Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Program CAD Decor

Program CAD Decor zásadně mění přístup k projektování a vizualizacím koupelen. Jeho používání je mimořádně jednoduché a koupelnu jím lze do všech detailů navrhnout během několika desítek minut. Vizualizace interiéru koupelny může být součástí každého projektu, aniž by navýšila jeho cenu.

Koupelna a my

Koupelna byla ještě nedávno poměrně opomíjeným místem našich příbytků, zejména panelákovou výstavbou minulého století jsme k tomu byli přímo vychováváni. Nevzhledná, umakartová jádra rozhodně nedávala prostor naší fantazii a žádné jejich vylepšení nemohlo podstatně ovlivnit jejich vzhled a omezenou funkčnost. Koupelny v rodinných domech byly také spíše střídmé a fádní, což bylo dáno zejména omezenou nabídkou výrobků a materiálů pro jejich stavbu a vybavení.

Poslední roky nastal boom rekonstrukcí koupelen. Náš vztah k bydlení se proměňuje. Konečně jsme si uvědomili, že koupelna nemusí být jen místem pro pouhé omývání těla, ale též útulným koutem pro relaxaci, odpočinek a očistu duše. Jsem přesvědčen, že v koupelně (ale i na toaletě) toho pro sebe uděláme rozhodně víc, než v křesle před televizní obrazovkou.

Vzniklo mnoho firem, které se na rekonstrukce koupelen specializují, také architekti věnují koupelnám větší péči, aby vyhověli vzrůstajícím nárokům klientů. Náklady na koupelnu a její vybavení nejsou nijak zanedbatelnou částkou celkového rozpočtu stavby rodinného domu. I rekonstrukce koupelny vyjde docela draho a je nutné si uvědomit, že jednou postavenou koupelnu nelze jednoduše změnit, když zjistíte, že vám dispozičně nebo vzhledově nevyhovuje. Vzhled a pohodlí obývacího pokoje určuje především nábytek, který můžete snadno přemís.ovat nebo i nahradit, protože není pevně spojen s konstrukcí domu. S koupelnou je to jiné. Jak si ji vymyslíte nebo jak vám ji někdo navrhne, takovou ji budete mít po řadu let, bez možnosti zásadních změn.

Projekty nových domů nebo rekonstrukcí obsahují návrh stavebního řešení a jen výjimečně se zabývají takovými detaily, jakými jsou např. volba druhu a uspořádání obkladů a dlažeb v koupelnách, výběr konkrétních typů umyvadel, van, baterií, vybavení interiéru nábytkem apod. Důvod je zřejmý – vizualizace interiéru je náročnou a nákladnou činností a jen málokterý investor je ochoten za ní patřičně zaplatit. Proto se zpravidla všechny detaily stavby řeší s prováděcí firmou narychlo až v průběhu výstavby a to může často vést k neuspokojivým výsledkům.

Podle našich představ

Program CAD Decor zásadně mění přístup k projektování a vizualizacím koupelen. Jeho používání je mimořádně jednoduché a koupelnu jím lze do všech detailů navrhnout během několika desítek minut. Vizualizace interiéru koupelny může být součástí každého projektu, aniž by navýšila jeho cenu. Klient tak s pomocí architekta dospěje k optimálnímu návrhu koupelny a prováděcí firmy budou předem přesně vědět, co a z čeho mají postavit. Vlastní práce proběhnou bez diskusí a zbytečných prodlev a klient bude s výsledkem spokojen. CAD Decor není určen jen pro vizualizaci koupelny nebo toalety, ale zahrnuje celý proces návrhu. Je účinným a komplexním pomocníkem uživatele při realizaci jeho vizí. Žádné nástroje v něm nechybí a v průběhu práce nic nebrání převodu myšlenek a nápadů do počítačového modelu. Součástí programu jsou nástroje pro snadné modelování interiéru, pomůcky pro návrh rozmístění koupelnových obkladů a dlažeb. CAD Decor umí generovat technickou dokumentaci, foto-realistickou prezentaci a sestavuje také detailní rozpočet. Nástroje programu a jeho komfortní uživatelské prostředí umožňují jeho nasazení při projektování v architektonických a interiérových studiích, ale program ocení i různá předváděcí centra a maloobchodní prodejny výrobců dlažeb a obkladů. Ovládání programu je uzpůsobeno tak, aby po krátkém zaškolení bylo umožněno kompletně realizovat návrh i takovým uživatelům, kteří nejsou v práci s počítačem příliš zdatní a umí používat např. jen běžné kancelářské aplikace. Velkou výhodou CAD Decoru je, že projekt koupelny v něm lze vyhotovit rychle, prakticky na počkání, program tedy může fungovat jako mocný a operativní marketingový nástroj.

