základů. Zpevnění a obnovy se týkají též venkovního přístupového ochozu včetně schodiště, betonových říms, balkonu, ztužovacích ocelových pásů, střechy, vyhlídkové terasy a zděného zábradlí s cimbuřím.

V zimních měsících jsou na programu práce uvnitř rozhledny. Vnitřní dřevěné schodiště o 144 schodech bylo rozebráno. Tomuto aktu předcházel mykologický průzkum, který potvrdil značnou míru narušení schodů dřevokaznými houbami, hmyzem, zatékáním, vlhkostí i letitým užíváním návštěvníků. Nastala demontáž a výroba a úprava jednotlivých schodišťových prvků. Poškození dřevěných prvků má hnízdový charakter, vyskytuje se převážně u záhlaví stropnic, které nesou podesty schodiště. Totálně poškozené vřetenové schodiště vedoucí na vyhlídku nahradí jeho replika.

Jarní práce budou, po dokončení sanačních a zpevňovacích akcí, pokračovat vyzdívkami nového cimbuří. Na řadu přijdou se svým fortelem klempíři, zámečníci, elektrikáři a tesaři. Celkovou rekonstrukci uzavřou terénní úpravy. V letních měsících bude cvilínská rozhledna zpřístupněna pro návštěvníky, kteří budou moci kromě krás města Krnova a okolí zřít i vrcholy Moravskoslezských Beskyd a Hrubého Jeseníku.

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv Města Krnov