Požární odolnost pórobetonu

Jednou z důležitých vlastností stavebního materiálu je jeho chování v případě „neočekávaného namáhání“. Zatímco veřejné stavby jsou dnes velice pečlivě dimenzovány a posuzovány pro případ požáru a především jeho prevence, v problematice individuální výstavby je tomuto problému bohužel věnována pozornost často pouze okrajová.

Skutečnost, že materiál je nehořlavý, ještě zdaleka neznamená, že nedochází k jeho zahřátí, že vysokou teplotu nepřenáší, že se v důsledku působení vysoké teploty zásadně nesníží jeho únosnost nebo že nedojde k jiné degradaci, která může záhy vyvolat havarijní stav. Velice neblaze si v tomto směru počínají například ocelové konstrukce, které poměrně rychle ztrácejí zahřáním svoji nosnost, čímž dochází překvapivě rychle k jejich zhroucení.

Běžná pálená cihla si v případě požáru svou pevnost v tlaku zachová relativně velmi dlouho, celkovým rychlým zahřátím na vysokou teplotu se však záhy sama stává potenciálním přenašečem a šiřitelem požáru. Je to dáno její strukturou, kdy se střídají nosné, tepelně poměrně dobře vodivé části střepu se vzduchovými komorami, které jsou naopak nositelem velmi dobrých tepelně-izolačních vlastností.


Jako zcela nehořlavý materiál pórobeton nešíří vůbec oheň. Teplo a vysoké teploty šíří velmi špatně díky dvěma souběžně účinkujícím a na sobě nezávislým fyzikálním brzdným mechanismům. Během expozice nad 1000 °C i po ní neztrácí únosnost.

Velice zajímavým a ve své podstatě ojedinělým způsobem si počíná v případě namáhání vysokými teplotami, tzn. v případě požáru, pórobeton, jehož nejznámější zástupce na evropském trhu je materiál YTONG. Při vyhřátí na vysoké teploty dochází k uvolnění molekulární vody, která je v tomto materiálu chemicky vázána. Jev má za následek ochlazování materiálu, tedy jakýsi dodatečný samozhášivý efekt. To předurčuje materiál YTONG jako velmi vhodný materiál do konstrukcí s vysokou protipožární odolností a zejména tam, kde je požadováno, aby požár, když už vznikne, byl co nejméně šířen do okolí. Je to případ všech rodinných a bytových domů, kde požáry vznikají např. vznícením textilií, záclon, nábytku, těkavých kapalin apod. Je v bytostném zájmu majitelů, aby oheň zůstal lokalizován v jediné místnosti a mohl být rychle zneškodněn.

Molekuly vody jsou do struktury pórobetonu chemicky vázány zcela přirozeně v důsledku mokrého výrobního procesu, který je završen horkým a vlhkým procesem v autoklávech. Vazba molekul H2O do krystalické mikrostruktury pórobetonu YTONG je velmi pevná a to i po vysušení přebytečné vody na obvyklou rovnovážnou vlhkost, kterou mají tvárnice YTONG před zděním nebo v hotové stavbě. Krystalová voda se podle sdělení VUSTAH2 Brno začíná výrazněji uvolňovat teprve při teplotách 200 °C, ve větší míře až při teplotě 400 °C. Z toho plyne aktivní chování materiálu YTONG proti šíření případného požáru:

A. Teplo, které požár předává sáláním, vedením či prouděním pórobetonové konstrukci, se konstrukcí šíří velmi pomalu díky malému součiniteli tepelné i teplotní vodivosti (z toho plyne nízký tepelný tok a pomalé šíření teplotní vlny). Pórobeton se tak liší např. od betonu a zejména oceli, které mají tepelnou vodivost vysokou a velmi vysoké teploty rozvádějí rychle do okolí.

B. Od 200 °C se z pórobetonu začíná uvolňovat chemicky vázaná voda. Ohněm dodávané teplo (energie) se spotřebuje místo na ohřátí materiálu na jeho dehydrataci a nárůst teploty ohněm exponovaného materiálu se opět zpomalí.

Při testování3 se navíc prokázalo, že pórobeton zásadně neztrácí na únostnosti ani během a po expozici na teploty nad 1000 °C.

Z uvedeného je zřejmé, že tento materiál lze bez jakýchkoliv obav umístit do těsné blízkosti otopných těles, kamen, krbů, plynových a elektrických spotřebičů, např. sporáků, kouřovodů a komínů, lze v něm vést elektroistalaci atd. Jako nehořlavý materiál je pro tyto účely pórobeton bohatě předimenzován a v případě požáru má schopnost tlumit účinky požáru a jeho šíření.

A na závěr ještě jeden argument. YTONG dodává jako jediný dodavatel stavebních materiálů i materiál pro konstrukci střech. Není třeba zvlášť zdůrazňovat, že je ve své podstatě výjimečná. JE PROSTĚ NEHOŘLAVÁ.


Materiály YTONG poskytují v rodinných domech nejen dobrou pobytovou pohodu, ale v extrémních situacích, jako je požár, i výbornou protipožární ochranu.

Výborné vlastnosti se stanou dodatečnou pojistkou stavebníka, pokud se rozhodne materiál YTONG použít při stavbě svého rodinného domu. Volba materiálu YTONG je z uvedených důvodů v některých zemích západní Evropy již dnes zohledněna pojišťovacími společnostmi zvláštním bonusem,a lze očekávat, že se vstupem těchto společností na náš trh dojde k podobnému chápání pojistných rizik i u nás. A stavebníkovi přinese jistoty, které jsou penězi nezaplatitelné.

1 Petr Mareček, Xella Porobeton CZ, Hrušovany
2 Ing. Josef Kněžek, CSc, VUSTAH Brno, poradce, specialista, manažer jakosti, tel.: 543 529 275, e-mail: knezek@vustah.cz,
3 Zdroj Xella Porobeton CZ
Autor: Ing. Petr Mareček
Foto: Archiv firmy