CAD Decor nemá žádná omezení

Co všechno tedy CAD Decor dovede? Návrh koupelny začíná modelováním interiéru tj. prostoru, do kterého bude koupelna umístěna. Neexistuje dispozice místnosti, kterou byste v programu nedokázali vytvořit. Do návrhu můžete kreslit stěny v libovolném směru, otvory, okna, dveře, výklenky, snadno můžete nakreslit i šikmé stěny podkroví a střešní okna. Pro potřebu prezentace se do interiéru umís.ují zařizovací prvky.

Standardní databáze programu obsahuje vše, co je pro návrh koupelny potřeba: umyvadla, vany, sprchové kouty, baterie, nábytek (židle, stoly, regály, skříně, koupelnový nábytek, poličky), prvky drátěného programu a různé dekorativní prvky (lampy, lustry, květiny, zrcadla, obrazy, držáky na toaletní papír, elektrospotřebiče apod.). Uživatel v programu určitě nalezne vše, co bude při návrhu potřebovat, k dispozici je téměř tisíc prvků. Zatímco dispoziční návrh interiéru probíhá v prostředí obecného grafického systému BricsCad, návrh obkladů a dlažeb se provádí v samostatném modulu, který je s BricsCadem propojen. Obklady se plochám přiřazují jednoduše metodou „táhni a pus.“. Z nabídky vyberete vhodný typ obkladu, ten přetáhnete např. na stěnu a výsledek okamžitě vidíte na monitoru. Rozmístění obkladaček a dlaždic probíhá automaticky, dekorační pásky jsou vkládány mezi dlaždice, plochy obkladu lze libovolně posunovat a natáčet. Zcela libovolně můžete nastavovat také barvu a šířku spár mezi dlaždicemi. Každá plocha obkladu může mít jinak barevné a široké spáry.

CAD Decor obsahuje nástroje, pomocí kterých můžete definovat i složité uspořádání obkladů a dlažeb. Hotový návrh obkladu je možné uložit do databáze a v budoucnu ho používat v jiných projektech. Program zachovává přehled o necelých dlaždicích a obkladačkách, které vznikly ořezem, využívá je na jiných místech interiéru a optimalizuje tak návrh. Součástí programu je rozsáhlá databáze obkladaček a dlaždic, kterou můžete snadno upravovat a doplňovat. Chcete-li do databáze přidat novou dlaždici, načtete její obrázek (získáte ho skenováním nebo od výrobce), zadáte její popis, rozměry, hmotnost apod., stanovíte cenu a ihned jí můžete používat při návrhu.

Komplexní přístup

Program dokáže spočítat, kolik potřebujete obkladaček a dlaždic, ale také kolik se jich použije celých a kolik jich vyžaduje nějakou úpravu. Množství obkladaček je možné zobrazit na kusy nebo na celá balení. Můžete vytisknout zprávu obsahující vzhled dlaždic, ceny, množství kusů, celkovou hmotnost a další parametry. Program umožňuje tisknout okótované pohledy na stěny nebo na podlahu, s vykreslením uspořádání obkladaček nebo dlaždic. Tyto výkresy lze používat jako kladečské plány. Můžete také tisknout čárové nebo foto-realistické pohledy do navrženého interiéru. Prezentace navrženého interiéru je nejdokonalejší částí programu CAD Decor. Při návrhu obkladů pracujete v interiéru v reálném čase a stále vidíte zvolené textury a barvy. Když do interiéru umístíte lampu, bude osvětlovat okolí a vrhat stíny, když na stěnu umístíte zrcadlo, uvidíte v něm reálný obraz interiéru. Zobrazení je plně fotorealistické. Renderovaný interiér můžete exportovat do souboru pro program Exporter 3D, který vám umožní prohlížení návrhu i na počítači, kde CAD Decor není nainstalován. Renderované pohledy můžete ukládat do souborů na disk v rozlišení až 4096 × 3072 bodů.

CAD Decor vytvořila polská společnost CAD Projekt K&A, která se specializuje na vývoj aplikací pro projektování kuchyní, koupelen a dalších interiérů (programy CAD Kuchyně, CAD Interiér a další). Zkušenosti autorů programu z vývoje jiných aplikací pro návrh interiérů, umožnily vytvořit produkt, který vyhovuje většině požadavků definovaných projektanty koupelen. V České republice program distribuuje společnost Protea spol. s r.o., která je také autorem jeho lokalizace do českého jazyka.

Česká verze programu CAD Dekor bude poprvé veřejnosti prezentována v Brně na výstavě IBF 2005, ve dnech 19. až 23. dubna. Zástupce obou zmíněných firem můžete navštívit v jejich stánku na galerii pavilonu Z.

Autor: Petr Matějka
Foto: Archiv firmy