Viessmann Invisible promění místnost obvykle používanou pro stavbu zařízení a spotřebičů na další obytný prostor, například pro vlastní oázu pohody se saunou.

Rodina pro pozitivní změny aneb Nové produkty Viessmann v roce 2023

Velké výzvy vyžadují odvážné odpovědi. Boj proti změně klimatu a hlavně za dosažení velké soběstačnosti v zásobování energií v Evropě jsou cíle nabízející dobré a optimistické vyhlídky pro budoucí generace. Spolu se svými obchodními partnery hraje Viessmann rozhodující roli při utváření této pozitivní změny. Jako jedna velká rodina, která mění energetiku ve skutečnost.

Aby bylo dosažení soběstačnosti vůbec možné, neobejdeme se bez zařízení pro efektivní využívání a získávání energie. Společnost Viessmann v této oblasti přichází s řadou nových produktů – včetně inovativních zařízení a systémů pro účinné využití obnovitelné energie, konektivity a platforem, digitálních služeb a nových služeb.

Trvale udržitelná řešení pro vytápění, chlazení, kvalitu vody a vzduchu a elektřinu – to nabízejí produkty a systémy v nabídce Integrated Solution Offering. Rozsah potenciálních aplikací pokrývá téměř všechny oblasti, od rodinných domů a velkých obytných budov až po komerční, průmyslová a komunální zařízení. Nejdůležitější novinky tohoto roku jsou uvedeny níže.

Systém Viessmann Invisible umožňuje instalovat technická zařízení skrytě do obytného prostoru.

Viessmann Invisible: převratný systém poskytne doma víc prostoru

S rostoucími cenami nemovitostí je každý metr čtvereční obytné plochy cennější než kdy jindy. Je tedy skvělé, když můžete přeměnit místnost dříve používanou pro technické vybavení na další obytný prostor – například, abyste získali další hrací plochu nebo úložný prostor. S Viessmann Invisible je nyní k dispozici převratné řešení vytápění, chlazení a větrání, které toto umožňuje.

Tepelná čerpadla Vitocal 250–A a Vitocal 250–A Pro

Řada Vitocal 250–A bude rozšířena o pět nových výkonových variant. Nová tepelná čerpadla v kategorii do 8 kW jsou se svými kompaktními vnějšími jednotkami navržena speciálně pro novostavby. Modely s výkony až 18,5 kW pak cílí zejména na modernizace. Největší tepelné čerpadlo vzduch/voda Vitocal 250–A Pro je ideálním řešením vytápění a chlazení pro větší obytné budovy, obchody a komerční prostory. Bude k dispozici s výkony 32 a 40 kW, přičemž pomocí kaskádového zapojení až 4 těchto zařízení lze docílit výkonu 160 kW. S maximální výstupní teplotou 70 °C jsou pak všechny jednotky vhodné i pro použití spolu se staršími otopnými tělesy původně provozovanými s kotlem.

Nové výkonné verze tepelných čerpadel vzduch/voda Viessmann Vitocal 250-A a Vitocal 252-A o výkonech až 18,5 kW jsou určeny pro modernizaci topných systémů ve větších stávajících budovách s vysokým topným zatížením.

Nabíjecí stanice

Nová nabíjecí stanice Viessmann pro elektromobily je ideálním doplňkem k fotovoltaickému systému Vitovolt, zejména pak v kombinaci s akumulačním systémem Vitocharge VX3. Používání solární energie k nabíjení elektromobilů zvyšuje využití elektřiny vyrobené vlastními silami a snižuje náklady na mobilitu, kdy elektřina ze sítě nebo veřejných stanic je stále dražší. Nabíjecí výkon této stanice dosahuje až 11 kW (3–fázová varianta).

Nabíjecí stanice Viessmann je ideálním doplňkem k fotovoltaickému systému Vitovolt se systémem akumulace elektřiny Vitocharge VX3.

