Kulturní dům Peklo v Plzni. Foto: I, Haunerova, Wikipedia

Plzeň zachrání kulturní dům Peklo, kreativní centrum DEPO2015 obnoví po částech

Plzeň 30. ledna (ČTK) - Záchrana kulturního domu Peklo, podíl na obnově budovy městských lázní a kreativního centra DEPO2015 jsou prioritami nového vedení města Plzně v kulturně investiční oblasti. Reagují na ekonomickou situaci a na průzkum Názory obyvatel na kulturu statutárního města Plzeň 2022, jehož výsledky město nedávno zveřejnilo. Hlavním cílem vedení města je zachránit dvě kulturní památky, tedy Peklo a Lázně, s nimiž má řada Plzeňanů spojeny nezapomenutelné okamžiky života, řekl dnes primátor Roman Zarzycký. Vyjádření opozice ČTK zjišťuje.

"Památkově cenné Peklo i budova městských lázní mají pro Plzeň a její občany nespornou architektonickou i duševní hodnotu. Vrátit do nich život považujeme za naši povinnost," uvedl primátor. Peklo je kvůli špatnému stavebnímu stavu zavřené a chátrá.

"Veřejnost vyjádřila jasnou nespokojenost se stavem kulturního domu Peklo a zejména s absencí kvalitního kulturního, respektive koncertního sálu s dobrou akustikou," řekla radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková. Kromě dobré akustiky lidé oceňují vhodné umístění v centru města. Radní koncem loňského roku jmenovali pracovní skupinu na záchranu Pekla, složenou z odborníků a zástupců radnice. Sejde se v první polovině února a projedná obsahovou náplň a možnosti rekonstrukce. Pomoc při obnově a využití Pekla slíbilo v listopadu vedení kraje.

Plzeň chce naopak participovat na záchraně bývalých městských lázní, které loni koupil Plzeňský kraj a letos zahájí jejich úpravy. "V nich má vzniknout multikulturní prostor mimo jiné i pro Západočeskou galerii. Lázně teď čeká vypracování několika studií včetně stavebně historického průzkumu," řekla mluvčí města Eva Barborková. Nevyužívaná budova z roku 1931 hyzdí centrum Plzně téměř 30 let.

Umírněněji chce radnice přistoupit k projektu Kulturního a kreativního centra DEPO2015, který počítá s rekonstrukcí obou částí autobusové haly. "Jeho první fáze byla odhadována na 520 milionů korun, dnes by však stála přes miliardu. Navíc se ukázalo, že je projekt podmíněn kompletní rekonstrukcí přilehlé ulice, což záměr významně prodražilo," řekla mluvčí. Město čeká na dokončení projektu a na vydání stavebního povolení.

"Oproti předpokladům se násobně zvýšila cena projektu a také se ukázalo, že je podmíněn kompletní rekonstrukcí Preslovy ulice včetně obnovy sítí. S developery v přilehlých oblastech jednáme o tom, že by se na obnově sítí finančně podíleli," řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Město se podle něj chce připravit na realizaci po dílčích etapách, u nichž počítá s evropskými a státními dotacemi.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia