Oprava historického opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova

K významným dokladům pevnostního stavitelství se řadí fortifikační systém Jablunkovského průsmyku, s hlavní pevností Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl postaven v jihovýchodní části Slezska na hranicích s Uherským a Polským královstvím. Poprvé zmíněn v době třicetileté války, v roce 1621.

Nejstarší doložená pevnost, Stará Šance ve slovenském Svrčinovci, byla zhotovena v roce 1578. Další pevnosti či reduty průběžně přibyly např, na Hrčavě, v Bukovci, na polském Koniakowie a ve slovenském Čiernem. V současnosti je z 21 opevnění zachováno osm, z nichž nejzachovalejší je právě námi navštívená Velká Šance.

Nejstarší známý vzhled Velké Šance se zachoval z doby jedné z významných přestaveb, a to v letech 1663 až 1664. Tehdy mělo opevnění tvar čtyřhranu s nárožními bastiony obklopeného klešťovitou frontou.

Tento typický příklad opevnění prostoru horského přechodu je unikátní fortifikační památkou, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice. Jablunkovským průsmykem (551 až 605 metrů nad mořem) vedla již od pravěku obchodní stezka, později nazvána měděnou. Od 16. století začal pro průsmyk převažovat vojenský a strategický význam. Proto stavba zmíněných opevnění. Historie dokládá, že šance povinně stavěli místní obyvatelé. Hlavní stavebním materiálem byl kámen a dřevo. Uvnitř opevnění stály dřevěné domy pro posádku včetně velitelského domu, stáje pro koně, sklad potravin, prachárna alias muniční sklad i kaple, dále pekárna a zaveden vodovod z dřevěných "trubek". K vidění jsou obrysy základů staveb, na nichž by v budoucnu mohly být postaveny repliky. Ve výzbroji byly děla, ruční granáty, muškety a krátké píky.

Do Velké Šance se vstupovalo jižní uherskou a severní slezskou bránou. Byly to zděné stavby s dřevěnými prvky, např. vraty, kryté střechou. Padacími mosty se překonávaly příkopy. Za zmínku stojí i posádka složená z císařských jednotek, ovšem významný podíl na obraně měla též tzv. zemská milice – vybranci, což byl každý šestý vybraný - poddaný muž z okolních vesnic. Počet obránců kolísal podle stupně nebezpečí od čtyř až po sedm set mužů.

Na začátku prohlídky stojí dva vojáci, vyřezaní z lipového dřeva, v životní velikosti. Po novém dřevěném mostě se vchází dovnitř šance, která má podlouhlý devíticípí hvězdicovitý půdorys. Místní surovina kámen je původní, na sedm nároží připadne 9 až 15 cm kamene, jak nám řekl stavbyvedoucí Bc. Otto Müller. Pro zajímavost - v nedalekém geoparku Megoňky je lom, kde se dříve těžil kámen s kulovitou odlučností. Tato geologická rarita je porovnatelná s jiným druhem odlučnosti hornin, např. sloupcovitou odlučností vyvřeliny čediče. K vidění je mj. na Panské skále u Kamenického Šenova. Český čedič pro svoji odolnost úspěšně čelí i mořskému vlnobití.

Ještě dodáváme, že zhotovitelem rekonstrukce je společnost DEV Company z Ostravy, která má v plánu dokončení obnovy zpevněných částí základní linie, zřejmě letos v létě. (Z té části jsou naše snímky). Rekonstrukce spadá do programu přeshraniční spolupráce města Čadca (SK) a obce Mosty u Jablunkova (ČR).

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda