Několik zastavení na veletrhu Střechy - Solar - Řemeslo

Původní veletrh pod názvem Střechy Praha skončil 24. ročníkem. Letos, od času čtvrtstoletí, nese jmenovku Střechy - Solar - Řemeslo. Změna je to správná, tak to vyžadují soudobé trendy.

Jdouce mezi expozicemi a exponáty jsme pro vás vybrali na první pohled skromný poutač zvoucí ke studiu na Střední škole řemeslné v Jaroměři a Střední odborné škole v Praze - Jarově. O to více potěšil učni zhotovený precizní model strmé odvětrávané střechy s bezchybně usazeným střešním oknem a dvojitým krytím pálenou bobrovkou.

Hned vedle předváděl svůj fortel mistr tesař Martin Šnajdr z Komařice u Českých Budějovic. Se svojí tesařskou sekerou tvaroval lipovou a borovicovou kulatinu na trámy do střešního krovu. Jak je řemeslo krásné, když se umí.

Víte, že tolik známé solární panely mohou mít i jiný tvar? Třeba co by solární květina připomínající slunečnici. Výrobek od rakouské společnosti Smartflover. Stejně jako květina se ráno za úsvitu rozvine a čerpá energii ze slunce - podobně jako slunečnice každým dnem, otáčí se za sluncem ... Tím je její účinnost vyšší než u statických panelů. Je-li veliký vítr, okvětní listy - panely se složí, stejně tak po západu slunce, aby takto přečkaly nepříznivé vlivy a tmu. Provozní plocha činí 5,2 m x 5,2 m x 5,2 m. Jmenovitý výkon 2,5 kWp. Hmotnost systému 703 kg.

K nepřehlédnutí byly též výrobky společnosti První chodská Tesario z Trhanova. Příhradové vazníky, CNC opracované tesařské konstrukce - krovy, roubenky, dřevostavby, konstrukční dřevěné hranoly a pergoly, stání i přístřešky. Aby např. pergoly se ještě více pánům líbily, dostaly jména Věra, Jana, Monika, Lucie, Tereza a Elen. Vyberte si.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda