Pilotní preventivní projekt Bezpečné bydlení je inspirací pro obce a města

Nejen krásný dům či byt je důležitý pro spokojené bydlení. Významnou úlohu však hraje bezpečné bydlení. Ve větších městech, kde lidé často neznají svého souseda, je to úloha nelehká, a tak vznikl projekt Bezpečné bydlení. Kým byl projekt vyhlášen, co je jeho cílem atd. odpovídali JUDr. Tomáš Koníček a JUDr. Pavel Kocábek.

Kým a kdy byl vyhlášen pilotní projekt Bezpečné bydlení a co je jeho obsahem?

Koníček: Pilotní projekt byl vyhlášen na 8. zasedání Poradního sboru pro situační prevenci kriminality, které se konalo na Ministerstvu vnitra ČR dne 10. prosince 2008.

Obsahem projektu je pozitivní ovlivňování chování občanů při zabezpečování svého majetku, motivování občanů k aktivnímu přístupu při řešení bezpečnosti vlastní, bezpečnosti svých blízkých i bezpečnosti ve svém okolí, v lokalitě, kde bydlí.

Co je cílem pilotního projektu?

K základním cílům projektů patří: zvýšení bezpečnosti obyvatelů bytových domů; snížení anonymity v domech; snížení rizika pohybu neoprávněných osob v prostorách domů; snížení rizika poškozování zařízení domů; zamezení páchání trestných činů a přestupků v prostorách domů a zlepšení situace v nabídce sociálních služeb přímo v domě či v jeho bezprostředním okolí.

Z jakých finančních prostředků je pilotní projekt podpořen, kde se realizuje a jaké objekty budou do projektu zařazeny?

Pilotní projekt byl v březnu 2009 finančně podpořen z Programu prevence kriminality na místní úrovni.

V letošním roce bude realizována I. etapa pilotního projektu v Brně a ve Zlíně, jejímž obsahem bude zejména: Vytipování bytových domů v majetku obce, které vykazují problémy; provedení a zpracování místního sociologického šetření; zpracování studie udržitelného vývoje pro řešení konkrétních sociálních a technických problémů; zpracování technického projektového řešení; zpracování režimových pravidel a ekonomické studie; zpracování a příprava evaluačních programů; zpracování komplexní dokumentace k projektu; příprava a školení policistů a strážníků s územní odpovědností; informování veřejnosti – mediální kampaně.

Co je smyslem a cílem pilotního projektu?

Kocábek: Smyslem projektu je získat praktické poznatky související s ochranou a zabezpečením vybraných obecních bytových domů, zapracovat doporučení evropských norem řady ČSN EN 14383 „Prevence kriminality – Plánování městské výstavby a navrhování budov” a vyhodnotit dřívější poznatky z programu Bezpečná lokalita se zabezpečením bytů, rodinných domů, rekreačních objektů, bytových domů, provozoven atd.

Cílem projektu je vypracování metodiky pro obce a družstva – „Pravidla technického zabezpečení objektů” jako jedné z forem legální ochrany občanů před majetkovou kriminalitou. Metodika vyjasní i organizační a technické problémy spojené se zabezpečením a požární ochranou těchto objektů.

Z čeho projekt vychází?

Projekt Bezpečné bydlení vychází a je součástí programu Bezpečná lokalita, který je odborně garantován zejména Ministerstvem vnitra ČR, Policií České republiky, Městskou policií hl.m. Prahy, Asociací technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm a Českou asociací pojišťoven.

Projekt je volně inspirován i programem „Bezpečné bývanie”, který je realizován v panelovém sídlišti v Bratislavě.

Je nutná znalost norem prevence kriminality?

Normy prevence kriminality musí znát všichni ti, kteří se zabývají problematikou bezpečnosti sídelních celků, obytných objektů, administrativních a průmyslových staveb (odborní referenti – preventisté měst a obcí, investoři, architekti, projektanti, policisté, strážníci obecních policií, funkcionáři bytových družstev, bezpečnostní služby atd.).

Kdo připravuje normy prevence kriminality?

Koníček: Normy prevence kriminality připravuje mezinárodní normalizační orgán CEN v technické komisi TC 325.

Již vydané normy prevence kriminality řady 14383 jsou:

  • ČSN EN 14383-1, Definice specifických termínů,
  • ČSN P CEN/TR 14383-2, Plánování městské výstavby,
  • ČSN P CEN/TS 14384-3, Obydlí,
  • ČSN P CEN/TS 14383-4, Obchodní a administrativní budovy.

Další připravované normy řady 14383:

  • TR 14383-5, Čerpací stanice PHM,
  • TR 14383-6, Školy,
  • TR 14383-7, Objekty veřejné dopravy,
  • TR 14383-8, Ochrana budov a prostorů před kriminálními útoky páchanými pomocí vozidel.

Jak by měla probíhat spolupráce s policií?

Koníček: Prvky spolupráce obou policií s občany ve smyslu „Community Policing” se dají zobecnit do následujících aktivit: pravidelná setkávání místně znalých policistů/strážníků se zástupci domovních samospráv; účast policistů/strážníků přímo na domovních schůzích; zpřístupnění zabezpečených domů pro obě policie; pomoc při objasňování trestné činnosti; přímé propojení ze zabezpečených domů na linky tísňového volání a na místní policejní oddělení.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: