Ministr kultury Zaorálek uvedl, že návštěvníci rekonstruované Státní opery budou mít pocit, že se vrátili do časů habsburské monarchie. Zdroj: Státní opera

Rozsáhlá rekonstrukce vrátila české Státní opeře vzhled z roku 1888

Historická budova Státní opery, postavená v letech 1886-1888, je po tříleté rekonstrukci znovu otevřena návštěvníkům. Celá modernizace stála 1,3 miliardy korun, ačkoliv původní odhad byl nižší.

Novorenesanční budova s neorokokovým interiérem vznikla v druhé polovině 19. století podle plánů vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Komplexnější opravou prošla budova Státní opery naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Nynější celková rekonstrukce začala v roce 2017 a vyšla na jednu miliardu tři sta milionů korun. Projekční práce byly ukončeny na přelomu roku 2015 a 2016.

Nová opona, rekonstrukce vzduchotechniky i unikátní točna

Historická a památkově chráněná budova se dočkala nové jevištní technologie včetně unikátní točny. Ve druhém patře opery byla vybudována moderní zkušebna s vynikající akustikou, byly renovovány zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Do hlediště byla instalována nová křesla. Na rekonstrukci opery se podílelo mnoho restaurátorů, kteří profesionálně vyčistili nástěnné malby Eduarda Veitha. Úplnou novinkou jsou individuální čtecí zařízení s variabilní možností titulků. Scéna má taktéž úsporné diodové osvětlení. Změnu tak pocítí nejen příchozí návštěvníci opery, ale i herci a další umělci. V rámci rozsáhlé rekonstrukce dostala opera novou oponu, na které pracovali po dobu dvou let studenti katedry scénografie DAMU pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla Martina Černého. Opona vznikla podle původního návrhu Eduarda Veitha z roku 1888.

Velkolepé otevření

Slavnostní otevření Státní opery předznamenal unikátní flashmob na Hlavním nádraží v Praze, při kterém sólisté v civilních a pracovních kostýmech vystoupili v krátkém koktejlu světoznámých árií. Nová Státní opera se otevřela 5. ledna, což je symbolicky 132 let od jejího prvního otevření v roce 1888. Doprovodný zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) režírovala Alice Nellis. Operní galavečer reflektoval nejslavnější kapitoly pozoruhodné historie Státní opery. Program slavnostního večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín a vystoupili významní sólisté Národního divadla a Státní opery. Galavečera se účastnili významní čeští i mezinárodní hosté. Součástí znovuotevření Státní opery byl také videomapping. První premiérou Opery Národního divadla v tomto roce bude oblíbený titul Pucciniho Turandot.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv Státní opery, Shutterstock