Ilustrační foto

Podobu ostravského mrakodrapu navrhne pět architektonických studií

Ostrava 8. listopadu (ČTK) - Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, se zapojí pět architektonických studií. Soutěžní návrhy musí zájemci odevzdat do 5. února. O vítězi soutěže porota rozhodne v březnu. Na jejím vyhlášení se město dohodlo se společností RT TORAX Group, která je investorem stavby. ČTK to dnes řekla mluvčí projektu Michaela Vávrová. Objekt by měl být jednou z dominant krajské metropole.

Podle Vávrové ale nyní nelze zveřejnit jména studií zapojených do soutěže. Schválené podmínky to neumožňují až do doby, než budou vyhlášeny výsledky, uvedla. Dodala, že jde o studia, která projektují stavby ve světových metropolích a s architektonickými soutěžemi tohoto formátu mají zkušenosti.

S vyhlášením soutěže počítal dodatek smlouvy mezi městem a investorem, který zastupitelé schválili letos v únoru. Podoba projektu se totiž v minulosti několikrát měnila. Původně se hovořilo o výškovém objektu s jednou věží, pak o variantě dvou věží. Dříve se mluvilo o obchodně administrativním centru s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. V takovém případě by šlo o nejvyšší budovu v České republice. Podobu ale určí až architektonická soutěž. S vybraným architektonickým studiem budou následovat další fáze projektování a povolovacích řízení. Zahájení stavby investor plánuje na rok 2028, předpokládány termín dokončení a zahájení provozu pak do roku 2032.

Stavbu, která má být v lokalitě nazývané Slza u Fora Nová Karolina, v minulosti kritizovali i někteří zastupitelé, kteří ji označili za zcela zbytečnou.

"Rozvoj území Nová Karolina patří mezi dlouhodobé priority vedení města a projekt výškové budovy je dalším významným krokem v tomto úsilí. Navíc je to jedinečná příležitost, jak Ostravu obohatit o špičkovou architekturu světového formátu,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu). Předmětem soutěže je kromě stavby také návrh veřejných prostranství v dané lokalitě i propojení nové budovy s přilehlým okolím včetně plánovaných tras pro pěší a cyklisty.

Součástí architektonické soutěže je workshop, který se uskuteční 5. prosince za účasti investora, porotců, přizvaných expertů a zástupců města Ostravy. "Půjde o individuální setkání s jednotlivými studii, při nichž architekti dostanou zpětnou vazbu na své rozpracované projekty. Věříme, že diskuse za přítomnosti všech zainteresovaných stran přinese důležité podněty, které přispějí ke zdárnému výsledku celé soutěže a vítěznému návrhu, jenž bude splňovat všechny požadavky,“ uvedl zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring.

Autor: ČTK
Foto: GEORGII MIRONOV, zdroj: Shutterstock