Nepodceňte venkovní osvětlení

Externí osvětlení není jen záležitostí letních měsíců. Správně zvolená svítidla vám poslouží celoročně. Kvalitní venkovní osvětlení zvýší nejen komfort při vašem pobytu na terase a zahradě, ale také poskytuje větší bezpečí před úrazem i vyloupením domu.

U venkovních svítidel je třeba dbát na některé parametry, jako je ochrana krytí anebo úhel vyzařovaného světla. Ochranu krytí vybírejte dle umístění svítidla. Pokud instalujete svítidlo pod stříšku, terasu či altán, postačí vám ochrana krytí IP 43, což značí ochranu proti atmosférické vlhkosti a prachu. Pokud budete svítidla instalovat pod širé nebe, zvolte osvětlení s ochranou krytí alespoň IP 55. Tento stupeň ochrany značí odolnost vůči stříkající vodě. Pokud budete mít svítidla zabudovaná do země, nebo v okolí bazénu, sáhněte po světlech alespoň s ochranou IP 65. To značí ochranu proti ponoření do vody.

Skvělým pomocníkem pro exteriérové osvětlení jsou pohybová čidla. Nejen, že díky nim ušetříte mnoho elektrické energie, ale navíc vám pomůžou odradit případné zloděje. Užitečná jsou také soumraková čidla, která osvětlení aktivují po setmění.

Možnosti osvětlení :

Ke dveřím a branám

Vyberte svítidlo tak, aby byl tok světla dostatečný a zvládl osvětlit zámek. To vám ušetří mnoho starostí se strefováním se do klíčové dírky. V tomto případě je rozhodující umístění daného svítidla. Může jít o nástěnné i sloupové svítidlo.

Na přístupovou cestu, ke garáži

Osvětlení nemusí být intenzivní, ale pro dobrou přehlednost terénu je vhodné více svítidel podél trasy. Vybírejte tak, aby vás světla po cestě příliš neoslňovala. Doporučujeme pořídit pojezdová svítidla, jež jsou velmi odolná a zároveň nenaruší vzhled okolí. Další možností je sloupkové osvětlení podél cesty. Tato svítidla vám zajistí bezpečnou cestu kolem domu a z garáže. Stejně tak vozidlu vjezd do garáže. Volte co nejúspornější svítidla, která mohou svítit celou noc.

Na fasádu domu

U osvětlení fasády volíme mezi funkcí bezpečnostní a architektonickou. Pro bezpečnostní osvětlení volíme obvykle reflektorová, směrová svítidla s dostatečným světelným výkonem. Vhodné je umístit svítidla tak, aby neoslňovala osoby v domě, ale naopak aby působila překvapivě na případné vetřelce v okolí domu (při použití pohybových čidel). V případě architektonického osvětlení je výběr svítidel a jejich umístění ovlivněno architekturou budovy. U rodinných domů nicméně volíme diskrétnější osvětlení, které často plní několik funkcí jako například osvětlení vstupu, osvětlení komunikace podél domu atd. V případě, že byste zvolili svítidlo s ostrým a kontrastním světlem, které osvítí jediný bod v exteriéru, bude zbytek prostoru působit příliš tmavě. Proto je dobré sáhnout po takovém svítidle, které má dobrý měkký rozptyl světla a vytvoří malebnou atmosféru.

Zahrada

Do zahrady oceníte nejvíce sloupková svítidla, která září nad úrovní zahrady. Zde je prostor pro dekorativní osvětlení, které dodá vaší zahradě to pravé kouzlo. Pro podtržení obrysů chodníčků a záhonků jsou velmi oblíbené extrémně odolné LED pásky, jež vaši zahradu nádherně ozáří různobarevným světlem. Při osvětlení bazénu můžete využít bazénové stěny, které bazén nádherně osvítí, nebo po obvodu. Kolem bazénu myslete na zvýšenou ochranu krytí alespoň IP 65.

Pokud zeleň není ještě vzrostlá, je nutné pamatovat na budoucnost a světla instalovat podle toho, jak očekáváme, že se bude zahrada v následujícím období měnit.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv K & V ELEKTRO