Žďákovský most, Orlická přehrada. Foto: michal.rady, Shutterstock

Nejznámější české ocelové stavby

Ocel a železobeton jsou dnes spojeny hlavně s mrakodrapy. Je pravda, že právě nejvyšší budovy přitahují největší pozornost, protože se dotýkají samotných limitů lidských schopností. Ocelové konstrukce se však aktivně používají od 19. století, a přestože se Česko nemůže chlubit těmi největšími obry, pár zajímavých staveb na našem území přece jen v minulosti vyrostlo.

Moderní rozhledny 19. století

Mezi nejznámější a nejstarší ocelové stavby u nás patří Petřínská rozhledna. Věž byla postavena na přání Klubu českých turistů. I když je Petřínská rozhledna inspirována Eiffelovou věží, je mladší o pouhé dva roky. Na výšku má 63,5 metru, je tedy pětkrát menší než její pařížská sestra. Petřínská rozhledna byla postavena v neuvěřitelně krátkém čase, během pěti měsíců.

Pražský Petřín. Foto: MrRGraz, Shutterstock

I když je to rozhledna nejznámější, rozhodně není nejstarší. Nejstarší ocelovou rozhlednou u nás je Slovanka, postavená už v roce 1887 v Jizerských horách. Na výšku má 11 metrů a váží 5 tun. Po rekonstrukci v roce 2000 byůa znovuotevřena veřejnosti a dnes je oblíbeným výletním místem.

Zlaté šedesátky

Za vrcholné období ocelových staveb na našem území můžeme považovat 60. léta minulého století. Transformace české výroby směrem k těžkému průmyslu vytvořila obrovské zásoby oceli, přesně v duchu vizí tehdejšího Sovětského svazu.

Jednou z nejoceňovanějších staveb té doby je Žďákovský most, který se klene nad Orlickou přehradou. Byl dokončen v roce 1967 a svému účelu slouží dodnes, i když je kvůli zhoršenému technickému stavu uzavřen pro nákladní dopravu. V roce 2001 byl v Brně v rámci sympozia Mosty 2001 dokonce vyhlášen mostem století v kategorii ocelových silničních mostů.

Stavba Ještědského vysílače byla započata v roce 1966 a dokončena v roce 1973. I když ocelová konstrukce budovy není z venku patrná, uvnitř je výrazným architektonickým prvkem a dává vyniknout především tvaru budovy. Vysílač a hotel na vrcholu kopce Ještěd je považován za jednu z nejvýznamnějších staveb české moderní architektury a Karel Hubáček dostal za její návrh v roce 1969 Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Dnes je stavba národní kulturní památkou.

Dominanta Liberecka - vysílač Ještěď. Foto: rdonar, Shutterstock

Polistopadová architektura

Ani moderní architektura se přitom zatím bez oceli neobejde, i když se stále pracuje vývoji nových materiálů. A také devadesátá léta po sobě zanechala několik výrazných budov s výrazným přispěním moderních ocelových slitin.

Žižkovská věž, Praha. Foto: yuri4u80, Shutterstock

Jednou z nich je například nepřehlédnutelná Žižkovská věž. Stavba byla dokončena v roce 1992 a na výšku má úctyhodných 216 metrů. Odborníky oceňovanější je ovšem Mariánský most v Ústí nad Labem, který už v roce 1999 získal cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí a Mezinárodní organizace pro mosty a stavební inženýrství ho zařadila mezi deset nejlepších staveb světa posledního desetiletí (tehdy).

Mariánský most, Ústí nad Labem. Foto: Jiri Igaz, Shutterstock
Autor: Ondřej Krutílek 1)
Foto: Shutterstock

1) redakčně upraveno