Orlické hory se mohou pochlubit další rozhlednou. Je ozdobou Feistova kopce

Navzdory nepříznivé situaci související s epidemií koronaviru byla nedávno dokončena stavba nové rozhledny v horské vesnici Olešnice v Orlických horách. Rozhledna byla postavena v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část, jehož cílem je oživit pohraniční oblast a přilákat sem nové návštěvníky.

Lokalita Orlických hor poblíž státní hranice v Olešnici se v poslední době stává populárním turistickým střediskem. I z tohoto důvodu zde byla v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část vystavěna nová rozhledna. Její cena se vyšplhala k téměř šesti milionům korun. Většinu nákladů pokryje evropská dotace. Dodavatelská stavební firma navážela poslední březnový týden na místo stavby jednotlivé díly konstrukce rozhledny. Poslední březnový den začala s vlastní montáží na místě.

Sedmipatrová vyhlídka

O odbornou projekci stavby se postaral Ing. Antonín Olšina. Sedmipatrová rozhledna z ocelové konstrukce s dřevěným pláštěm dosahuje výšky 26 metrů. Nadzemní část tvoří čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, jež poskytne výhledy na přehradu Rozkoš, na Orlické a Bystřické hory, Panský vrch i polský Lewin. V zimě bude rozhledna dostupná z běžeckých tras. V rámci stejného projektu, sdružujícího města a obce na české a polské straně, byla současně dokončena také rozhledna U Vysoké Srbské na Náchodsku. Pod projekt na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí aktuálně spadá celkem 11 rozhleden. Na Velké Deštné svou vyhlídku otevřeli už loni, a to za obrovského zájmu turistů.  Dalšími kroky v rámci budování turistické infrastruktury v této oblasti mají být dvě infocentra v Novém Hrádku na kopci Šibeník a v Neratově.

Realizaci nové rozhledny na Feistově kopci (711 m. n. m) v Orlických horách nezastavil ani nebezpečný koronavir.

Nejasný termín otevření

Olešnická rozhledna leží v bezprostřední blízkosti naučné geologické stezky. Ta vás procházkou v devíti zastaveních provede nejzajímavějšími místy geomorfologicky ojedinělého typu reliéfu návrší Feistova kopce. Termín slavnostního otevření stavby zatím obec nestanovila. Starostka obce Eva Stojková ale věří, že se situace brzy uklidní a otevření se uskuteční hned, jak to bude možné.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Obec Olešnice v Orlických horách