Letecký pohled na rozhlednu, foto: Youtube

Zaboduje turistická atrakce na Velké Deštné v anketě o nejhezčí rozhlednu roku 2019?

Nedávno započala anketa o Nejhezčí rozhlednu roku 2019, jež je součástí rozsáhlého projektu „Česko-polská hřebenovka – východní část“. Mezi dvanáct nominovaných rozhleden byla zařazena i ta na Velké Deštné v Orlických horách. Hlasovat pro tu nejhezčí lze na webu Klubu přátel rozhleden, a to až do konce února 2020.

Rozhledna, která se nachází na vrcholu Velké Deštné v nadmořské výšce 1115 metrů, má celkem čtyři patra a k tomu otevřenou vrchní plošinu. Její autoři – ze studia Architekti.in – se inspirovali přírodními podmínkami na vrcholu Velké Deštné, a rozhledna je proto jakousi materializací konceptu deště. Disponuje půdorysem ve tvaru pětibokého hranolu, jenž má připomínat vrstevnice. Proudy deště jsou pak architektonicky zhmotněny v latích vnějšího diagonálního pláště.

Jedná se o první ze čtyř rozhleden, které mají být vybudovány na hřebenové trase v příhraničí. Další vyrostou například u Olešnice v Orlických horách či u Vysoké Srbské. Rozhledna je přístupná celoročně bez obsluhy, výstup na ni je bezplatný. Nejsnadnější přístup na nově otevřenou rozhlednu je po Jiráskově cestě ze sedla pod Šerlichem, kde se nachází parkoviště pro automobily i autobusy. Druhou možností je výstup po zelené značce od osady Luisino údolí.

Nová rozhledna nahradila několik původních dřevěných vyhlídek, které už neplnily ani reprezentační funkci. Pro dechberoucí výhled na Orlické hory je třeba vystoupat po 98 schodech. Z rozhledny jsou vidět Krkonoše nebo třeba Jeseníky.

O Stavbu nové dominanty se postarala firma Elektroin, spol. s r. o., z nedalekého Náchoda. Stavební práce na Velké Deštné započaly v květnu minulého roku. Radnice přitom o stavbu rozhledny usilovala od roku 2007.

Dřevěné stěny rozhledny z modřínu ukrývají ocelovou konstrukci. Zdroj: David Mazánek

Velkolepé slavnostní otevření

Otevření rozhledny 26. října 2019 přilákalo do hor spoustu velkých i malých turistů. Pro děti byla na čtyřkilometrové trase připravena pohádková stezka. Slavnostní otevření rozhledny započalo státní hymnou, následně přivítala starostka obce Alena Křížová hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána i Filipa Kolowrata-Krakowského, který daroval obci pozemek, na němž rozhledna stojí. Za Euroregion Glacensis se dostavil Miroslav Kocián. Událost si nenechali ujít ani představitelé Spolku Velká Deštná a další. Jiří Štěpán poté poděkoval všem, bez kterých by se stavba rozhledny neobešla. Stavbě i jejím budoucím návštěvníkům požehnal kněz a farář Pavel Rousek. Následovalo slavnostní přestřižení pásky za zvuku fanfár. V rámci česko-polské spolupráce již byly postaveny například i rozhledny Čáp, Žernov na Kladském pomezí nebo Eliška u Trutnova.o

Fotogalerie

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: David Mazánek, Youtube