Ilustrační foto

Přestavba internátu v Liberci na speciální školu přijde kraj na 162 mil. Kč

Liberec 14. února (ČTK) - Přestavba bývalého internátu v Zeyerově ulici v Liberci na speciální školu přijde Liberecký kraj na bezmála 162 milionů korun. V soutěži na dodavatele se stavbu podařilo zlevnit zhruba o pětinu, o zakázku se ucházelo deset firem. Většinu nákladů stavby zaplatí kraj ze svého, žádat bude o dotaci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Získat by kraj mohl zhruba 40 milionů, pokud bude úspěšný, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Práce podle něj začnou v březnu bez ohledu na dotaci.

Současné vzdělávací kapacity pro děti s postižením v kraji nestačí, nová škola by měla pojmout 220 žáků, sloužit bude především pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami včetně dětí s poruchami chování. "Na tom, že je potřeba vybudovat tuto školu, jsme se se statutárním městem Liberec shodli již před několika lety, protože děti s poruchami chování se obtížně zařadí do běžného vzdělávacího proudu. Jejich počet navíc stoupá. Projekt se dlouho připravoval, školu plánujeme otevřít k 1. září 2025," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Budova, kterou chce kraj pro školu zrekonstruovat, stojí v zahradě nad fotbalovým stadionem U Nisy. Areál je z konce 19. století, byl v něm chudobinec a starobinec. Od roku 1953 sloužil jako koleje pro studenty liberecké univerzity, později jako internát pro středoškoláky. Od poloviny roku 2017 je objekt prázdný, kraj studenty soustředil v sousední budově a další kapacity nepotřebuje. Proto se už před čtyřmi lety samosprávy dohodly na přestavbě budovy na školu pro děti s postižením.

"Rekonstrukcí projdou rozvody vody, odpadů a elektřiny, obnova čeká i podlahy a omítky, nová budou okna. Kompletní výměny se dočká také dešťová kanalizace. U objektu vzniknou i rampy, výtah a sociální zařízení pro imobilní žáky. V komplexu budou na dvě desítky kmenových tříd, hudebna, výtvarný ateliér, počítačová a multimediální učebna, knihovna, cvičná kuchyňka, relaxační místnosti, dílna pro pracovní činnosti a školní družina," vyjmenoval Miklík.

Kraj má budovu ve výpůjčce na 50 let. "Rádi bychom ji do budoucna získali do svého majetku včetně rozsáhlého areálu, který ji obklopuje. To by nám umožnilo vybudovat v této oblasti další podobně zaměřená zařízení, třeba odlehčovací službu pro rodiče autistických dětí či denní centrum, i pro děti starší 18 let nebo děti nevzdělatelné, určitě je to levnější řešení než budovat sociální ústavy," dodal hejtman. V Jedličkově ústavu, kde se s otevřením nové školy uvolní prostor, vznikne denní centrum pro až deset starších dětí s poruchami autistického spektra.

Autor: ČTK
Foto: Iryna Inshyna, zdroj: Shutterstock