Průběh renovace schodiště a položení plovoucí podlahy

Obložení původního železobetonového schodiště spolu s montáží zábradlí bylo dalším krokem probíhající rekonstrukce našeho domu. Díky dobře zvolenému systému jsme ho zároveň spojili s položením plovoucí podlahy v prvním podlaží.

Že bude muset staré nevzhledné železobetonové schodiště projít zásadní renovací, to nám bylo jasné už dlouho předem. Ze statického hlediska je naštěstí v pořádku, horší to ale bylo s nerovnostmi. A to jak s výškou jednotlivých schodů, tak s délkou stupnic, které se rozcházely až o cca 1–2 cm. Zavrhli jsme tedy nákup hotových bukových stupnic a podstupnic navržených v projektu a místo toho začali hledat nějaké jiné řešení. Ideálně i se systémovým napojením na plovoucí podlahu tak, abychom se vyhnuli problematickým přechodovým lištám. Nesmělo chybět samozřejmě ani zábradlí.

Systém TOPSTEP Profi

Z velkého množství nejrůznějších obložek jsme se nakonec rozhodli pro systém TOPSTEP Profi vyráběný ve Velké Bíteši společností TOPSET (dříve PF Postforming). Kromě elegantního vzhledu hrály při výběru roli především kvalitní použité materiály zaručující dlouhou životnost a technické řešení umožňující vyrovnání výškových nerovností schodiště. Zručný kutil si zároveň zvládne vše namontovat sám. Jaké jsou jednotlivé součásti systému a co montáž obnáší, podrobněji popíšeme v části věnující se samotné realizaci.

Původní schody se rozcházely jak výškou, tak i délkou stupnic, a to až o 1–2 cm

Zaměření, výběr zábradlí a dekor

My si celou zakázku nechali zhotovit „na klíč”, a proto i samotné zaměření schodů, zábradlí a místností v prvním patře, kam byla plánována plovoucí podlaha, provedl již technik od dodavatele. Vše zabralo zhruba 1,5 hodiny. Při této první návštěvě jsme se kvůli vzhledu a bezpečnosti rozhodli pro každý druhý schod podsvícený a zároveň si vybrali také typ zábradlí a způsob jeho kotvení. Druhý den následovala po e-mailu volba jednotného dekoru pro schody, podlahu a parapety. Za necelý týden po obdržení cenové nabídky a odsouhlasení ceny jsme si domluvili termín montáže.

Materiál

Materiál dorazil před montéry několik dní v předstihu. Musíme ocenit jak to, že dodávka dorazila v domluvený čas, tak i přístup řidiče, který nám vše pomohl ochotně složit.

Za tři dny přijela dvojice řemeslníků, kteří začali s prací. S sebou si přivezli obrovskou plachtu pro zakrytí podlahy a veškeré potřebné nářadí. Po příjezdu si také zkontrolovali přivezený materiál a zjistili, že chybí jedno podsvícení a jeden schod je poškozený. Obojí si zajistili tak, aby je to následně nezdržovalo v práci.

Zatímco jeden z řemeslníků montoval vyrovnávací hliníkové lišty, druhý připravoval bočnice

Postup montáže schodů

Nejdříve bylo nutné u původního schodiště vyčistit všechny rohy, osekat případné výstupky, vše zamést a nakonec vysát. Následovala montáž vyrovnávací hliníkové lišty, kterou bylo potřeba nejprve nařezat na požadovanou délku tak, aby byla ve výsledku z každé strany usazena cca 5 cm od kraje. Schody s osvětlením měly speciální lištu s již připraveným výřezem na světlo. Každá z lišt se srovnala do vodorovné polohy (v případě potřeby vypodložila), přilepila a ukotvila pomocí trojice hmoždinek.

Následovala montáž bočnic na stěnu, které bylo potřeba nejprve vyřezat tak, aby byla jejich výška od hrany schodů vždy stejná. Pro vytvoření šablony posloužil kartonový papír, ve kterém bylo zboží zabaleno. Finální lepení probíhalo opět nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou.

V další fázi přišla na řadu instalace osvětlení, ke které již byly připraveny vyrovnávací lišty s výřezem. To je realizováno pomocí trafa a LED diod a je důležité ho vyzkoušet ještě před instalací stupnic a podstupnic.

Řezání a následné lepení jednotlivých stupnic a podstupnic probíhalo odspodu. Nakonec byly zatmeleny spáry a za pomoci laminátové pásky zakončeny otevřené části schodů. Nejvyšší schod byl zámkem napojen na plovoucí podlahu.

Úplně na závěr se pokládala plovoucí podlaha spolu s bočnicemi.

Lepení nášlapů předcházela kontrola vodorovnosti

Zábradlí

Zábradlí jsme si vybrali nerezové s dřevěným madlem. Horní kotvení, sloupky, klouby, úchyty a výplně jsou dodávány jako stavebnice. Řemeslníci jednotlivé části vždy nařezali na požadovanou délku a vše sestavili.

Po celou dobu renovace zůstaly schody pochozí, což je vhodné zejména tehdy, když se v domě bydlí a nebo v něm probíhají souběžně další práce. Hotové části se dle potřeby zakrývaly starým kobercem, kusem kartonu nebo plachtou.

Zhodnocení

Oceňujeme nejenom kvalitně odvedenou práci, nýbrž i vstřícný přístup všech pracovníků dodavatele. Až na pár drobností jsou všechny detaily hezky provedeny. Jediné, co nám zbývá, je dolepit lišty kolem dveří. Zatím to nešlo, nemáme ještě obložky a dveře.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková