Ilustrační foto

Přerovský bazén bude mít novou bazénovou halu, na půl roku se však uzavře

Přerov 9. března (ČTK) - Přerovský bazén bude mít po 45 letech novou bazénovou halu. Nahradí tu dosavadní, ve které se již objevily mikrotrhliny a prosakuje tudy voda. Náklady na její výměnu budou 22,67 milionu korun, sdělili ČTK zástupci přerovské radnice. Dlouho plánovaná investice však na půl roku uzavře vnitřní část padesátimetrového bazénu. Areál by se měl uzavřít 2. května, návštěvníkům však bude k dispozici venkovní část, sníženo bude také vstupné.

"Přípravy na rekonstrukci jsou v plném proudu, v současné době vyklízíme rozlehlé vnitřní prostory především v suterénu. Od května by měl být otevřen venkovní pětadvacetimetrový bazén, kde by se měla voda přihřívat. V průběhu rekonstrukce snížíme vstupné o 20 procent a automaticky bude prodloužena platnost kreditních čipů," uvedl jednatel společnosti Sportoviště Přerov Petr Kouba (ODS).

Zatímco bazén bude půl roku zavřený, dělníci budou sanovat podkladní vrstvy, vybourávat staré keramické obklady a nahrazovat je novými. "Součástí zakázky je i oprava přelivných žlábků a ochozových ploch bazénu. Ochozy budou doplněny o nové liniové odvodnění a nové budou i startovací bloky. Barva obkladů bude v kombinaci modrá a bílá," uvedl náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Zástupci města uvažovali rovněž o modulárním systému, který je tvořen panely z nerezové oceli v kombinaci s tvrdým PVC. Nakonec se rozhodli pro tradiční kachličky a dlažbu - důvodem byla i snaha zachovat standardní rozměr plaveckého bazénu kvůli závodním plavcům.

Bazén už pátým rokem spravuje městská společnost Sportoviště Přerov. Problémy s bazénovou vanou se objevily ve chvíli, když byl bazén kvůli covidu pro veřejnost uzavřený; vzedmula se tehdy část dna. Odborníci tehdy vodu vypustili a část opravili, za pár týdnů se však situace opakovala v jiném místě. Zapříčinila to narušená stará hydroizolační vrstva. O výměnu vany se postará Přerovská stavební společnost, která jako jediná projevila o zakázku zájem.

Poslední zásadnější opravu podstoupil plavecký areál v roce 2011, do investic šlo tehdy asi 60 milionů korun. V kryté části bazénu vznikla divoká řeka, Kneippův chodník na promasírování chodidel, upravil se dětský bazén i jeho zázemí. Bazén byl v minulosti oceněn za předúpravnu vody, která do bazénu neputuje z městského vodovodního řadu, ale z místního potoka Strhanec, za ohřev vody pomocí solárních kolektorů a také za zateplení objektu. Změn doznalo i venkovní koupaliště, kde přibyl bazén se skluzavkami a dalšími atrakcemi.

Autor: ČTK
Foto: Andrei Armiagov, zdroj: Shutterstock