Olomouc, Sloup Nejsvětější Trojice

Olomoucká radnice vypsala tendr na opravu Sloupu Nejsvětější Trojice

Olomouc 22. května (ČTK) - Olomoucká radnice vypsala tendr na opravu Sloupu Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Náklady jsou v zakázce odhadovány na 31,2 milionu korun. Město chce na restaurování památky v historickém centru Olomouce získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Lhůta pro doručení nabídek je 13. června. ČTK dnes informaci získala z věstníku veřejných zakázek. Podle vedoucího odboru investic magistrátu Marka Drešra byl Sloup Nejsvětější Trojice naposledy před deseti lety vyčištěn a nyní je nutná jeho rozsáhlejší oprava.

"Předmětem veřejné zakázky je provedení kompletního restaurátorského zásahu u kamenných i kovových prvků, jehož úkolem bude zpomalení, eventuálně zastavení degradačních procesů hmotných struktur artefaktu," stojí v oznámení o veřejné zakázce. Kolem barokního sloupu by mělo být postaveno lešení, s demontáží soch odborníci zatím nepočítají. "Jelikož při provádění prací budou probíhat další restaurátorské průzkumy, není vyloučeno, že bude třeba přistoupit k demontáži sochy či soch," uvedli autoři podkladů pro zájemce o tuto zakázku.

Oprava sloupu se zaměří na kamenné prvky i zajištění statiky památky. Radní předběžně počítají s tím, že náročná oprava sloupu bude rozdělena do dvou letních sezon. O způsobu zakrytí části opravovaného sloupu plachtami rozhodne restaurátor, který vzejde z výběrového řízení.

Poslední velká obnova barokního sousoší trvala téměř rok a půl a byla dokončena v roce 2001. Renovace památky tehdy stála téměř 17 milionů korun. Odborníci mimo jiné sejmuli ze sloupu sochy, které byly v havarijním stavu. Na sousoší pracovala stovka lidí. Restaurování více než 30 metrů vysokého sloupu považovali tehdy odborníci za jednu z nejrozsáhlejších prací v ČR. V následujících letech podstoupila památka několik dalších odborných zásahů.

Sloup Nejsvětější Trojice je dílem Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Barokní sloup byl postaven v letech 1716 až 1754. Podle zástupců radnice je sousoší díky zápisu na seznam UNESCO magnetem pro turisty z celého světa, do Olomouce míří kvůli tomu i turisté z Japonska, Číny nebo Jižní Koreje.

Autor: ČTK
Foto: Mitzo, zdroj: Shutterstock