Neustávající popularita českého křišťálu mu zajistila místo i při výrobě světlovodů

Sklářský průmysl se v našich zemích těší velké oblibě. Obzvláště český křišťál je pak díky své vysoké kvalitě, pevnosti a tvrdosti pojmem i ve světě. V poslední době nachází uplatnění nejen v designu lustrů, sklenic a doplňků, ale i v oblastech, pro něž nebyl donedávna tak tradičním zdrojem. Patří zde i výroba kopulí světlovodů.

Využití českého křišťálu při výrobě světlovodů nebylo náhodné. Jejich výrobce hledal po zkušenostech s plastovými kopulemi nový čirý, odrazivý a pevný materiál s dlouhodobější propustností denního světla. Tyto vlastnosti přitom křišťál neztrácí ani stářím. „Pro výrobu křišťálových světlovodů jsme se rozhodli především díky unikátním vlastnostem křišťálu, které splňují vysoké požadavky na přenos světla do interiéru. Střešní kopule z českého křišťálového skla totiž kromě své dlouhé životnosti bez ztráty účinnosti vyniká také skvělými optickými vlastnostmi a vysokou účinností sběru světla i při zatažené obloze,“ vysvětluje Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Oproti dříve vyráběným světlovodům v plastových variantách nabízejí světlovody s křišťálovou kopulí delší životnost a také vyšší propustnost světla. Přenos světla ovlivnil také promyšlený kopulovitý tvar, který je daleko efektivnější pro sběr světla, než je tomu u rovných střešních oken.

Na výrobě se podílí zkušení skláři. „Opíráme se o tradice českého sklářství a designu, zároveň ale pracujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi a neustále testujeme hranice našeho oboru. Denně vyprodukujeme až 6 tun křišťálu, který je následně rafinován na technologiích, které byly pro tyto účely speciálně zkonstruovány,“ říká Michal Rapp ze sklárny Bomma. Největší část své produkce vyrábí skláři ve výrobní hale ve Světlé nad Sázavou, kde také pravidelně zpracovávají křišťálové světlovody.

Fotogalerie

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv ASPEN.PR

1) redakčně upraveno