Vzhled Steinway Tower v sobě kombinuje umělecký styl art deco s moderní elegancí. Zdroj: Lasvit, https://www.lasvit.com/, vlastní koláž

Nejužší mrakodrap světa byl dokončen. Jeho interiéry vyšperkovali Češi

New York si připsal další prvenství. Po nejvyšší rezidenční budově vyrostl v Manhattanu nejužší mrakodrap na světě. Umělecká díla do interiéru tohoto štíhlého velikána dodali skláři z Nového Boru.

Srdce newyorského Manhattanu se v březnu tohoto roku oficiálně rozrostlo o nový realitní skvost. Objekt, jehož stavba začala už v roce 2014, dosahuje neuvěřitelných 435 metrů a má poměr výšky k šířce 24:1, což z něj činí nejštíhlejší mrakodrap světa. Ačkoliv se věž ve větru kymácí, o bydlení v ní je enormní zájem. V nabídce jsou apartmány o ploše 240 metrů, ale i rezidence s plochou 662 metrů.

Bydlení v exkluzivní čtvrti

Mrakodrap se nachází na lukrativní adrese 111 West 57th Street, podle níž byl také pojmenován. Lokalita zvaná Billionaires‘ Row lemuje luxusní jižní stranu Central Parku. Jiní věž znají pod označením Steinway Tower odkazující na předchůdce, který stál na tomto místě před ní. Respektive ještě stojí, protože základy mrakodrapu tvoří šestnáctipatrový objekt Steinway Hall z roku 1925, tehdejší reprezentativní sídlo společnosti Steinway & Sons, proslulého výrobce klavírů. Místní věži přezdívají Coffee Stirrer, tedy míchátko na kávu.

Fasáda vypadá každý den jinak

Základ objektu tvoří uzounký hranol vysoký 435 metrů, který se směrem ke špici na jedné straně postupně zužuje a přechází ve zhruba 90 metrů vysokou ozdobnou ocelovou korunu. Mrakodrap má 91 podlaží a za jeho návrhem stojí architekti z ateliéru SHoP Architects. Ti využili pro fasádu tradiční materiály z 20. a 30. let, a to konkrétně ocel, bronz a terakotu. Právě terakotové pilastry dodávají stavbě okouzlující vzhled.

Bloky terakoty mění při pohledu z různých úhlů v kombinaci s aktuálním světlem barvu a texturu. Zdroj: Studio Bonobo, Shutterstock

Adrenalinový zážitek v ceně

Největším nepřítelem těchto staveb je vítr, který je dokáže rozhoupat. Movití nájemci se však dle slov architektů nemusí obávat, že by se věž při bouřce převrátila, nebo dokonce zlomila. Konstrukci tvoří vysoce odolný beton, zesílená ocel a tlumič o váze 800 tun, jenž má za úkol předcházet rizikovým vibracím budovy. I přesto se Steinway Hall ve větru kymácí. Citliví jedinci tak mohou v nejvyšších patrech pocítit kinetózu neboli nemoc z pohybu.

Pozn. redakce: Štíhlý profil budovy (špejlovitost až jehlovitost) zásadně snižuje riziko jejího povalení větrem.

Skleněné vázy pro porte cochere jsou jedinečné nejen svým designem, ale také jemným řemeslným zpracováním. Zdroj: Lasvit, https://www.lasvit.com/

New York láme rekordy

Budova 111 West 57th Street není svým vzhledem v „Miliardářské uličce“ ničím ojedinělým. Stavba extrémně úzkých mrakodrapů (přezdívaných pencil towers, tedy tužkové věže) započala v 70. letech minulého století v Číně a tento trend se rychle rozšířil do celého světa. Jen o několik bloků dál stojí například 425,5 metrů vysoký 432 Park Avenue, který je rovněž znám pro své potíže s kýváním. Štíhlost výškových objektů se určuje dle poměru celkové výšky budovy a šířky základny. V případě Steinway Hall jde o číslo 1:24. Pro srovnání, u podobných staveb je tento poměr až o polovinu menší.

Ceny za byty jsou astronomické

Také vybavení interiérů odpovídá okolnímu standardu. Návrh si vzali na starosti designéři ze Studia Sofield. Inspirovali se původní architekturou Steinway Hall. Uvnitř najdete jak byty zabírající celé podlaží, tak dvoupodlažní duplexy. Nechybí ani bazén, sauna, fitness centrum s mezaninovou terasou, zasedací místnost nebo soukromá restaurace s vlastním šéfkuchařem. Za luxus si ale připlatíte. Nejdražší byt s 360° panoramatickým výhledem na Central Park vyjde v přepočtu na 1,5 miliardy korun.

Svítidla od výtvarníků, sklářů a řemeslníků na Novoborsku zdobí vestibul, haly i prostory u výtahů. Zdroj: Lasvit, https://www.lasvit.com/

Interiér má českou stopu

Na unikátní věži zanechala svůj rukopis i česká sklářská firma Lasvit, která sem dodala více než 30 různých svítidel, soch a instalací. Přestože je společnost známá hlavně pro své umění a práci se sklem, většina děl pro 111 West 57th Street vyžadovala precizní práci s kovem. „Na tomto projektu jsme pracovali od roku 2016 až dosud. Byl to jeden z prvních projektů, kde byla naše práce pojata jako nedílná součást architektury. Například řemeslně vyráběné římsy nebo kované mříže jsme byli schopni vyrábět až po zaměření přímo v budově. Středobodem haly jsou dvě obří vázy, které jsou téměř tři metry vysoké a každá váží více než jednu tunu,“ říká Pavel Koudelka, Partner a Managing Director pro region severní Ameriky. Pro českou sklářskou společnost ale nebyla miliardářská adresa žádnou novinkou. Plastiky již dříve vyráběla například pro 432 Park Avenue.

Zdroje:

  • futurism.com
  • Tisková zpráva Lasvit, https://www.lasvit.com/
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Lasvit, Shutterstock