Postup výměny cylindrické vložky

Výměna cylindrické vložky není složitá – stačí jen znát správný postup měření a instalace a vědět, podle čeho nakupovat. Než se vypravíte nakupovat do online stavebnin, raději si rozměry stávající vložky dvakrát přeměřte. Pořídíte bezpečnější vložku anebo dáte přednost užitečným funkcím?

Stavebniny i dveřní doplňky nakoupíte snadno online

Cylindrické vložky i celé zámky seženete jednoduše i online. Můžete si promyslet, jaký typ nakoupíte, zjistit si dodatečné informace a porovnat nabídky různých dodavatelů. V online obchodě nejen se stavebninami MerXu seženete kvalitní zboží od prověřených dodavatelů. Zámky a vložky hledejte v kategorii Stavební výplně – Dveřní doplňky.

Cylindrická vložka je podle Wikipedie "hlavní součástí běžných dveřních (i visacích) zámků. Jde o válec s otvorem pro klíč, v němž se nachází různý počet odpružených stavítek a blokovacích kolíků (zpravidla 4-6). Stavítka a blokovací kolíky mají různou výšku, přičemž zuby klíče je posouvají do optimální polohy, v níž se může válec cylindrické vložky volně otáčet. Hrot klíče pak vysune kovovou spojku, kterou se vložka propojí se zubem, ten se zapře do pně závory a může jí pohybovat. Pokud by byl zub klíče příliš dlouhý, vložku by brzdilo stavítko, pokud by byl příliš krátký, vložku by brzdil blokovací kolík. Otvor pro klíč má navíc různé uspořádání drážek, jimž musí klíč rovněž odpovídat. Zámek zpravidla tvoří dvě identické cylindrické vložky, přičemž vsunutí klíče z jedné strany zamezuje zasunout klíč z druhé strany zámku." Tolik citace.

Jak na nákup cylindrické vložky

Vložku seženete ve 4 bezpečnostních třídách, ta čtvrtá je proti vloupání nejodolnější. Pro vchod do bytu použijte minimálně stupeň 3, který požaduje i pojišťovna. Vložky se dále dělí na jednostranné a oboustranné (odemykání z jedné či obou stran) a podle velikosti. Ta se odvíjí od tloušťky dveří, tedy vzdálenosti upevňovacího šroubu vložky k okraji kování na obou stranách dveří (v milimetrech). Tento rozměr je pro výběr správné vložky klíčový, proto měřte raději dvakrát a přesně.

Výsledný rozměr se u vložek zapisuje např. jako 30 + 35 (30 milimetrů od šroubu na jednu stranu a 35 milimetrů na druhou). Vložka nesmí ze dveří vyčnívat o více než 3 milimetry.

Jak vyměnit cylindrickou vložku – postup v bodech

  • Vyšroubujte upevňovací šroub ve spodní části zámku pod západkou.
  • Zasuňte do zámku klíč a pootočte jím. Uvolněnou vložku tahem vysuňte ze dveří.
  • Vložte novou vložku.
  • Zašroubujte upevňovací šroub – nedotahujte napevno, zkuste nejprve otáčení klíčem.
  • Když vše funguje hladce, jak má, můžete upevňovací šroub opatrně dotáhnout.

Speciální funkce cylindrických vložek

Klíče do vložek 3. a 4. bezpečnostní třídy můžete nechat přidělat jen s bezpečnostní kartou – máte tak jistotu, že si někdo klíč neokopíruje neoprávněně. Jestliže míváte problém s odemčením, protože jiný člen domácnosti nechává klíč v zámku, vyřeší váš problém prostupová spojka – odemknete i s pootočeným klíčem zastrčeným z druhé strany. Užitečné a pohodlné jsou i univerzální (hlavní, generální) klíče, které odemykají více zámků.

Autor: Jiří Procházka
Foto: George Becker, Pexels