Začala oprava střechy ostravského Domu umění

Dům umění v centru Ostravy je poslední výstavní pavilon, který byl v naší republice od roku 1926 postaven takzvaně na zelené louce. Tento skvost moderní architektury je památkově chráněnou budovou, kterou spravuje krajská Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Sídlí zde od roku 1952. Sluší se dodat, že cihlový jednopatrový Dům umění byl postaven podle plánů architektů Františka Fialy a Vladimíra Wallenfelse, a to ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu.

Od druhé poloviny července 2019 probíhá kompletní rekonstrukce střechy a krovů zmíněného objektu. Současný výrobní postup spočívá ve výměně střešního pláště, všech klempířských prvků, úpravě povrchů z umělého kamene, opravách režného zdiva, omítek, podhledů střech v části A i B včetně rekonstrukce krovů.

Dosavadní použitý materiál na střešní krytinu, okapy i svody je z pozinkovaného plechu a zčásti je položena živičná krytina. Nyní je vyměňována za tytéž šablony a prvky z titanzinku. Důležitý je návrat k původnímu tvaru okapů hranatého průřezu i atypickým kotlíkům. Zaznamenali jsme i původní ocelovou konstrukci a dřevěné trámy krovu z roku 1926. Konstrukce se čistí a natírá. Zdá se, že nosné trámy jsou v pořádku a zůstanou na svém místě. Ke splnění podmínek energetické náročnosti budovy bude provedeno zateplení minerální vlnou. Ve světlících budou zavěšeny nové sádrokartonové podhledy.

S ukončením všech prací se počítá do poloviny října tohoto roku s následným zahájením a otevřením pro veřejnost. Ještě můžeme prozradit, že se chystá přístavba Domu umění pod názvem Bílý stín (stín jako respekt k bohaté historii Domu umění a bílý jako symbol světla, příznaku budoucnosti). Architekt Josef Pleskot, původem Jihočech, jenž má lví podíl na úžasné přeměně zejména Dolní oblasti Vítkovice, navrhl Bílý stín jako galerii jedenadvacátého století. V roce 2026 bude Dům umění slavit sto let od svého vzniku a Bílým stínem zahájí novou etapu své existence a služeb pro širokou veřejnost.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda