Novinky v sortimentu cementotřískových desek CETRIS®

Společnost CIDEM Hranice, a.s. rozšířila v letošním roce řadu cementotřískových desek o tři novinky – desky CETRIS® PDI bez povrchové úpravy vhodné pro podlahové systémy a desky s povrchovou úpravou CETRIS® LASUR a CETRIS® DEKOR, jež lze využít na fasádní systémy, podhledy, sokly a balkónové aplikace.

Cementotřískové desky CETRIS® se nejčastěji používají jako fasádní obkladové systémy, podlahové systémy, stěnové a střešní systémy, jsou hojně používány jako výplně balkonů, obklady výtahových šachet a především tam, kde je požadována protipožární odolnost. Všechny druhy desek CETRIS® jsou zařazeny dle reakce na oheň do třídy A2, což jim umožňuje použití i u těch nejnáročnějších staveb.

Fasádní systém z obkladových desek CETRIS® LASUR
Další realizace fasády pomocí desek CETRIS® LASUR

Dílec CETRIS® PDI

První novinkou je sendvičový dílec CETRIS® PDI složený z cementotřískové desky CETRIS® tloušťky 22 mm slepené s dřevovovláknitou izolační deskou tloušťky 12 mm. Celý dílec je ofrézován – po obvodě opatřen perem a drážkou. Povrch dílce je hladký, bez povrchové úpravy. Dílec o rozměru 1 220 × 610 mm (včetně pera) je určen pro technologie suché podlahy a vyrábí se pouze v tloušťce 34 mm. Desky jsou určeny ke kladení na rovný plošný podklad (stropní konstrukce, záklop). Cementotřískové desky jsou určeny především jako konstrukční materiál v případech, kde je požadována současně odolnost proti vlhkosti, pevnost, nehořlavost, ekologická a hygienická nezávadnost. Neobsahují azbest ani formaldehydy, jsou odolné vůči hmyzu a působení plísní, jsou nehořlavé a zvukově izolační. Opracování desek je možné běžnými dřevoobráběcími nástroji.

Deska CETRIS® PDI se skládá z cementotřískové desky CETRIS® tl. 22 mm slepené s dřevovovláknitou izolační deskou tl. 12 mm

Technická specifikace CETRIS® PDI

Základní formát 1 220 × 610 mm (včetně pera),
po položení 1 203 × 593 mm
Tloušťky dílce 34 mm
Plošná hmotnost cca 33,5 kg/m²
Služba hrany frézovány pero+drážka
Tloušťková tolerance ±1,5 mm
Povrchová úprava bez povrchové úpravy

CETRIS® LASUR

Další novinkou je cementotřísková deska tl. 10–32 mm CETRIS® LASUR s hladkým povrchem, která je opatřená základním pigmentovaným podnátěrem a finálním lazurovacím probarevným lakem v odstínech dle vzorníku. Povrchová úprava lazurovacím lakem nevytváří jednotný a jednolitý vzhled. Po dohodě lze dodat i desky tloušťky 34, 36, 38 a 40 mm. Základní rozměr desky je 3 350 × 1 250 mm. Desky CETRIS® LASUR se používají především jako fasádní obkladové desky v exteriérech. Rubová strana těchto desek je opatřena ochranným základním nátěrem, který nemá pravidelnou strukturu, vzhled a dostatečnou kryvost. Nátěr nemá specifikovaný barevný odstín, požadavek na provedení v bílém nebo transparentním odstínu musí být předem uveden v objednávce.

Fasáda z obkladových desek CETRIS® LASUR
Sedm odstínů desek CETRIS® LASUR

Technická specifikace CETRIS® LASUR

Základní formát 3 350 × 1 250 mm
Tloušťky desek 10-12-14-16-18-20-22-24-26-28-30-32,
po dohodě 34-36-38-40 mm
Objemová hmotnost 1 150 až 1 450 kg/m³
Služba dle požadavků zákazníka – řezání, vrtání otvorů, srážení hran
Typ reliéfu hladká
Povrchová úprava základní pigmentovaná barva, finální lazurovací probarvený lak
Odstíny dle vzorníku desek CETRIS® LASUR (sedm odstínů)

CETRIS® DEKOR

A do třetice: CETRIS® DEKOR je cementotřísková deska tl. 12 a 14 mm, formátu 1250 × 625 mm opatřená akrylátovou mozaikovou dekorativní omítkou. Tyto desky jsou dodávány ve čtyřech barevných odstínech dle vzorníku. Při větším odběru desek je možno po dohodě s výrobcem dodat desky CETRIS® DEKOR i v jiné tloušťce a formátech.

Obklady z desek CETRIS® DEKOR
Desky CETRIS® DEKOR se vyrábějí ve čtyřech barevných odstínech

Technická specifikace CETRIS® DEKOR

Základní formát 1 250 × 625 mm
Tloušťka desky 12 a 14 mm (po dohodě další)
Plošná hmotnost tl. 12 mm: 20 kg/m²,
tl. 14 mm: 23 kg/m²
Služba dle požadavků zákazníka – řezání
Povrchová úprava mozaiková dekorativní omítka (čtyři odstíny)

Desky je možno libovolně řezat okružní pilou s kotoučem opatřeným tvrdokovem. Pro čistý a rovný řez je nutno použít vodicí lištu a desky řezat z rubové strany, nedojde tak k poškození lícní plochy. Po řezu je hranu nutno opatřit základním ochranným nátěrem (dodáván výrobcem). Předvrtání otvorů se provádí vrtačkou bez příklepu na pevné podložce. Pro vrtání se doporučuje použít vrták na kov. Vrtáme zásadně z lícové strany. Desky se používají především jako fasádní obkladové desky v exteriéru, pro svislé obklady soklů, fasád, výplní zábradlí a jako podhledy (podbití střechy).

¹) Zpracováno z tiskových podkladů firmy

Autor:
Foto: Archiv firmy