Minipivovar Trautenberk vznikl rekonstrukcí Tippeltovy boudy z roku 1911.

Postaveno v českých horách: moderní pivovar i extravagantní vyhlídka

Realizace staveb v krajině je samostatná architektonická disciplína, která přináší zvláště v horských podmínkách mnoho výzev. Na českých svazích vyrostla v nedávné době řada unikátních staveb. Některé z nich přirozeně splývají s okolní přírodou, jiné vzbuzují rozporuplné emoce.

V České republice se v posledních letech rozvíjí dynamická architektonická scéna, která dala vzniknout mnoha zajímavým realizacím nejen v údolích a městech, ale i na horách. Nahlédněte s námi do drobné krkonošské chatky, zasazené do prudkého svahu, moderně pojatého minipivovaru vycházejícího z tradičních tvarů a materiálů typických pro místní architekturu anebo vyšplhejte na nevšední vyhlídku v Jizerských horách, která svým vzhledem připomíná sněhový bob. Tyto novostavby a rekonstrukce stojí za to vidět.

Vyhlídka Špička: Bob, UFO, nebo obrácená lžíce?

Za odvážným projektem na Malém Špičáku stojí Studio Mjölk. Vyhlídka Špička shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice od roku 2020. Autoři při návrhu sešli z cesty tradičních rozhleden a vložili do krajiny extravagantní objekt s tenkými ocelovými nohami a lesklým břichem. „Vyhlídka se nerodila lehce. Stavba to byla složitá kvůli terénu i celkové dispozici,“ uvedl pro Deník vedoucí odboru rozvoje tanvaldské radnice Jiří Onderka. Špička stojí v místě, kde původně začínala místní bobová dráha. Pozornost přitahuje spodní část plošiny z leštěného kovu, v němž se zrcadlí žula a okolní příroda. Za inovativní zpracování si Špička vysloužila minulý rok Čestné uznání v rámci prestižní soutěže Česká cena za architekturu. Vyhlídka má evokovat bob, mnohým však připomíná mimozemské tělo nebo lžíci.

Někteří ji zavrhují, jiní si naopak futuristickou architekturu uprostřed přírody pochvalují.

Minipivovar Trautenberk: Když se nové spojí s původním

Rozmach vzniku horských staveb je spojován zejména s poslední čtvrtinou 19. století a souvisí se stoupající oblibou lyžování a turistiky. Jako typická horská chata vypadá na první pohled i budova minipivovaru Trautenberk v Horní Malé Úpě. V skutečnosti jde o rekonstruovanou Tippeltovu boudu z roku 1911, později známou jako hotel Družba. Na počátku prací bylo nutné zbavit objekt zásahů mnoha dřívějších přestaveb. Z původního hotelu nakonec zbyla jen konstrukce, vše od pláště po rozvody sítí bylo třeba udělat nové. Architekti následně ponechali v interiéru některé původní prvky jako schody, červené ocelové výztuhy či prvorepubliková svítidla. Z vnějšku je minipivovar obložen dřevem.

Novému majiteli se ve spolupráci s architekty ze studia ADR podařilo dodat budově dřívější lesk. Nahoře se nachází lůžka pro 130 hostů v praktickém standardu horské ubytovny.

Bouda Černá voda: Z nenápadné chaty dohlédnete až na vrchol Sněžky

Při toulkách Horní Malou Úpou můžete narazit také na objekt s názvem Černá voda. Nenápadná dřevostavba zde byla vybudovaná před 5 lety na místě bývalé vlekařské stanice. Dnes slouží pro krátkodobé ubytování hostů majitele nedaleké chaty Tereza. Projekt byl pro architekty ze studia ADR výzvou: Chatku museli zasadit do poměrně prudkého severovýchodního svahu Pomezního hřebene. Bouda má kompletně černý plášť, který tvoří plech a černě natřená prkna. Tmavý exteriér kontrastuje s prosvětleným interiérem, na něhož navazuje prostorná terasa.

Domek o rozměrech cca 5,3 x 5,6 m je rozdělen na vstupní zádveří, obytnou místnost s kuchyňským koutem a koupelnu.

Zdroje:

  • Autorská zpráva Mjölk architekti
  • Autorská zpráva ADR s.r.o.
  • Deník.cz
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com