Stezka nad Vinohrady je vybavena informačním systémem, který představuje časoprostorovou linii. Při cestě nahoru lidé najdou informace o budoucích i historických událostech obce nebo rozmanité filozofické otázky. Zdroj: Keeo4design

Nejkrásnější rozhledny České republiky: (ne)známé vyhlídky, které musíte vidět

Česká republika je bezpochyby zemí rozhleden. V našich končinách se nachází rozhledny kamenné, dřevěné, kovové, tradiční ale i futuristické. Každá je originál a každou stojí za to navštívit. Přinášíme vám výběr jedenácti více či méně známých českých rozhleden, které nás ohromily. Na jakou z nich se vydáte?

Ať žije Petřín!

Náš seznam začínáme skutečnou dominantou Prahy i celé republiky – Petřínskou rozhlednou, která stojí na temeni kopce Petřín v městské části Praha 1. Byla postavena roku 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže. Z výšky necelých 64 metrů se můžete pokochat výhledem na celou Prahu. Za jasného počasí nabízí Petřín výhled po bezmála celých Čechách. Na severu lze spatřit Říp a České středohoří a na severovýchodě Krkonoše. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž se nachází výtah. Okolo něj se vinou dvě schodiště s 299 schody.

Petřínská rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, které poskytují výhled na panoráma Prahy včetně blízkého Pražského hradu. Zdroj: ©Prague City Tourism

Rozhledna Krásno – český Babylon

Jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás byla postavena na Krásenském vrchu v nadmořské výšce 777 m. n. m. Na první pohled zaujme svým neobvyklým tvarem, kdy se po obvodu jako spirála vine vnější schodiště. Tato kuriózní rozhledna vznikla na základě návrhu slavného krásenského rodáka, sochaře Willibalda Russe, jenž se údajně nechal inspirovat minaretem v iráckém městě Samarra. Rozhledna se svým tvarem nápadně podobá i legendární Babylónské věži. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů, po jejichž zdolání se návštěvníkům otevře výhled na všechny světové strany. Za dobrého počasí odsud dohlédnete na Krušné hory s Klínovcem či božídarským Špičákem, dále také na Doupovské hory nebo na Tepelskou vrchovinu. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže Krásenské rozhledny může připomínat babylonský zikkurat. Zdroj: Jan Borecký

Šroubovice DNA na Fajtově kopci

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar podobný šroubovici DNA a je vysoká 36 metrů. Jedná se o stavbu stojící na železobetonových pilotech zapuštěných 16 metrů do země. Rozhlednu originálního tvaru, která je navíc v noci originálně osvětlena, navrhl uznávaný architekt Václav Hlaváček na míru speciálně pro Fajtův kopec. Věž rozhledny je složena z protisměrně stočených sloupů, které jsou propojeny schodišťovými rameny a následně spojeny kruhovým prstencem s vyhlídkovou plošinou. Na tu vede 175 plechových schodů. Vrchol rozhledny nabízí mimo jiné i nevšední pohled na dálniční most.

Rozhledna Fajtův kopec nabízí pozoruhodný kruhový výhled do širokého okolí Českomoravské vrchoviny a na přilehlé město Velké Meziříčí. Zdroj: archiv TIC Velké Meziříčí

Rozhledna Pavlíkov ve tvaru houby

Velmi originální rozhlednu můžete najít také necelý kilometr západně od Pavlíkova pod vrcholem Senecké hory. Pavlíkov leží na severu Plaské pahorkatiny, téměř na západním okraji CHKO Křivoklátsko. Rozhledna v Pavlíkově je vysoká 21,5 metrů a nabízí výhledy na hřebeny Doupovských hor, Krušných hor či Českého středohoří. Rozhledna je originální stavbou, kterou projektoval Ing. arch. Eugen Točík z brněnské firmy Trignis, spol. s.r.o. a nazval ji „Houba“. Konstrukci rozhledny tvoří lepené hranoly s kovovými prvky. Spodní část stavby je obepnuta betonovým monolitickým prstencem ve tvaru komolého jehlanu. K rozhledně se můžete vydat například po vlastivědné stezce, jež začíná cca v polovině cyklostezky z Rakovníka do Pavlíkova a pojednává o historii a dalších zajímavostech Pavlíkova.

Rozhledna na Senecké hoře u Pavlíkova stojí ve výšce 506 metrů nad mořem a nabízí výhled do Rakovnické kotliny i Brdy s hradem Radyní. Zdroj: archiv městyse Pavlíkov

Doubravka jako umělecký klenot v centru Prahy

Architektonický skvost se nachází v Praze 14 v přírodním parku Čihadla. Rozhledna Doubravka, kterou navrhl architekt Martin Rajniš se svým týmem, je už na první pohled nepřehlédnutelná. Rozhledna má tvar dutého trojbokého jehlanu, kde dominantní stavební materiál tvoří ohýbané trvanlivé akátové dřevo, které vyrostlo na Moravě v okolí Bzence. Minulý rok získala stavba první místo v kategorii Dřevěná konstrukce – realizace v rámci soutěže Dřevěná stavba roku 2019. Téhož roku stavbu postihl rozsáhlý požár. Rozhledna byla opravena před koncem roku 2019 a od té doby je opět přístupná. Rozhledna Doubravka XIV. je vysoká 23,5 metrů. Po 98 schodech lze vyjít do výšky 20 metrů.

Pražská Doubravka je typickou ukázkou experimentální architektury. Zdroj: Lucie Hlavačková

Táborská Hýlačka nahradila nejstarší dřevěnou rozhlednu

Původní Rozhledna Svobody byla postavena ve tvaru husitské hlásky nad osadou Větrov. V roce 2012 došlo k požáru, při kterém tehdejší nejstarší dřevěná rozhledna v České republice shořela. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny a v roce 2012 byla vyhlášena architektonická soutěž. Nakonec byl vybrán projekt vzdušné ocelové konstrukce Ing. arch. Davida Grygara.  S výstavbou se začalo v březnu 2015 a stavba byla slavnostně otevřena 1. srpna. Nově postavená Hýlačka má vyhlídkovou plošinu kruhového výhledu ve výšce 25 metrů, na kterou se stoupá po 136 schodech. Celková výška rozhledny je 35,6 metrů. Nová věž je ocelová, tvarově inspirovaná původní stavbou, avšak zcela moderní.

Rozhledna Hýlačka nabízí výhledy města na Tábor, Sezimovo Ústí i Planou na Lužnicí. Zdroj: Infocentrum Město Tábor, Z. Prchlík

Atypická Borůvka na Pardubicku

Borůvka je již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale u Hluboké na Pardubicku. Rozhledna Borůvka patří svým technickým provedením a nevšední konstrukcí k nejzajímavějším rozhlednám u nás. Název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí. Základ stavby tvoří 12 smrkových klád ve tvaru hyperboly, které doplňuje kruhové kovové schodiště se zastřešeným vyhlídkovým ochozem. Na vyhlídku se dostanete po zdolání 75 schodů. Borůvka se tyčí do výšky 18,5 metrů.

Z vrcholu rozhledny Borůvky uvidíte například Železné hory, Skuteč, Chrudim i Pardubice. Zdroj: archiv Sdružení obcí Toulovcovy Maštale

Jurkovičova rozhledna jako z pohádky

Poněkud pohádkovou stavbou je Jurkovičova rozhledna – dominanta dříve lázeňského města Rožnov pod Radhoštěm. Své jméno dostala podle slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, jenž zanechal ve Zlínském kraji výraznou stoupu. Vznikla podle původních více než sto let starých nákresů tohoto architekta. Rozhledna stojí na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě ve výšce 480 metrů nad mořem. Nosné prvky jsou z dubového dřeva, na ostatní části byl použit smrk a jedle. Veškeré kovářské a klempířské práce byly prováděny ručně za použití starých postupů. Stavba je vertikálně členěna na sedm podlaží. Vidět z ní lze kupříkladu obec Vigantice, Tylovice, Kramolišov či centrum Rožnova.

Poutavé barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Zdroj: m-ARK Marketing a reklama s.r.o.

Rozhledna větru a deště na Velké Deštné

Unikátními rozhlednami se mohou pyšnit i Orlické hory. Jako zástupce můžeme jmenovat rozhlednu na Velké Deštné , která byla vystavěna v letech 2018 a 2019. Stavba se veřejnosti otevřela loni v říjnu jako součást projektu Česko-polská hřebenovka. Rozhledna, která se nachází na stejnojmenném vrcholu Velké Deštné v nadmořské výšce 1115 metrů, má čtyři patra a otevřenou vrchní plošinu. Její autoři se při návrhu inspirovali zdejšími přírodními podmínkami, a proto je stavba jakousi materializací konceptu deště.  Půdorysem ve tvaru pětibokého hranolu připomíná vrstevnice. Dřevěné stěny z modřínu ukrývají ocelovou konstrukci. Rozhledna na Velké Deštné je přístupná celoročně bez obsluhy.

Po výstupu po 98 schodech na vás čeká výhled do širokého okolí – na Rychnovsko, Stolové hory i Jeseníky. Zdroj: David Mazánek

Futuristická vyhlídka Růženka

Ultramoderní vyhlídková věž Růženka je veřejnosti přístupná od jara 2018 na kopci Pastevní vrch v obci Růžová poblíž Hřenska. Vlastní stavba je vysoká pouhých 6,5 metrů, ale zato nabízí nádherný kruhový výhled, pro který stačí vystoupat pouze po 16 schodech. Na německé straně dohlédnete například na Grosser a Kleiner Zchirnstein, na straně české potom můžete spatřit Vlčí horu, Vysoký Sněžník nebo Pravčickou bránu. Netypická betonová rozhledna s kruhovými průzory může připomínat styl architekta Jana Kaplického. Růženka přitom byla navržena mnohem dříve před publikováním slavné Kaplického „chobotnice“. Při návrhu Růženky se architekti nechali inspirovat místními vojenskými bunkry.

V budoucnu by tato rozhledna měla celá porůst zelení a splynout tak s okolní přírodou. Zdroj: Jiří Svoboda

Kruhová stezka nad moravskými vinohrady

Pokud budete ze všech těch schodů unavení, můžete se zajet podívat na Stezku nad Vinohrady. Před dvěma lety byla v Kobylí na jižní Moravě otevřena unikátní rozhledna bez jediného schodu. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je Stezka nad vinohrady přístupná i pro ty, kteří se na běžné rozhledny nedostanou. Rozhledna má tvar kruhové rampy s výsečí 334° a vystupuje nad vinařské okolí. Kruh představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí, jak vysvětluje její architekt Jiří Vojtěšek. Rampa rozhledny je tvořena osmi identickými podlahovými segmenty a třemi atypickými segmenty na jejím začátku a konci. Z nejvyššího bodu lidé dohlédnou na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty a při dobré viditelnosti až na vrcholky rakouských Alp.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky