Do čeho „obléct“ schody? No přece do laminátu

Vybrat vhodnou podlahovou krytinu může být někdy oříšek. Ve vícepodlažním domě se k tomu přidává ještě starost týkající se schodišťových stupňů. Ať už je jejich nosná konstrukce jakákoli (beton, ocel, dřevo), výběr materiálu finálních nášlapů určí výsledný design, ale také rozhodne o náročnosti údržby, akustických vlastnostech i o bezpečnosti. Laminát může být dobrou volbou ve všech ohledech – disponuje skvělým poměrem ceny a kvality, a navíc pomůže sladit schodiště s podlahovou krytinou do jednoho designově harmonického celku.

Výběr až ze 16 dekorů laminátových povrchů schodišť nabízí pod značkou TOPSTEP tradiční česká firma PF Postforming s.r.o. Jde o odolný materiál s dlouhou životností, který svému uživateli nabídne snadnou údržbu. Díky trvale inovované technologii výroby dokážou dnešní laminátové povrchy imitovat dřevo natolik, že rozdíl není na první pohled vůbec patrný.

Oproti dřevu je ale laminát odolnější vůči poškození, je tvarově i barevně stálý a k jeho údržbě není třeba žádných speciálních přípravků. Vedle imitace dřeva nabízí TOPSTEP i „kamenné” a „betonové” varianty. Ty jsou při došlapu díky laminátovému povrchu ve srovnání s originálem příjemnější a teplejší. Laminát navíc disponuje i protiskluzovými vlastnostmi, které jsou z důvodu bezpečnosti důležité zejména u schodišťových stupňů – a to nejen pro lidi, ale také pro čtyřnohé mazlíčky.

Údržba laminátu spočívá v zametení/vysátí a setření vlhkým hadrem nebo mopem, povrch není třeba voskovat nebo olejovat. Pozor je třeba dát pouze na nadměrné množství vody.

Snadná údržba i autentický vzhled

Mezi největší benefity laminátu patří jeho výborný poměr ceny a kvality. Za rozumné pořizovací náklady můžete mít podlahu i schodiště s nekompromisním vzhledem a trvanlivostí. Tento materiál ale vyniká i rychlostí pokládky, je antistatický a antialergický. Laminátová podlaha je navíc vhodná také pro pokládku teplovodního či elektrického podlahového vytápění.

Údržba spočívá v zametení/vysátí a setření vlhkým hadrem nebo mopem, povrch není třeba voskovat nebo olejovat. Pozor je třeba dát pouze na nadměrné množství vody, která laminátové podlaze ani schodišťovým nášlapům nedělá dobře. V případě předpokládaného většího zatížení vlhkostí je ale možné sáhnout po variantách k tomu určených – ty obvykle disponují speciálně ošetřeným voděodolným jádrem a zámky, aby voda hůře pronikala pod vrchní vrstvu dekoru.

U schodišťových stupňů tvoří základ kvalitní HDF deska, která je tvarově stabilní, pevná a také odolná vůči bobtnání..

Bezpečné schodiště s dobrým kročejovým útlumem

U schodišťových stupňů tvoří základ kvalitní HDF deska, která je tvarově stabilní, pevná a také odolná vůči bobtnání. Schodišťový systém TOPSTEP je bezpečný díky pevnému přesahu („hrana nosu”), který může být ještě zpevněn hliníkovou lištou. Ta nabízí možnost praktického podsvícení pomocí LED pásku. Aby výsledek působil kompaktním dojmem, vyrábějí se profily z jednoho kusu.

Samozřejmostí je i další příslušenství, mezi které patří zábradlí nebo bočnice schodu ve stejném dekoru. Nášlapná vrstva schodu se vždy lepí celoplošně na expanzní pěnu, což zaručuje dobré výsledky kročejového útlumu. Laminát jako finální materiál nášlapu je možné použít jak u přímého, tak u točitého schodiště.

Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: archiv firmy