Okenní parapety TOPSET, schodiště TOPSTEP

Vybavení interiérů obytných i veřejných budov si bez okenních parapetů nedovedeme představit. Dnes slouží nejen k technickým a praktickým účelům, např. jako ochrana stěny před vlhkostí, ale zejména tvoří významný dekorativní doplněk interiéru. Dalším zajímavým produktem je schodišťový systém TOPSTEP. Oba tyto produkty od společnosti PF Postforming s.r.o., podrobně popíšeme v tomto článku.

Podle [1] tvořily první okenní parapety součást vnitřního vybavení již dávno. Tehdy naši předkové používali jako surovinu k jejich zhotovení převážně přírodní kámen. Čas pokročil. Dnes se parapety vyrábějí ze dřeva, kamene, kovu, plastu, či třískové desky, na níž je aplikován vysokotlaký laminát.

Největším tuzemským výrobcem parapetů je společnost PF Postforming. Ta získala silné postavení na trhu nejen vysokou kvalitou a příznivou cenou, ale také vstřícností k zákazníkům a širokou nabídkou výrobků.

Vnitřní parapety

Základním konstrukčním materiálem vnitřních okenních parapetů TOPSET je dřevotřísková deska (DTD) tloušťky 16 mm dle EN 312, na níž je vysoce oděruvzdorný laminát (CPL/HPL) o tloušťce 0,6 mm. Ten se běžně používá na pracovní desky a je dodáván předními výrobci laminátu v Evropě. Spodní hrana je opatřena impregnovaným protitahem zabraňujícím vniknutí vlhkosti.

Výsledkem jsou parapety pro všechny typy interiérů, vynikají stálostí barev jednotlivých dekorů, vysokou pevností a tuhostí nosného materiálu. Jsou odolné proti UV záření, běžným domácím chemikáliím a vysokým teplotám.

Okenní parapety TOPSET, které nabízí společnost PF Postforming, se dají snadno osadit větrací mřížkou. Dostupné jsou ve 13 základních dekorech, ve kterých jsou 2 uni barvy (bílá a světle šedá), 3 typy kamenů (casablanca, kraket, carera) a 8 dekorů dřevin (dub světlý, dub tmavý, olše, buk, javor, třešeň, mahagon a kaštan).

Vnitřní parapety TOPSET jsou vyráběny ve variantách:

 • Profil 100 Slim – parapet bez nosu
 • Profil 200 Standard – parapet s nosem
 • Profil 201 Long – parapet s prodlouženým nosem
 • Panel parapet
 • Systém Mont
 • Parapet Natur – s přírodní dýhou

Parapet TOPSET Slim – parapet bez nosu, profil 100

Okenní parapet Slim nabízí štíhlé provedení. Používá se všude tam, kde to vyžaduje architektonický záměr nebo technické možnosti stavby.

Profil 100 Slim – parapet bez nosu

TOPSET Standard – parapet s nosem, profil 200

Předností tohoto parapetu je zesílení nosu na 25 mm oproti tloušťce nosné desky, která je tak jako u ostatních parapetů tlustá 16 mm (+ 0,6 mm vysoce oděruvzdorného materiálu). Jeho šířka je od 150 až do 1000 mm.

Parapet TOPSET Long – profil 201

Tyto parapety jsou charakteristické výškou nosu od 40 do 80 mm. Díky tomu je parapet možné využít zejména k rekonstrukci. Dají se s jím překrýt jak nerovnosti stěn, tak i stávající parapet.

Profil 201 Long – parapet s prodlouženým nosem

Parapet TOPSET Panel

Okenní parapety Panel jsou určeny především pro rekonstrukci panelových domů. Jejich délka a šířka jsou optimalizovány pro minimální ztráty z prořezu a bezproblémovou manipulaci a instalaci k standardním oknům v panelových domech.

Parapet TOPSET Mont

Systém TOPSET Mont řeší pomocí kovové konzoly uchycení parapetní desky a současně rozvodů elektrických a datových kabelů (kabelový tunel). Je určen pro průmyslové haly, do kancelářských objektů a na místa, kde není možno použít standardní osazení parapetu na zdivo.

Parapet TOPSET Natur

Dýhované parapety Natur odpovídají představám architektů i těm nejnáročnějším zákazníkům. Díky kvalitnímu zpracování a použití přírodní okrasné dýhy se z parapetu stává nepřehlédnutelný a velmi pěkný interiérový doplněk.

Vlastnosti:

 • estetické vlastnosti dané použitím přírodních materiálů
 • příjemný pocit na dotek
 • možnost s laděním s barvou oken
 • dokonalý povrch
 • jednoduchá montáž
Parapet Natur

Dýhovaný okenní parapet TOPSET Natur je vyroben z kvalitní vlhkuodolné DTD, na kterou je technologií postforming přilepena okrasná dýha. Dýhované parapety jsou standardně dodávány bez povrchové úpravy pro možnost oknařských firem domořit parapet do požadovaného dekoru. Na přání zákazníka však firma PF Postforming s.r.o. provede i povrchovou úpravu lakováním polyeuretanovým lakem s vysokou odolností proti mechanickému namáhání a vodě. Okenní parapety jsou vyráběny v okrasných dýhách buk, americká třešeň, dub, ovangol, mahagon a bambus.

Novinky

Jako novinku pro rok 2007 firma představila dekory mikroline. Tento výrobek charakterizuje výrazná podélná kresba dřeva s odpovídajícím reliéfem na povrchu.

Mezi novinky patří i sada dekorů s moderním designem a je určena pro lidi, kteří se nebojí experimentů. Tyto moderní dekory jsou nabízeny i jako nabídka dekorů schodišťového systému TOPSTEP. Okenní parapety TOPSET, to nejsou pouze stavební prvky, ale díky své přirozenosti a rozmanitosti barev se stávají dekorativní součástí interiéru a umožňují vytvářet domov útulnější.

Realizace schodišťového systému

Schodišťový systém TOPSTEP

Schodišťový systém TOPSTEP je jedinečným systémem nejen pro renovaci stávajícího schodiště, ale především jako materiál pro obklad nových betonových schodů. V současné době se stává beton jedním z universálních podkladů a systém TOPSTEP nabízí vhodnou kombinaci těchto materiálů.

Pro větší variabilitu lze využít jen schodového profilu bez podstupnice, díky němuž se schodiště opticky provzdušní a získá elegantní vzhled.

Výhody systému TOPSTEP:

 • jednoduchá montáž
 • dlouhá životnost
 • odolnost proti UV záření a běžným domácím chemikáliím
 • cenová dostupnost
 • neklouzavý povrch (díky vlastnostem laminátu)
 • možnost sladit s plovoucí podlahou

Schodišťový systém TOPSTEP nabízí i kompletní řešení pro renovaci starých schodů bez bourání a stavebních úprav. Použitím hliníkové lišty, která je součástí systému, je vyřešen problém s nerovností povrchu u starých schodů.

Vyrovnání výškových nerovností zajistí nízkoroztažná polyuretanová pěna, která zabraňuje vrzání a jiným nepříjemných zvukům.

Parapet TOPSET

Výhody renovace:

 • řešení renovace přímých i točitých schodů
 • zabraňuje vrzání a jiným nepříjemných zvukům
 • odolnost proti oděru

Schodišťový systém TOPSTEP – montážní detail

Materiál

Základní požadavky na kladené schody jsou splňovány díky vysoké kvalitě obkladového materiálu. Nosnou část tvoří středně hustá vláknitá deska (MDF), která je potažená vysokotlakým dekorativním laminátem, splňujícím požadavky nejvyšší třídy odolnosti (podobně jako např. plovoucí podlaha). Součást systému tvoří i nerezové zábradlí a nabídka 12 dekorů.

Více na www.topstep.cz.

Literatura a zdroje:

[1] Král, Pavel a Hrázský, Jaroslav: Kvalitní okenní parapety od českého výrobce, Stolařský magazín č. 9/2007
[2] Katalog PF Postforming s.r.o., 2007

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy PF Postforming s.r.o.