Automatický velkomlýn bratří Winternitzů byl postaven v letech 1909–1911. Budovu mlýnu projektoval architekt Josef Gočár. Foto: Jiří Hejhálek

Winternitzovy automatické mlýny doladil probarvený beton

Areál známý pod názvem Winternitzovy mlýny s hlavní budovou navrženou Josefem Gočárem pro bratry Egona a Karla Winternitze prochází modernizací. Na velké rekonstrukci této pardubické industriální památky se podílí také společnost Cemex, která na stavbu dodává speciální probarvený beton.

Donedávna opuštěný průmyslový prostor Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích se mění v novou čtvrť, která by měla žít od rána do večera. Budova mlýnů, navržená na počátku dvacátého století známým architektem Josefem Gočárem, stojí na pravém břehu řeky Chrudimky před jejím soutokem s Labem a poblíž renesančního historického centra města Pardubice. Stavba budovy započala v roce 1909 a její architektura má asociovat babylónskou Ištařinu bránu. Roku 2014 byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.

Areálu dominuje monumentální budova, kde by v budoucnu měla sídlit Východočeská galerie. Vedle pak mají vyrůst polytechnické dílny pro školy, kanceláře, byty a restaurace. Samotný provoz mlýnů byl ukončen již v roce 2013 a jejich tehdejší vlastník, společnost Goodmills, dlouho hledala pro objekt kupce. Nakonec ho v roce 2016 koupili manželé Smetanovi, kteří byli také iniciátory postupné obnovy místa a jeho nového využití za podpory Pardubického kraje.

Po rekonstrukci se má areál proměnit na nové centrum umění a kultury v Pardubicích. Na fotografii vznikající budova polytechnických dílen spolu s původním objektem mlýnů. Foto: Jiří Hejhálek

Speciální probarvený beton

Na rekonstrukci areálu se podílí i firma Cemex, která dodává materiál na stavbu Centrální polytechnické dílny. Zajímavostí je, že se na ni používá speciální probarvený beton, jehož receptury se začaly v pardubické laboratoři Cemex vyvíjet již na jaře 2021. Cílem je, aby byla na budově zachována původní verze barvy.

Doposud bylo na realizaci stavby dopraveno cca 1200 m³ probarveného betonu. Foto: Cemex

Během příprav vzniklo asi 30 receptur s různou procentuální dávkou pigmentů. Míchání samotné betonové směsi probíhalo v Cemex betonárně Semtín II. Ani zde to nešlo obvyklým způsobem, ale muselo se přidat speciální čerpadlo s průtokoměrem na dávkování pigmentu do míchačky. Celkem bylo dosud na realizaci stavby dopraveno cca 1200 m³ probarveného betonu, a to je na dodávky probarveného betonu opravdu vysoké číslo.

Beton je kompozitní materiál skládající se z cementu, písku, hrubého a jemného kameniva, vody, přísad a příměsí. Při jeho výrobě se používají různé druhy těchto materiálů, jejichž kombinace určují výsledné vlastnosti a oblasti využití jednotlivých typů betonů.

Beton z betonárny

Moderní betonárny mají zpravidla plně automatický počítačem řízený výrobní provoz, kde je zajištěno přesné dávkování všech složek betonu, pro dosažení požadovaných vlastností betonu. Základní složkou každého betonu je kamenivo a cement, který se používá jako pojivo v betonu. V dnešní době se při výrobě používají i mnohé další přísady, jako jsou například plastifikátory, zpomalovače nebo urychlovače tuhnutí a tvrdnutí betonu, provzdušňující přísady, pigmenty aj. Další složkou používanou při výrobě betonu jsou příměsi jako je např. vysokopecní struska, popílky, vápenec aj. Všechny tyto používané přísady a příměsi umožňují na betonárně vyrobit betony široké škály vlastností a použití od obyčejných betonů až po betony vodotěsné, mrazuvzdorné, silniční, lehčené, samonivelační a další typy betonů dle požadavků a přání zákazníka.

Na stavbu Centrální polytechnické dílny byl použit speciální probarvený beton, jehož receptura se vyvíjela v pardubické laboratoři Cemex. Foto: Cemex

Čerstvý namíchaný beton se dopravuje z betonárny na místo stavby pomocí auto-domíchávačů. Některé betonárny disponují i další moderní technikou pro dopravu a čerpání betonu, jako je například auto-domíchávač s pásovým dopravníkem nebo mixo-pumpou, kde je využito kombinace pumpy a auto-domíchávače v jednom.

Autor: Jiří Hejhálek ml. 1)
Foto: viz popisky

1) Z materiálů Cemex.