Autor: Georgina198, Shutterstock
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Pět základních kroků údržby plastového okna před zimou

Pravidelným podzimním servisem plastových oken předejdete jejich rychlému opotřebení i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Před nástupem zimy však dle expertů postačí provést 5 kroků.

Povrchová péče

Základní údržba plastových oken je poměrně nenáročná. Díky odolnému plastu, ze kterých jsou vyrobena, není kromě běžného mytí nezbytná žádná další speciální péče. „I během mytí byste si však měli dávat pozor na několik zásad, díky kterým předejdete nenávratnému poškození povrchu. Nikdy by se například neměla používat čistidla s příměsí hrubých částic, vysoce chemické přípravky, ředidla, kyseliny či organická rozpouštědla. A pozor také na hrubé mycí houbičky a drátěnky,“ radí Milan Klepsa ze společnosti Veka.

Autor:etonastenka, Shutterstock

Seřízení okna

Špatná izolace, únik tepla, mírné drhnutí okna, šmouhy a odřeniny na rámu – to vše jsou varovné signály, které poukazují na nutnost seřízení oken. „Podzim je vzhledem k nízkým teplotním rozdílům mezi interiérem a exteriérem ideální čas na správné seřízení optimálního přítlaku křídla k rámu. Je to jednoduché a po určité době užívání i nutné,“ říká Milan Klepsa. Optimální přítlak si s pomocí imbusového klíče můžete nastavit i sami. Nastavování vždy provádějte při otevřeném křídle a imbusovým klíčem vždy otáčejte jen o pár stupňů. Posouvejte okenní křídlo nepatrně nahoru (nebo posléze dolů) a sledujte, zda se pozice okna zlepšuje nebo zhoršuje. Po každém otočení vždy zavřete a otevřete okno a zkontrolujte výsledný efekt.

Údržba kování

V drtivé většině případů výrobce přesně uvádí, jakým místům v péči o kování věnovat pozornost. „Aby se systém táhel a pohyblivých částí kování mohl hladce a volně pohybovat, je nutné všechny uzávěry pečlivě promazat mazacím tukem nebo olejem,“ radí Milan Klepsa.

Autor:Markik, Shutterstock

Těsnění, kanálky a odtokové drážky

Péče o těsnění je pro udržení funkčnosti okna velmi důležitá. „Pro udržení dobrých vlastností je třeba těsnění ošetřit silikonovým olejem či glycerinem. Zaručí se tak jeho pružnost a sníží se jeho opotřebení,“ vysvětluje Milan Klepsa. V případě, že je již těsnění vytržené či jinak poškozené, neváhejte a vyměňte ho. Předtím se ovšem ujistěte, zda má nové těsnění správnou tuhost, tvar i velikost, jelikož nevhodné těsnění by mohlo okno poškodit. „V rámci podzimní údržby rovněž zkontrolujte průchodnost odvodňovacích kanálků, odtokových drážek a odstraňte veškeré nečistoty, aby nebránily vodě v protékání,“ radí Klepsa.

Kontrola klik

V celkové podzimní údržbě o plastová okna by se nemělo zapomenout ani na kliky. Je důležité zkontrolovat a případně utáhnout všechny kličky a úchyty. „Stačí nadzvednout kryt pod kličkou, otočit ho do vodorovné polohy a utáhnout všechny šrouby,“ říká Milan Klepsa.

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) redakčně upraveno