Pardubice brzy posunou sportovní zážitek na vyšší úroveň. Petr Dědek zde plánuje postavit novou halu i celou čtvrť.

Pardubice budou mít novou hokejovou halu za 8 miliard!

V pondělí 18. prosince 2023 dostal majitel hokejového Dynama Petr Dědek zelenou k realizaci gigantické multifunkční arény u Cihelny. Co vše nabídne supermoderní komplex za 8 miliard korun?

Pardubičtí zastupitelé schválili na konci roku 2023 výjimečnou změnu územního plánu, která umožňuje majiteli Dynama Petru Dědkovi dál připravovat výstavbu multifunkční arény. Ta vyroste mezi sídlištěm Cihelna a Starým Hradištěm. Před hlasováním se investor a spol. museli vypořádat se značnou administrativní zátěží i připomínkami, jež dokázali vyřešit za méně než půl roku. Dynamo by si v nejmodernější hale Evropy mohlo zahrát už od sezony 2027/28. V areálu nebude kromě multifunkční arény chybět tréninková hala, parkovací dům či hotel s kapacitou 500 lůžek a v okolí park a obchody.

18. prosince byl dnem D pro pardubický hokej. HC Dynamo poděkovalo na svém twitterovém účtu městu a zastupitelům, kteří svým hlasováním podpořili rozvoj našeho národního sportu.

Dědek postaví zcela novou čtvrť

V interní soutěži zvítězil návrh pardubické projekční kanceláře PPP ve spolupráci s architektonickou kanceláří Opočenský Valouch Architekti, která je držitelem „České ceny za architekturu" za rok 2020. Rozsáhlý projekt zahrnuje realizaci moderního a technicky vybaveného komplexu tak, aby vyhovoval vysokým nárokům současného hokeje. Aréna je navržená pro cca 15 tisíc diváků. Její součástí má být muzeum pardubického hokeje, největší fanshop v České republice, ale také kanceláře, poliklinika či ubytování pro sportovce. Dva kilometry od centra má vzniknout i obytná čtvrť s názvem Nová Cihelna či parkovací dům.

„V roce 1994 jsem se dostal k nároďáku, se kterým jsme přijeli do Švédska a Finska a byli jsme jak v Jiříkově vidění, když jsme tehdy viděli Hartwall Arénu nebo Globen. To bylo něco úplně jiného, co se s ničím tady nedalo srovnat. A já bych chtěl, aby tenhle areál… Aby fanoušci z celé Evropy sem jezdili a aby, jak já vždy říkával, čuměli jak puk“, řekl bývalý československý hokejový útočník a nynější trenér Vladimír Martinec během představování projektu.

Hlavní budova arény vytvoří harmonickou trojici s hotelem a tréninkovou halou. Všechny tři stavby jsou spojeny společnou podnoží, kde se budou nacházet šatny, wellness, bazén či posilovna.

Investor se městu zavázal, že si vezme na starost také dopravní infrastrukturu a vybudování parkové a relaxační plochy. V ploše pro sport a rekreaci by mohl dle pozměněného územního plánu města vzniknout až 1,0 ha ploch nových veřejných prostranství zahrnujících jak náměstí, pěší trasy a cyklostezky, bulváry a promenády s předpoklady pro zajištění komfortu a bezbariérového pohybu pěších, tak pozemky zahrnující sídlení zeleň – zejména veřejně přístupné parky. Cílem investora je otevřít v roce 2027 nejmodernější halu v Evropě, a i proto se bude vybavení a technologie měnit podle posledních trendů, informoval Rozhlas.cz.

Ambasadory multifunkční areny jsou hráči Roman Will a Lukáš Sedlák. Český hockeytown je proslulý fanouškovskou základnou, která klub podporuje v dobrém i zlém.

Fasádu osvítí LED pásky

Fasádu budoucího hokejového svatostánku pokryjí svislé lamely. Jejich barva se bude díky vestavěným LED páskům proměňovat podle typu konající se události – během zápasů domácího Dynama se hala obleče do charakteristické červené a během kulturních akcí do slavnostně zlaté. „Svislé lamely jsme zvolili proto, abychom odlehčili hmotu velké haly. Z barevného osvětlení jsme nadšeni,“ dodává architekt Jiří Opočenský pro oficiální web Dynama.

Organizovaný hokej byl v Pardubicích založen Vilémem Weissem již v roce 1923. Do návrhu nové haly zapracovali architekti klubové barvy klubu – červená a bílá.

Investor jde „zelenou cestou“

Komplex bude nejenom odpovídat posledním technologickým trendům, ale nabídne i přidanou ekologickou hodnotu. Z oficiálního webu Multifunkční hokejové haly Pardubice se dozvídáme, že aréna vyroste na historicky znehodnoceném území bývalé skládky komunálního odpadu z 60. a 70. let. Architektonický návrh počítá se zelenými střechami, zpětným využitím odpadních a dešťových vod i alternativních zdrojů energie.

Objekt vznikne s využitím obnovitelných zdrojů a s maximálním ohledem na životní prostředí.

Prostor poslouží při dostizích a koncertech

Aréna bude mít dvojité připojení na již realizovaný severovýchodní obchvat Pardubic. Předností lokality je dle oficiálních stránek Dynama blízkost centru města a zároveň k letišti. Synergické bude využití arény se závodištěm v průběhu celého roku též při dostizích a dále pro konání koncertů, kongresových eventů a dalších společenských akcí. Odhadované náklady celého záměru činí 8 miliard korun včetně technologií a vybavení interiéru. Megalomanský komplex vznikne bez finanční účasti města – městský rozpočet tedy nezatíží, naopak mu následně přinese nové zdroje.

Stavba má být umístěná u vnějšího městského okruhu, na který bude připojena ze dvou míst. V návrhu se mj. kladl důraz na MHD, pěší a cyklistické spojení z centra.

Jedna z nejmodernějších arén v Evropě bude bezesporu náležitě reprezentovat nejen náš národní sport, ale i celou Českou republiku jako takovou. Městu, v němž je hokej hlavní téma, může pomoci megalomanská stavba v různých oblastech – od zvýšení prestiže, přes posílení ekonomiky, až po podpoření cestovního ruchu.

Zdroje:

[1] Twitterový účet města Pardubice. https://twitter.com/HCPCE
[2] Změna č. XXII územního plánu města Pardubice. https://pardubice.eu/xxii-zmena-uzemniho-planu-mesta-pardubice.
[3] V Pardubicích pokračuje příprava nejmodernější multifunkční hokejové arény v Evropě, zastupitelé odhlasovali změnu územního plánu. www.hcdynamo.cz
[4] Zastupitelé Pardubic schválili novou hokejovou halu. https://www.irozhlas.cz/sport/hokej/pardubice-hokej-nova-hala-petr-dedek-investor_2312191342_lis
[5] Multifunkční hokejová hala Pardubice. https://www.mhap.cz/

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: https://www.mhap.cz/