Hotel Annapurna ve francouzském Courchevelu se stal domovem patnáctimetrového nerezového vyhřívaného skimmerového bazénu

Pod Alpami i v 16. patře: jak hotelový bazén ke své nepostradatelnosti přišel

To, že jsou Češi fanoušci privátních zahradních bazénů, není tajemstvím. I pro hotely či penziony už je bazén nezbytností. Jedním z hlavních trendů současného hotelnictví je totiž nabídka produktů a služeb, jež hostům napomohou zbavit se stresu a odpočinout si. A nejde přitom jen o pracovně vytížené manažery nebo mladé páry, ale též o celé rodiny, či dokonce seniory, kteří dnes v hotelech běžně vyžadují nadstandardní, vysoce kvalitní služby, a to se vším komfortem.

Vedle toho, že jsou hotely vybavovány technologiemi, jež vytvářejí zdravé vnitřní prostředí (jako jsou čističky vzduchu či rekuperační jednotky), nebo rozmanitými audio systémy navozujícími pocit klidu pomocí meditační hudby, běžně už nabízejí také možnost odpočinku v rámci wellness. Jeho základem je bezpochyby bazén, hned v závěsu za ním a v žebříčku oblíbenosti na předních příčkách se nacházejí vířivé koupele nebo sauny. Příznivé účinky lázeňských procedur jsou přitom mezi lidmi známy už po celá tisíciletí. A voda, zejména její teplé přirozené vývěry, byla k léčbě využívána už ve starověkém Řecku či Římě. Novodobá wellness centra však již nabízejí komplexní služby zahrnující odpočinkové prvky, herní doplňky, sportovní zážitky či hydroterapii.

Pro hosta je důležitá kvalita takových zařízení. Ta vyplývá z použitých materiálů, jejich zpracování nebo z komplexnosti nabídky služeb. Mezi pravidelné návštěvníky hotelu patří kupříkladu rodiny s malými dětmi. I proto mnohá ubytovací zařízení dnes nejenže zahrnují oddělení se saunami, vířivkami či solnými jeskyněmi, ale nabízejí též rozlehlé bazény s mnoha herními prvky. Mnohdy jde o regulérní konkurenty velkých aquacenter.

Regenerace s alpskými panoramaty

Chceme-li přiblížit nejzajímavější realizace z poslední doby, naše pozornost se zaměří například na oblíbené francouzské lyžařské středisko Courchevel, konkrétně do hotelu Annapurna. Vedle obvyklého vybavení nabízí toto zařízení svým nejen lyžařským hostům i patnáctimetrový vyhřívaný skimmerový nerezový bazén – mimo jiné dodaný třineckou společností Akvahelp Metal – s vyhlídkou na vrcholky Savojských Alp. Slouží čistě pro sportovní či relaxační účely. Kouzlo mu dodává nejen průzračně čistá voda vyplývající z nerezové konstrukce bazénu, ale též prosklené obvodové příčky. Fotografie hovoří sama za sebe...

Hotel Annapurna ve francouzském Courchevelu

Ostravská vodoléčba

V tuzemsku stojí za zmínku nové vybavení vodního světa Sareza Čapkárna v Ostravě. Jde o dva luxusní tříapůlmetrové vnitřní bazény určené k vodoléčbě. Jeden z nich je naplněn horkou vodou, druhý studenou. Horký bazén slouží k relaxaci a celkovému uvolnění, k čemuž je vybaven i nerezovou sedací lavicí a hydromasážními tryskami, osvětlen je podvodními efektními LED svítidly. Ve studeném bazénu, kam byl umístěn také chrlič, se hosté následně mohou prudce zchladit – teplotní změna zapříčiní stažení kapilár, a tak pomáhá vyloučit z těla toxiny a odpadní látky. Dochází k celkovému prokrvení a masáži vnitřních orgánů. Součástí dodávky pro Sarezu bylo též deset nerezových brodítek se sprchami a zábradlím – pro odstranění nečistot z nohou.

Dva nerezové bazény určené k vodoléčbě v ostravském vodním světě Sareza Čapkárna. Jak horký, tak studený bazén jsou efektně osvětleny podvodními LED svítidly. Doplněny jsou chrličem či nerezovou sedací lavicí a hydromasážními tryskami

Dospělí ve vířivce, děti v brouzdališti

Také menší vodní prvky hrají roli. Přesvědčili se o tom i majitelé či hosté apartmánového domu Família ve slovenském Smokovci, kteří si nyní po horských výkonech na lyžích nebo při turistice mohou odpočinou v komfortní vířivce s hydromasážními tryskami či dnovou perličkou, zatímco jejich děti se brodí v nedalekém brouzdališti s vodním ježkem a vodopádem. Díky nerezové oceli je zachována průzračnost vody a především luxusní vzhled celého prostoru. Tyto prvky lze snadno umístit také do rodinných domů.

V apartmánovém domě ve slovenském Smokovci si mohou hosté užívat nerezové komfortní vířivky s hydromasážními prvky a dnovou perličkou. Sousedí s dětským brouzdalištěm.

Koupel s výhledem z šestnáctého patra

Špičkovým zpracováním upoutá vnitřní bazén umístěný v polyfunkčním bytovém komplexu v 16. nadzemním podlaží v Bratislavě. Nerezový přelivový bazén je obklopen odtokovým žlábkem vyplněným okrasnými kameny a vybaven je podvodním reflektorem či hydromasážními a vzduchovými tryskami. Celoprosklené stěny umožňují panoramatický výhled na město, obzvláště efektní je noční scenérie. Ideální způsob regenerace po náročném dni v zaměstnání...

V Bratislavě byl v rámci stavby polyfunkčního bytového komplexu instalován vnitřní nerezový bazén. Nachází se v 16. podlaží a poskytuje panoramatický výhled do okolí

Nerez zajistí čistotu vody

Díky dnes používaným nerezovým materiálům je životnost bazénů prakticky neomezená (nerez nepraská, nemění v průběhu užívání vzhled). Navíc jde o ekologický a nezávadný materiál, na němž se neusazují řasy. Voda v nerezovém bazénu je proto vždy průzračně čistá.

Nerezový bazén se montuje na základovou desku či pasy. V první řadě se ukotví boční stěny, následuje zásyp (v němž jsou umístěny potrubní systémy) a vyrovnání podloží, na které se usazují plechové tabule. V konečné fázi je „vana” obsypána pískem a zeminou. Následně je bazén uveden do provozu. Současné technologie navíc usnadňují údržbu bazénu natolik, že při správném naprogramování vše pracuje autonomně. Chemikálie jsou dodávány, jen když je zapotřebí, filtry se proplachují automaticky.

V čem tkví rozdíl mezi známějším přelivovým a skimmerovým bazénem?

U přelivového bazénu voda přepadá do odvodových žlábků a je sváděna do akumulační nádrže, z níž je přes filtraci navrácena vyčištěná do bazénu. Přelivové bazény musejí být opatřeny automatickým dopouštěním vody, aby čerpadlo nikdy neběželo naprázdno. Z toho vyplývá, že přelivový bazén vyžaduje vyšší počáteční investici (jak na stavbu, tak na technologické vybavení). Na druhou stranu se však díky takzvaně napnuté hladině (voda až po horní okraj) vyznačuje vytříbenějším vzhledem a efektivnějším odvodem nečistot (po celém obvodu bazénu).

Naproti tomu skimmerový bazén má ve stěně zabudovaný takzvanný skimmer, jenž vodu nasává do filtrace, kde se čistí, a přes trysky ji navrací zpět do bazénu. I zde je dopouštění vody prováděno automaticky. Tento typ bazénu nevyžaduje takový rozsah technologického vybavení, jako je tomu u přelivového, což se odráží na pořizovacích nákladech, které jsou o to nižší, či na rychlosti instalace. Nevýhoda je, že hladina vody je vždy nižší než stavební výška bazénu a intenzita cirkulace vody, tedy odvodu nečistot, je menší.

Akvahelp Metal – pojem na evropském trhu

Výše uvedené realizace mají jedno společné a to dodavatele, kterým je třinecká společnost Akvahelp Metal. Tato severomoravská firma je díky znamenitým produktům známá nejen na východě republiky, ale také v ostatních částech Česka, výjimkou nejsou ani zahraniční zakázky, zejména v Rakousku, Polsku, ve Francii a na Slovensku. Hlavní surovinou, kterou společnost dovede zpracovat na jedničku, je nerezová ocel.

Společnost Akvahelp Metal je stálicí na evropském trhu, která je ve svém oboru přímo kovaná. Vedle toho, že dodává bazény k rodinným domům, je často zaneprázdněna dodávkami veřejných bazénů. Mezi jejími referencemi jsou k nalezení jak klasické plavecké městské i hotelové bazény, tak rozsáhlé akvaparky a koupaliště, či dokonce lázeňské a rehabilitační bazény, jejichž vybavení již vyžaduje nadstandardní přístup a bohaté zkušenosti.

Rozmanitost sortimentu

Realizací firmy Akvahelp Metal je nespočet, ať už v interiérech, nebo exteriérech. Bazény či vířivky, rozmanitá brouzdaliště... Zmiňme ještě v rychlosti třeba moderní a architektonicky velmi působivě ztvárněné litomyšlské koupaliště, instalaci vodního fontánového sloupce v Třinci s nastavitelnou intenzitou chrlení vody i pěnivosti nebo mnoho sportovních plaveckých bazénů. Vždy jde o produkty čistých linií a prvotřídní kvality. Veřejné plovárny mohou být vybaveny také technologiemi, jako je monitorovací systém pro plavčíky, jenž spustí poplach, když vyhodnotí rizikovou situaci. Firma má také zkušenosti s mnoha generálními dodávkami, které zahrnovaly i výstavbu objektu úpravny vody s veškerým souvisejícím zařízením.

V areálu Třineckých železáren je umístěna okrasná fontána z nerezové oceli. Uvnitř trysek se mísí vzduch a voda v takovém poměru, aby byl vytvořen působivý a šumivý vodní sloupec, který dosahuje až 10 metrů

Co bazén, to originál

Do působnosti firmy patří též rozsahem menší, ale rozhodně ne méně časté či méně efektnější soukromé bazény v rodinných domech. Kombinaci doplňkových prvků si zákazník volí sám z velkého množství možností. Dno lze instalovat rovné i svažité, odtokové žlábky snížit (a dosáhnout tak takzvaného infinity vzhledu), nebo je dokonce obložit okrasnou dlažbou či kameny... Nad i pod hladinu je možné nainstalovat scénické nebo prostorové osvětlení, konečnou atmosféru dokreslí zvukové efekty. Sportovní nátury ocení umělý protiproud simulující plavání proti silnému proudu řeky, pro regeneraci poslouží rozmanité masážní prvky a vodní střiky, dnové perličky a chrliče, podvodní lavice i lehátka, ledová kašna. Dětem udělají radost skluzavky, mimoúrovňové skluzy a mnoho dalšího. Vodu lze před znečištěním chránit instalací podvodní automatické lamelové rolety.

Bazén je dnes v podstatně jedinečným uměleckým dílem vycházejícím z podrobného projektu s optimální konfigurací, jež si nezadá s jinými projekčními, či dokonce architektonickými výtvory. Staňte se jeho strůjci.o

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv Akvahelp Metal