Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Rekonstrukce piaristického kostela v Litomyšli

Barokní kostel Nalezení sv. Kříže byl v havarijním stavu od poloviny minulého století. Otázka, co udělat s natolik poničeným prostorem, byla vlastně ze všech nejtěžší. Nechtěli jsme, aby kostel byl muzeem. Jeho životaschopnost by pak nebyla dlouhá. Studovali jsme proto historii piaristů i samotného kostela a snažili se rekonstrukci co nejvíce propojit s pohnutými dějinami místa.

Dát kostelu nové funkce proto bylo nezbytné. Bez nich a jejich vrstevnatosti by tento prostor v dnešní době nebyl životaschopný. Proto kostel Nalezení sv. Kříže znovu nabízí možnost ztišení, modlitby, církevních obřadů, slavností. Prostor kostela má i nadále převážně sakrální charakter. Souběžně s tím jsou zde však přidány další funkční roviny – kulturní a turistické. Konkrétně stálá expozice sakrálního umění Hradecké diecéze se symbolickou lávkou, vyhlídková terasa v prostoru mezi věží, krypta uzpůsobena pro současné výtvarné autorské duchovní intervence apod. Prostor je nyní využit rovněž pro pořádání koncertů, divadelních představení a liturgických seminářů. Slovy kardinála Vlka při zdejší první mši - kloubí se zde kult a kultura.

Veškeré nátěry stěn jsou provedeny monochromaticky v šedé barvě. Tato barva je připomínkou pohnuté historie kostela a jeho čtyř požárů. Hlavice pilastrů jsou pojednány zdobněji přidáním třpytivých částic. Omítky na stěnách byly opraveny a opatřeny nátěry na bázi vápna s typickým rukopisem malíře. Původní mobiliář a oltáře byly pietně restaurovány. Podlaha je nově tetována bronzovými nápisy, které připomínají nejdůležitější události místa. V podlaze je vložen elektricky otvíravý bronzový vstup do krypty. Freska nad křížením bude obnovena, ale už současným umělcem na křesťanské téma. Nyní je v prostoru pod klenbou zavěšena skleněná instalace od Václava Cíglera.

  • Kancelář: Atelier Štěpán s.r.o.
  • Autoři: Ing. Arch. Marek Štěpán, Akad. Arch. Vanda Štěpánová
  • Adresa: ul. Jiráskova, Litomyšl
  • Zahájení projektu: 2007
  • Dokončení realizace: 2015
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: Ota Nepilý