Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Ostravské unikátní stavědlo z dob císaře Ferdinanda

V několika minulých článcích jsme prezentovali zajímavé stavby, jimiž se Ostrava může směle pyšnit, a díky kterým je pro návštěvníky atraktivní. Dnes v té věci pokračujeme a zveřejňujeme popis i snímky rekonstruovaného unikátního stavědla číslo 2 z roku 1905.

Tuto významnou stavební památku z doby budování Severní dráhy císaře Ferdinanda denně vidí a obdivují cestující i turisté. Stavědlo je umístěno naproti výpravní budově železničního nádraží Ostrava-střed a jediné svého druhu v Česku, Polsku i Rakousku.

Objekt je dvoupodlažní z režného cihlového zdiva. Horní podlaží je hrázděné, střecha je pokrytá plechovou krytinou. Uvnitř je zařízení, kterým se mechanicky ovládaly výhybky. Signalista měl všechny koleje a výhybky jako na dlani. Pojedete-li vlakem z ostravského hlavního nádraží na nádraží Ostrava-střed, uvidíte zmíněné stavědlo jako první. Takové štěstí už nemají např. cestující z Bruntálu do nádraží v Krnově, kde dříve stála dokonce stavědla dvě. Už nestojí… V Ostravě se ukázalo, jak prozíravé je nemít hlavu jen na klobouk a zachovali stavědlo č. 2 jako historický monument pro tyto i další generace.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda