Tento dům je v Písku nejužší

Z hlediska stavebního lze vidět téměř v každém místě a městě neobvyklé, někdy doslova raritní objekty. Takový se nachází i v jihočeském městě Písku. Stojí na Alšově, chcete-li Malém náměstí, pod číslem 17 (Mikoláš Aleš, rodák z blízkých Mirotic, český národní malíř a ilustrátor).

Řadový obytný dům má tři podlaží. V přízemí je prodejna cukrovinek, dvě nadzemní patra jsou obydlená. Sedlová odvětrávaná střecha se sněhovými zábranami je pokrytá prejzem. Fasáda je nová, barevná, s výraznějšími postranními sokly. Pamětníci označovali tento nejužší, na šířku doslova pár metrů, "široký" písecký objekt V Nebíčku nebo U Anděla. Sluší se doplnit, že o kus dál je též dvoupodlažní dům, takřka shodných rozměrů, ale přece jen o malounko širší.

Máme-li srovnávat s podobnými bytovkami, např. v Japonsku, je naše varianta v mnohém honosnější. V zemi vycházejícího slunce mají někteří obyvatelé byty takříkajíc na patro - a všude je vše jedno: okno, vařič, talíř, hrnek, hrnec, lžíce, nahoru vedou sklápěcí schody tvořící zároveň strop, k jedné posteli s jednou dekou. Asi je jim to všechno jedno aneb u nás taková skromnost k vidění, natož k užívání není. Nebo se mýlíme?

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda