Už z dálky působí Hospitál Kuks jako magnet, jemuž se prostě nelze vyhnout

Fenomén Kuks: perla českého baroka

Hospitál Kuks se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko městečka Jaroměř. Památkový objekt je obdivuhodný hned z několika důvodů. Nejenže byl postaven v poměrně krátkém časovém rozmezí, ale navíc vznikl z vůle jediného člověka. A tím byl hrabě František Antonín Špork, jedna z nejzajímavějších postav českého baroka. 

Lázně, které léčily tělo i ducha

František Antonín Špork, který zdědil panství Chroustníkovo Hradiště, trpěl celý život komplexem ze svého neurozeného původu. Možná právě proto byly veškerá jeho činnost a ambice tak usilovné. Když se dozvěděl, že se zde údajně nacházejí léčivé prameny, rozhodl se pro vybudování sídla celoevropského významu. Započala tak stavba kaple Nanebevzetí Panny Marie a poté výstavba lázeňských budov. Na začátku 18. století byl lázeňský dům nahrazen zámkem, který se stal letním sídlem hraběte Šporka. Kolem zámku vyrostly další stavby, ze kterých se dochovaly roubenky pro zaměstnance. Následovala výstavba kostela Nejsvětější Trojice a špitální zahrady. Před unikátní stavbu nechal dát Špork sochy, jejichž autorem je Matyáš Bernard Braun. Jedná se o alegorické řady Ctností a Neřestí. Celá kolekce má připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem. Dílo představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Dnes jsou na terase před kostelem umístěny kopie soch. Braunovy originály byly přeneseny do někdejšího nemocničního sálu Hospitálu. Roku 1743 převzal areál do rukou řád Milosrdných bratří, pověřený péčí o válečné vysloužilce. Zprovoznili zde nemocnici a lékárnu U Granátového jablka s malovanou výzdobou a příslušným inventářem. Činnost nemocnice musela ustat roku 1938, kdy byl řád vyhnán z Kuksu německými okupanty. Po druhé světové válce přešel areál do rukou státu. Od konce 50. let probíhaly záchranné práce na barokním komplexu a v roce 1995 byl objekt vyhlášen Národní kulturní památkou. 

Kuks získal zpět svůj lesk

Kuks se podruhé narodil na jaře roku 2015, a to po dvouleté rekonstrukci. Rekonstrukce Hospitálu Kuks a bývalých barokních lázní byla svým rozsahem unikátní. Revitalizace v rámci projektu „Granátové jablko“ za 453 milionů korun se týkala exteriérů i interiérů Kuksu. Byla obnovena původní bylinková zahrada. Do tehdejší podoby byl navrácen i prostor nádvoří. Během prací restaurátoři odkryli také desítky unikátních maleb. 

V barokním areálu se nachází i lékárna, Šporkova hrobka či bylinková zahrada, jež se rozprostírá za budovou. Vyjma tohoto areálu Špork založil také půvabný lovecký zámek Bon Repos poblíž Staré Lysé

Jako v dobách největší slávy

V první sezoně po rekonstrukci památku navštívilo rekordních 140 tisíc turistů. Zrekonstruovaný Hospitál v Kuksu patří i dnes k nejnavštěvovanějším státním památkám v Královéhradeckém kraji a není se čemu divit. Každoročně se zde koná mnoho kulturních akcí, o které je často až enormní zájem. Mezi ty nejvýznamnější patří například Zahradnické trhy v Kuksu, populární maraton Zkus Kuks, dechberoucí letní scény, vinobraní nebo tradiční trhy. Letošní sezona zde bude zahájena již 28. března v rámci události „Vítání jara na Kuksu“.

Po prohlídce areálu si můžete udělat procházku do nedaleké přírodní scenérie Braunova Betlému v Novém lese

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Národní památkový ústav, www.npu.cz