Ilustrační foto: NavinTar

Na střeše skladu vzniká jedna z největších českých fotovoltaických elektráren

Na střeše centrálního skladu Billy v Modleticích nedaleko Prahy roste fotovoltaická elektrárna o celkovém výkonu 1 MWp. Jedna z největších českých střešních instalací má začít vyrábět elektrickou energii během prvního pololetí letošního roku – poté co bude elektrárna připojena k distribuční soustavě.

Solární elektrárna, jejíž instalaci zajišťuje ČEZ ESCO, vyrobí kolem 917 MWh čisté elektřiny za rok, což se rovná zhruba spotřebě 260 běžných domácností. V době rostoucích cen energií je vlastní zdroj elektřiny pro Billu mimo jiné výhodný i v tom, že pokryje část spotřeby na řadu let dopředu, a společnost tak uspoří významné finanční prostředky.

Zelená energie pokryje pětinu spotřeby skladu

Na střeše centrálního skladu bude nainstalováno celkem 1846 fotovoltaických panelů na ploše 5 300 m2. Jde o velkoformátové panely, které jsou oproti těm klasickým přichyceny ke střeše na vícero místech, aby se zabránilo jejich prohnutí, například vlivem sněhu.

Vyrobená elektřina pokryje přibližně pětinu roční spotřeby areálu se stovkami mrazicích boxů na potraviny s kontinuálním odběrem 24/7. Billa do fotovoltaiky investuje přes 16 milionů korun. Část investice pokryly dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Fotovoltaika pro Billu je jednou z největších střešních instalací v České republice. 1 MW je už opravdu velká elektrárna, svým výkonem zhruba 200x větší, než jsou běžné instalace na rodinných domech,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Elektřina ze slunce

Odborná veřejnost se shoduje, že největší potenciál z obnovitelných zdrojů v České republice má právě fotovoltaika. K dosažení striktních evropských cílů budou potřeba zejména velké pozemní zdroje, nicméně i solární elektrárny na střechách domácností, podniků a veřejných budov mohou výrazně pomoci. V kombinaci s trendem využívat prioritně lokální zdroje a také se zájmem zákazníků snížit účty za energie, jsou fotovoltaiky volbou číslo jedna. To dokazují i statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO, které loni instalovaly přibližně 10 MW nových fotovoltaických elektráren v domácnostech i českých podnicích.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: www.cez.cz, redakčně zkráceno