Praktické stavební prvky do našich staveb

Společnost American Bohemian Corporation Brno s.r.o. již působí na našem trhu řadu let. Je výhradním dodavatelem několika stavebních prvků vyráběných ve Spojených státech amerických. Těmito moderními stavebními prvky jsou ventilační turbíny firmy Lomanco a střešní světlovody firmy ODL. Oba výrobky se již pevně zakotvily na našich stavbách. Proto dnes jen pro připomenutí pár slov o obou stavebních výrobcích.

Firma Lomanco se zabývá výrobou a vývojem ventilačních prvků a systémů určených pro aktivní odvětrávání staveb. Specializuje se na odvětrání střešních plášťů a průběžné odvětrávání interiérů. Celý větrací systém je založen na využití přírodních sil. Otáčením rotační hlavice s lopatkami dochází k odsávání vzduchu z potrubí (větrací šachta).

Na našem trhu jsou nabízeny tři velikostní typy. Nejmenší typy IB8 o průměru 203 mm lze použít na odvětrávání menších místností (sociální zařízení, sklepy atd.). Větší typy BIB12 (305 mm) a BIB14 (356 mm) mají již významný nárůst průtokových výkonů a jsou schopny odvětrávat velké prostory, několik menších prostor i rozsáhlé střešní pláště. Turbíny jsou vyráběny z hliníku a ve svém ústrojí mají umístěny dvě kluzná ložiska ve špičkové kvalitě (výrobce firma Du Pont). Z těchto důvodů se výrobce LOMANCO nebojí dát záruku na výrobek 12 let, s tím že si je vědoma ověřené životnosti v praxi až 50 let.

Ventilační turbíny Lomanco uvádí do pohybu vítr na střeše domu, dále termodynamické síly. Jedná se především o přirozené stoupání teplejšího vzduchu vzhůru do stavby a v případě delšího potrubí i tzv. komínový efekt (rozdíl tlaků) zajistí prakticky stálý pohyb vzduchu. Tyto neelektricky poháněné turbíny svojí plynulou účinností udržují střešní konstrukci stále provětrávanou, čímž se zaručí vhodné podmínky pro dlouholeté užití. Stručně řečeno umístěním ventilačních hlavic Lomanco si zajistíte trvalý oplach střešní konstrukce nebo průběžné odvětrání interiéru.

Druhým výrobkem dodávaným firmou ABC Brno je ODL světlovod. Tento výrobek stále zaznamenává výrazný nárůst zájmu. A je nutno podotknout, že oprávněný. Vždyť se jedná o velice praktický střešní prvek, který zatím nemá na našem trhu žádnou konstrukční konkurenci.

Jedná se o světlík tvořený hliníkovým potrubím opatřeným vnitřní reflexní vrstvou. Potrubí je do stavby během několika hodin zabudováno a ihned přenáší světelné paprsky. Vyústění na střeše je provedeno průhlednou plastovou kopulí. Kopule je speciálně tvarovaná a opatřená odrazovou plochou, čímž se zvyšuje účinnost systému o 30%. Ve spodní části je ukončení provedeno okrasným difuzérem. Kryt je se speciálním vroubkováním, který rozptýlí sluneční paprsky rovnoměrně po ploše (nepřenáší stíny). Potrubí může být libovolně dlouhé ovšem z praxe se doporučuje dodržovat délku do 5 metrů. Světlovod průměru 356 mm osvětlí plochu cca 25 m2 intenzitou 90 luxů.

Světlovod je velice variabilní. Lze jej namontovat do všech běžných krytin. Vlastní montáž zabere odborné firmě 6 hodin, což je velice příjemné. Do konstrukce domu nejsou v průběhu montáže prováděny žádné vážné zásahy. Výhodou je, že lze světlovod namontovat kdykoliv v průběhu používání stavby.

Daly by se ještě dlouze vyzdvihávat nesčetné výhody, ovšem jak říká klasik »....lépe viděti na vlastní oči než dlouhé popisování«. Proto doporučujeme všem stavitelům a stavebníkům návštěvu stavebního veletrhu FOR ARCH 2002 v Praze, kde budou oba zmiňované výrobky ke shlédnutí. Společnost ABC Vás tímto zve do své expozice v hale 1, stánek C27.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy