Rozhledna ŠPULKA

Rozhledna je umístěna na vrchu Březák, vede k ní po obnovené úvozové cestě ze sousední vesnice Lbosín naučná ptačí stezka. Rozhledna má tvar staré dřevěné špulky na nitě symbolizující soudržnost svazku obcí Chopos.

Rozhledna je vysoká 45,8 m, hlavní nosnou konstrukci tvoří průlezná středová ocelová roura o průměru 1 m a 18 smrkových nárožníků o rozměrech 200/240 a 160/240 mm, které zároveň vytváří pomyslné opláštění rozhledny. Nosnou konstrukci doplňuje do výšky 11,6 m 9 předpjatých táhel uspořádaných do tvaru válce vymezujícího schodiště o základně cca 3,46 m. Středová roura spolu s táhly je kotvena do kruhového základu o průměru 3,9 m a výšky 0,4 m, nárožníky jsou ukotveny mikropilotami o délce 3,5 m ve sklonu shodném se sklonem jednotlivých nárožníků.

Vyhlídková plošina je přístupná po ocelovém schodišti navinutém na středové rouře se 151 schody z pororoštů. Podlahy na plošinách jsou dřevěné, modřínové, rovněž lavičky na první plošině a madla zábradlí na obou plošinách. Pro příchozí jsou připraveny tři shromažďovací prostory, první u paty rozhledny, kde jsou umístěny panely, které informují o dění v regionu. Druhý prostor je v úrovni 3,2 m, kde jsme vytvořili vyhlídkovou plošinu o průměru 8,9 m. Zde jsou po obvodu rozmístěny lavičky, ze kterých mohou sledovat okolí z přijatelné výšky i návštěvníci trpící závratí. Hlavní vyhlídková plošina ve třiceti metrech se díky trychtýřovitému rozšíření těla rozhledny stala třetím shromažďovacím prostorem. Mírně vykloněné zábradlí a šikmo kladené podlahové fošny dělají z výstupu adrenalinový zážitek, člověk trochu ztrácí prostorovou orientaci. Vykloněné zábradlí umožňuje výhled i pod rozhlednu na kamennou dlažbu znázorňující mapu mikroregionu s katastrálními hranicemi, zvýrazněnými středisky a s reliéfy památek.

  • Kancelář: 2T engineering s.r.o.
  • Autor: Ing. arch. Iveta Torkoniaková
  • Spoluautoři: Ing. Jiří Lahodný, Ph.D., Ing. Vladimír Janata, CSc
  • Adresa: Lbosín u Divišova
  • Zahájení projektu:leden 2010
  • Dokončení realizace: 2014
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor: neznámý autor
Foto: Ing. Miroslav Kratochvíl