Rigips přináší novinku – krokvový nástavec pro požadovanou izolaci v podkroví

Rigips, s.r.o., přináší na trh novinku – krokvový nástavec, který ve spojení se stavěcím třmenem umožní použít v konstrukcích podkroví Rigips minerální izolaci až do tloušťky 400 mm.

Použitím krokvového nástavce lze pod krokev přidat až o 120 mm minerální izolace více, než bylo dosud možné. Jedná se tedy o zcela novou možnost řešení izolace v podkroví na našem trhu.

Varianta podkroví Rigips s použitím krokvového nástavce také umožní „bezpečnější” polohu parozábrany. Ta tak není umístěna bezprostředně nad sádrokartonovým opláštěním a tím vzniká prostor pro vedení elektroinstalace v této dutině mezi sádrokartonem a parozábranou. Další výhodou je možnost lepšího dotěsnění napojení parozábrany na návazné a prostupující konstrukce a prvky střechy.

Obr. 1: Krokvový nástavec Rigips
Obr. 2: Konstrukce podkroví Rigips. Ukázka aplikace krokvového nástavce v kombinaci se stavěcím třmenem

Neméně důležitým kladem tohoto řešení je i snadná aplikace parozábrany, a to díky terčům oboustranně lepicí pásky, umístěným na spodním líci krokvového nástavce. Nové varianty konstrukce jsou podloženy statickým výpočtem a klasifikačním osvědčením požární odolnosti.

Výrobek Délka[mm] Objednací číslo Balení Minimální dodací množství Cena bez DPH [Kč/ks]
počet kusů druh balení hmotnost [kg]
Nástavec krokvový Používá se ve spojení se stavěcím třmenem o délce 35 mm a 65 mm 230 515237 50 karton 6,80 karton 35,-

Stručný popis pracovního postupu při užití krokvového nástavce

Tato technologie montáže vychází ze zásad popsaných v Montážní příručce sádrokartonáře a obsahuje následující kroky:

  1. Rozměříme polohy jednotlivých míst pro montáž závěsů na CD profily podkonstrukce.
  2. Pomocí 2 ks šroubů FN 4,8 × 35 mm připevníme krokvové nástavce z boční strany krokví.
  3. Vložíme vrstvy minerální izolace (např. k tomu účelu určené výrobky Isover nebo Orsil) do dutiny podkroví – minerální izolaci v případě potřeby fixujeme pomocí tenkého vázacího drátu, který protáhneme přes otvory v krokvovém nástavci.
  4. <
  5. Parozábranu přilepíme na terče oboustranně lepicí pásky (nutno předem strhnout krycí papír z těchto terčů). Vzájemné slepení parozábrany a dotěsnění do prostupujících a návazných konstrukcí provedeme dle pokynů jednotlivých výrobců parozábrany (např. Vario dB od firmy Isover).
  6. K montáži stavěcích třmenů použijeme délku třmenu 35 nebo 65 mm, přišroubujeme je ke spodnímu líci krokvového nástavce pomocí 2 ks šroubů do plechu 421/4,2 × 13 (LB) na jeden závěs.
  7. V případě potřeby použijeme na štítové stěny UD profily.
  8. Přišroubujeme CD profily do stavěcích třmenů pomocí šroubů do plechu 421/3,5 × 9,5 (LB) (2 ks na jedno napojení závěs – CD profil).
  9. Do dutiny v úrovni stavěcích třmenů můžeme vložit dodatečnou vrstvu minerální izolace za předpokladu, že její tloušťka bude menší než 1/5 z celkové tloušťky minerální izolace.

Výše popsaná technologie montáže bude zahrnuta do druhého vydání „Montážní příručky sádrokartonáře”.

Autor: Ing. Ivana Duchoňová
Foto: Archiv firmy