Praha

Praha vynaloží 165 milionů korun na obnovu veřejného osvětlení

Praha 13. června (ČTK) - Pražský magistrát poskytne své firmě Technologie hlavního města Prahy (THMP) zhruba 165 milionů korun na rekonstrukce lamp veřejného osvětlení. Na základě dříve schválené rámcové smlouvy o tom v pondělí rozhodli městští radní. Město postupně vyměňuje svítidla v lampách ze sodíkových na LED, která jsou úspornější.

Peníze budou určeny na obnovu stožárů a kabelů, výměnu svítidel nebo instalaci technologií pro dálkové ovládání lamp. Zásadní je podle radního Michala Hrozy (TOP 09) výměna svítidel za LED. "Jsou efektivnější, spolehlivější, mají nižší spotřebu, umožňují přizpůsobit distribuci světelného toku místním podmínkám a kvalitativními vlastnostmi mají pozitivní vliv na bezpečnost dopravy," uvedl.

Město navíc musí výměnu svítidel zrychlit, protože na základě evropské legislativy skončí v roce 2026 výroba sodíkových výbojek. Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného je nutné do výměny každý rok investovat 400 milionů korun. "To by umožnilo ročně vyměnit minimálně 20.000 tisíc svítidel z námi spravovaného počtu asi 140.000 světelných míst," uvedl.

Radní města také minulý týden schválili 120 milionů korun pro THMP na obnovu 852 lamp veřejného osvětlení, z nichž 172 společnost zároveň připraví k budoucí instalaci nabíječek pro elektromobily. Městská firma THMP vznikla v roce 2018 ke správě veřejného osvětlení, nyní pro hlavní město zajišťuje i další činnosti.

Autor: ČTK
Foto: Milonk, zdroj: Shutterstock