Nová metodika pro budování Smart Cities

Obce v České Republice se potýkají s mnoha problémy – ať už vycházející z běžného provozu obce (vodovody, kanalizace, kvalita cest apod.) nebo se týkají globálnějších problémů (např. ceny energií, související s válkou na Ukrajině). S mnoha problémy může obcím pomoci i využití tzv. chytrých neboli smart řešení.

Je škoda, že mnoho zástupců obcí považuje slovo Smart spíše za tzv. buzzword, reprezentující spíše další administrativní problémy, než aby jim to skutečně pomáhalo při řešení jejich problémů. Změnit tento přístup má za cíl i nová Koncepce Smart Cities, která byla již v minulém roce přijata vládou a tento rok v květnu ještě zpřesněna Implementačním plánem (ten byl schválen vládou ČR v květnu tohoto roku).

Základní rozdíl mezi touto Koncepci Smart Cities (neboli Koncepce SMART Cities – odolnost prostřednictvím SMART řešení pro obce, města a regiony, jak zní celý název tohoto materiálu) se snaží popsat celé spektrum činnosti obcí a pomoci jim řešit problémy chytře. Definuje dokonce, jaké znaky musí mít takový chytrý projekt a to pomocí 7 principů SMART:

  • Princip změny směru – znamená to vytvářet podmínky, aby tam, kde je to možné a účelné, služby byly lidem doručovány a práci a podnikání bylo možné vykonávat z domova nebo z místa blízkého bydlišti.
  • Princip odolnosti – jedná se o odolnost lidí a komunit, lokální ekonomiky, životního prostředí a soudržnosti v území na základě digitalizace a inovativních řešení.
  • Princip jednoho řešení s několika efekty – očekává se řešení, které přinese několik významných efektů (řeší více potřeb najednou) holistickým přístupem.
  • Princip „krátkých vzdáleností“ – vše, co je možné zajistit lokálně, je třeba zajistit lokálně, resp. v co nejkratší vzdálenosti (za využití pravidla 3E – hospodárnost, efektivnost, účinnost).
  • Princip spolupráce a finanční udržitelnosti k dosažení efektivity řešení – jedná se o spolupráci se všemi partnery v území, využití vícezdrojového financování s ohledem na jeho dlouhodobou udržitelnost.
  • Princip koheze a komplementarity, horizontálního a vertikálního propojení – nové řešení vede k vyrovnávání příležitostí, snižuje tenze, řešení na sebe navazují, spolupráce a propojení na všech úrovních a všech úrovní veřejné správy je základním předpokladem pro dosažení odolnosti a soudržnosti.
  • Princip řešení založených na relevantních informacích a faktech (evidence based) - na základě faktů, otevřenosti a sdílení dat, transparentnosti a rovných příležitostech – generují se data srozumitelná a přístupná pro inovační aplikace a rozvoj života lidí, komunit, a pro podnikání (Sharing is caring).

Celá metodika pak stojí na třech pilířích (Lidé a komunity, Lokální ekonomika a Prostředí pro život), nad nimiž pak ještě definuje zastřešující oblast Odolnost prostřednictvím SMART řešení. Tím je mimo jiné naznačeno, jak mají obce nad řešením svých problémů přemýšlet – základ problému je v pilíři (nebo pilířích), přičemž efektivita řešení (případně propojení jednotlivých řešení) je realizováno prostřednictvím zastřešující oblasti.

Tento styl myšlení musí akceptovat nejen municipality, ale také instituce na národní úrovni, které se musí naučit toto myšlení podporovat. Takto lze totiž dosáhnout daleko větší efektivity projektů (kdy vynaložené peníze řeší více problémů najednou) a zároveň takto velmi účinně podporovat inovativní řešení.

Tento přístup je také nutné přenést do tvorby strategických dokumentů – a to na všech úrovních. Zejména je pak třeba toto myšlení přenést do praktických, realizovaných projektů a ty pak účinným způsobe sdílet tak, aby se nabyté zkušenosti, znalosti a informace dále rozvíjely a nikoliv, aby byla stále dokola vymýšlena již dávno známá řešení.

Autor: Czech Smart City Cluster