Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí

Pardubický kraj chce začít stavět ateliéry uměleckoprůmyslové školy v Ústí n.O.

Ústí nad Orlicí 16. února (ČTK) - Pardubický kraj chce v dubnu zahájit výstavbu ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí. Objekt bude stát v areálu bývalé textilky Perla 01. Hejtmanství na stavbu získalo dotaci z Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

"Jedná se o projekt výjimečný jak svým rozsahem, tak stupněm připravenosti. V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby a osobně předpokládám, že bychom v průběhu dubna mohli samotnou stavbu zahájit," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM). Předpokládaná cena podle projektové dokumentace činí téměř 228 milionů korun.

Nová budova by měla výrazně zlepšit zázemí střední školy. Ateliéry se přesunou ze současných prostor ve Špindlerově ulici, které nevyhovují potřebám a dalšímu rozvoji. Ostatní učebny zůstanou ve druhém objektu školy v Zahradní ulici. V areálu po Perle budou učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou také počítačové učebny a nezbytné zázemí pro studenty a pedagogy.

Bývalá textilka Perla 01 byla na více než třech hektarech poblíž centra Ústí. Nevyužívaný areál město koupilo za 30 milionů korun v roce 2011. O dva roky později radnice vyhlásila architektonickou soutěž, poté vydala regulační plán, v letech 2017 a 2018 nechala zbourat výrobní haly a další objekty, které zabíraly více než 80 procent rozlohy. Město si chce ponechat jen menší část plochy, vybudovalo v místě za 85 milionů korun bez DPH Dům dětí a mládeže, bývalou kotelnu, strojovnu a část administrativní budovy chce přeměnit na galerii současného umění s odkazem na textilní historii města.

Pardubický kraj chce na části území postavit zmíněné ateliéry pro střední školu uměleckoprůmyslovou. Ústí v areálu také prodalo pozemek, na němž soukromá firma postavila rehabilitační centrum s poliklinikou.

Autor: ČTK
Foto: Marek Blahuš, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org