Na lávce, která z dálky připomíná kříž, upoutá pylon z pohledového betonu.

Pohledové betony Cemex na oceňované Smetanově lávce v Litomyšli

Nová lávka v Litomyšli už sklízí první ocenění a zároveň odkazuje ke slavnému rodákovi Bedřichu Smetanovi. Letos v březnu si připomínáme 200 let od jeho narození.

V prosinci roku 2022 byla v Litomyšli slavnostně otevřena moderní zastřešená lávka s výtahem spojující dvě části města. Nová stavba z pohledového betonu a oceli nahradila starší už nevyhovující nadchod z roku 1981 – původní železobetonovou lávku přes silnici I/35. Návrh vytvořili Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti spolu se statiky Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem. Lávka, která z dálky připomíná kříž, je osvětlená a nabízí nádherné výhledy do okolí nejen na řeku Loučnou, ale také na historické jádro Litomyšle. Stavbu z pohledového betonu zajímavě oživují grafiky výtvarnice Ivany Šrámkové na kovových částech pylonu výtahu.

Historie, pohodlí a atraktivita v jednom

Součástí lávky je i nový výtah zajišťující bezbariérové spojení s centrem města a zatraktivňující cestu přes rušnou komunikaci. Zajímavostí stavby je například to, že se její součástí stalo i historické schodiště a při stavbě byly znovu použity i kamenné stupně z původní lávky. Ocelová konstrukce má šířku cca 2,80 m a je nesena masivními pilíři z pohledového železobetonu.

Smetanova lávka z pohledového betonu a oceli nahradila starší už nevyhovující nadchod přes silnici I/35 z roku 1981.

Lávka je zastřešená a její součástí je schodiště směřující nejen na původní historické schodiště do centra, ale i ke Smetanovu domu. „Díky zvolené nosné konstrukci jsme navrhli lávku jako zastřešenou. Chodcům tak poskytuje komfort a ochranu proti nepohodě a zároveň nabízí atraktivní průchod mezi korunami stromů nad řekou Loučnou s výhledy na město. Spolupráce se společnostmi Chládek a Tintěra a Cemex probíhala bez problémů a na výsledku je vidět, že je práce s pohledovým betonem baví,” říká Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti.

Lávka nabízí nádherné výhledy do okolí nejen na řeku Loučnou, ale také na historické jádro Litomyšle.

Celý projekt navíc doplňuje zeleň navržená architektem Mikulášem Vavřínem. Na samotné ocelové lávce je pak kovová umělecká instalace „Smetana 200” podle návrhu Aleše Najbrta, která upozorňuje na to, že Litomyšl v roce 2024 slaví 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, takže logicky dostala název Smetanova lávka.

Nápis „Smetana 200“ od Aleše Najbrta upozorňuje na letošní jubileum 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Lávka získala řadu ocenění

Stavba, již měla na starosti pardubická firma Chládek a Tintěra, probíhala od února do prosince 2022, srpnový termín dokončení se oproti původnímu plánu přesunul kvůli válce na Ukrajině a nedostatku materiálu o čtyři měsíce. „Postupně jsme na stavbě používali tři různé druhy betonu, základové a nad silnicí odolné betony. Jedinou komplikací byl fakt, že jsme museli najíždět z náměstí, takže to nebylo logisticky úplně jednoduché,” popisuje průběh stavby Vratislav Harašta z obchodního oddělení Cemex.

Architektonická kancelář Ehl & Koumar architekti získala za tento počin několik ocenění: Stavba roku Pardubického kraje, Stavba roku, GRAND PRIX ARCHITEKTŮ – Národní cena za architekturu 2023 kategorie urbanismus a Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu.

Společnost Cemex se nedávno podílela i na rekonstrukci areálu pardubických Winternitzových mlýnů, pro které se použil speciální probarvený beton, jehož receptury se začaly v pardubické laboratoři Cemex vyvíjet již na jaře 2021.

Fotogalerie

Autor: Cemex Czech Republic
Foto: Věra Hejhálková