Kulturní dům Slávie

Rekonstrukce českobudějovické Slavie by neměla stát více než miliardu korun

České Budějovice 16. června (ČTK) - Částka na rekonstrukci českobudějovického kulturního domu Slavie by neměla přesáhnout miliardu korun. Přesto se oprava objektu, který patří městu, výrazně prodraží. Původní odhadovaná částka byla od 650 až 730 milionů korun. ČTK to dnes řekl při zasedání českobudějovického zastupitelstva náměstek primátorky Petra Maroš (ODS).

"Budeme se pohybovat někde mezi 900 miliony korun a miliardou. Ale důležitější v tuto chvíli je, že vidíme na konec a už se nám ten dům začíná pomalu takzvaně vyloupávat. Znamená to, že termín otevření Slavie na konci roku 2025 je reálný," uvedl Maroš.

Rekonstrukci prosadila předchozí koalice, v níž byly nejsilnějšími subjekty ANO a hnutí Občané pro Budějovice. ODS, která vede současnou koalici, delší dobu projekt kritizovala. Výrazné zdražení podle současné koalice způsobil fakt, že projekt se musel kvůli různým komplikacím měnit, vzrostla také částka na nákup vybavení objektu. Přestavba částečně změní dispozici domu. Kulturní dům doplní prosklená přístavba a zanikne společenský sál v patře a také tělocvična v přízemí. Původně měla rekonstrukce skončit letos v květnu, ale prodlužování prací termín posunulo. Vedení města se dokonce jednu chvíli obávalo toho, zda stihne kulturní dům zprovoznit ještě letos. "Můžeme se pak bavit o tom, zda tedy budeme vymáhat nějakou zodpovědnost na projektantovi rekonstrukce," uvedl dnes v reakci na komplikace při rekonstrukci opoziční zastupitel Tomáš Chovanec (hnutí Občané pro Budějovice).

Město získalo na opravu Slavie dotaci ve výši 177 milionů korun z Národního plánu obnovy. Kvůli prodlužování prací však hrozilo, že nárok na grant ztratí. "Dovolím si tvrdit, že o dotaci nepřijdeme, protože stihneme Slavii otevřít do konce roku," řekl Maroš. Město připravuje slavností zahájení provozu na 29. prosince.

O osudu KD Slavie se v Českých Budějovicích mluví několik let. Původně německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za nacismu se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, následně sloužil armádě. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát o dva roky později opět městu.

Autor: ČTK
Foto: Anaj7, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org