Rodinný dům Ostrava-Plesná

Na nádherném pozemku na kraji města Ostravy byl v roce 2011 postaven rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Pozemek, na kterém dům stojí, je na jižním svahu a bezprostředně sousedí s lesem.

Sklon terénu jsme se snažili optimálně využít, a proto je hlavní hmota rozdělena na dvě části kopírující morfologii pozemku – horní soukromou (ložnicovou) a spodní veřejnou (obývací). Celý dům je orientován do soukromé zahrady na jihozápad, zatímco okolní zástavbě ze severovýchodu se uzavírá. Tento koncept jsme navíc vizuálně podpořili i převyšující zdí, tvořící od sousedů jasnou bariéru. Podobně formovaný objekt garáže umístěný v opozici k domu doplňuje prostor vstupu, navádí příchozího směrem do domu a chrání soukromí obyvatel na zahradě.

Velká okna z obývacího pokoje propojují interiér se zahradou a otvírají výhled do nedalekého lesa. Dispozicí a orientací stavby bylo dosaženo nejen pohodlného provozu a vysoké míry soukromí při užívání zahrady, ale i energetických úspor. Přesahy střech v létě stíní a velké prosklené plochy přispívají k vyhřívání vnitřního prostoru v přechodovém období. Místo instalovaného topení v zimě uživatelé raději roztápí krb v obývacím pokoji, který je doplněn teplovzdušnými rozvody do jednotlivých pokojů v noční zóně. Objekt jsme navrhovali komplexně včetně interiérů se všemi detaily pečlivě konzultovanými s investorem. Stavba byla realizována z velké části svépomocí. Tento způsob výstavby, v minulosti v Čechách celkem oblíbený, může stavebníkovi sice ušetřit peníze, ale je časově a fyzicky náročný. Navzdory předsudkům proti takovému přístupu se zde ukázalo, že zájem investorů, trvalá kontrola, osobní účast a dohled nad realizací může vést ke kvalitnímu výsledku.

  • Kancelář: Endemit
  • Autoři: Ing. arch. Viktor Johanis, Ing. arch. Blanka Johanisová
  • Adresa: Hrabek 46a/328, Ostrava-Plesná
  • Zahájení projektu: 05/2007
  • Dokončení realizace: 08/2011
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor: