Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nejznámější české ocelové stavby

Ocel a železobeton jsou dnes spojeny hlavně s mrakodrapy. Je pravda, že právě nejvyšší budovy přitahují největší pozornost, protože se dotýkají samotných limitů lidských schopností. Ocelové konstrukce se aktivně používají od 19. století, a přestože se nemůžeme chlubit těmi největšími obry, pár zajímavých staveb na našem území přece jen vyrostlo.

Moderní rozhledny 19. století

Mezi nejznámější a nejstarší ocelové stavby u nás patří Petřínská rozhledna. Věž byla postavena na přání Klubu českých turistů. I když je Petřínská rozhledna inspirována Eiffelovou věží, je mladší o pouhé dva roky. Na výšku má 63,5 metru, je tedy pětkrát menší než její pařížská sestra. Byla postavena v neuvěřitelně krátkém čase, během pěti měsíců.

Obr. 1: Petřínská rozhledna (autor: Rodge500, zdroj: wikimedia.org)

I když je to rozhledna nejznámější, rozhodně není nejstarší. Nejstarší ocelovou rozhlednou u nás je Slovanka, postavená už v roce 1887 v Jizerských horách. Na výšku má 11 metrů a váží 5 tun. Po rekonstrukci byla v roce 2000 znovuotevřena veřejnosti a dnes je oblíbeným výletním cílem.

Zlatá šedesátá léta

Za vrcholné období ocelových staveb na našem území můžeme považovat 60. léta minulého století. Transformace české výroby směrem k těžkému průmyslu vytvořila obrovské zásoby oceli, přesně v duchu vizí Sovětského svazu.

Jednou z nejoceňovanějších staveb té doby je Žďákovský most, který se klene nad Orlickou přehradou. Byl dokončen v roce 1967 a svému účelu slouží dodnes, i když je kvůli zhoršenému technickému stavu uzavřen pro nákladní dopravu. V roce 2001 byl v Brně v rámci sympozia Mosty 2001 vyhlášen mostem století v kategorii ocelových silničních mostů.

Obr. 2: Žďákovský most (autor: Michal Ritter, zdroj: wikimedia.org)

Stavba Ještědského vysílače byla započata v roce 1966 a dokončena v roce 1973. I když ocelová konstrukce budovy není z venku patrná, uvnitř je výrazným architektonickým prvkem a dává vzniknout především tvaru budovy. Vysílač a hotel na vrcholu kopce Ještěd je považován za jednu z nejvýznamnějších staveb české moderní architektury a Karel Hubáček dostal za její návrh v roce 1969 Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Dnes je stavba národní kulturní památkou.

Polistopadová architektura

Moderní architektura se zatím bez oceli neobejde, i když se stále pracuje vývoji nových materiálů. Devadesátá léta po sobě zanechala několik výrazných budov s výrazným přispěním moderních ocelových slitin.

Jednou z nich je například nepřehlédnutelná Žižkovská věž. Stavba byla dokončena v roce 1992 a na výšku má úctyhodných 216 metrů. Odborníky oceňovanější je ovšem Mariánský most v Ústí nad Labem, který v roce 1999 získal cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí a Mezinárodní organizace pro mosty a stavební inženýrství ho zařadila mezi deset nejlepších staveb světa posledního desetiletí.

Obr. 3: Mariánský most v Ústí nad Labem (autor: Elros MetalBlade/Jan Mareš, zdroj: wikimedia.org)

Jak sehnat ocel

V roce 1991 byla založena společnost Kondor s.r.o., která dodává na trh ocelové a hutní materiály. Zabývá se širokým spektrem různých služeb od dělení tyčového materiálu přes armovnu, výpalky a zámečnické práce až po dopravu. Své služby nabízí stavebním, obchodním a výrobním společnostem ale také soukromým subjektům. Pokud tedy sháníte ocel k jakémukoliv účelu, zeptejte se jich, rádi vám poradí. Navštivte jejich stránky www.kondor.cz.

Autor: Ondřej Krutílek
Foto: wikimedia.org