Vitocell Modular, akumulační systém pro všechny požadavky

Speciálně pro použití s tepelnými čerpadly vyvinul Viessmann nové zásobníky teplé vody a akumulační zásobníky topné vody, jež lze využít samostatně nebo v kombinaci s inovativní řadou Vitocell Modular. Jedinečnou vlastností je jejich modulární konstrukce nabízející maximální flexibilitu a umožňující splnit různé požadavky kladené na technická zařízení v novostavbách a modernizovaných objektech. Zásobníky teplé vody a akumulační zásobníky lze montovat na sebe a uvolnit tak další prostor.

Vitocell Modular je jedinečný modulární akumulační systém Viessmann se zásobníkem teplé vody a akumulačním zásobníkem topné vody, které lze používat samostatně nebo v kombinaci.

Vitoair PRO, řešení větrání s rekuperací tepla

Větší kanceláře, školky, obchody, montážní haly a obytné komplexy kladou zvláštní požadavky na ventilační systémy. Nové větrací jednotky Vitoair FS PRO a Vitoair CS PRO jsou přizpůsobeny právě těmto požadavkům, kdy disponují průtoky vzduchu až 2000 m³/h. Mezi jejich přednosti patří vysoká míra rekuperace tepla (orientačně 80 %), rekuperace vlhkosti, snadná montáž do podhledů díky plochému designu. Uvádění do provozu probíhá pomocí aplikace Vitoair PRO a následně je k dispozici též online sledování provozních dat.

Konektivita a platformy

Připojení produktů a systémů k internetu (a do systémů tzv. „chytrých domácností”) je předpokladem pro co nejvyšší energetickou efektivitu, pohodlí a bezpečnost. Proto jsou všechny nové jednotky vybaveny integrovanou platformou Viessmann One Base a nevyžadují žádná další interní rozhraní pro online přístup. Viessmann One Base propojuje produkty a systémy portfolia Viessmann Integrated Solution Offering s digitálními službami. Vznikají tak tedy komplexní a plynule propojená řešení, která pomocí integrovanému systému Viessmann Energy Management fungují v dokonalé harmonii.

Efektivní využití energie včetně fotovoltaiky

Viessmann Energy Management je plně integrován do nové generace tepelných čerpadel Vitocal. Je navržen tak, aby zajistil maximální využití vlastní vyrobené elektřiny a optimalizoval interakci mezi fotovoltaickým systémem a systémem akumulace elektřiny Vitocharge VX3 s tepelným čerpadlem Vitocal a nabíjecí stanicí pro elektromobily. To snižuje náklady na energii a je to nejlepší způsob, jak chránit životní prostředí. Aplikace ViCare na chytrých telefonech nebo tabletech uživatelů zobrazuje energetické toky v budově v reálném čase. Uživatelé tak mají odkudkoliv přístup k intuitivnímu a pohodlnému nástroji.

Digitální služby

Digitální služby Viessmann jsou založeny na konektivitě a platformách. Vylepšují funkce produktů a systémů a pomáhají uživatelům provozovat systémy, stejně jako usnadňují specializovaným partnerům uvádění zařízení do provozu, monitorování a případný servis.

Nedávno došlo též k značnému rozšíření osvědčeného servisního nástroje ViGuide, který je využíván v oblasti dálkové diagnostiky pro připojená tepelná čerpadla Vitocal a nyní byl schválen nezávislým institutem LCP Delta ve své nejnovější zprávě „Remote Heating Diagnostics 2023”.

LCP Delta se sídlem v Edinburghu provádí primární výzkum a analýzy sofistikovaných technologií a inovací. Ty urychlují energetický přechod po celém světě na bezuhlíkaté bázi. Digitální nástroj pro partnery ViGuide Pro nyní obsahuje funkci „nepřetržité kontroly”. Tato možnost zahrnuje provádění každodenní online kontroly připojených zákaznických instalací, kterou nástroj provádí automaticky. Mezi další výhody patří prodloužené intervaly údržby, včasná detekce nežádoucích stavů a jejich náprava. ViGuide je nyní k dispozici ve verzi ViGuide Mobile pro chytré telefony a tablety a také ve variantě pro stacionární použití na kancelářských počítačích. Obě aplikace se aktualizují automaticky.

Služby

Požadavky uživatelů kladené na nejmodernějších energetické systémy se zvyšují, a to nejen z hlediska ekologie, ale také z pohledu uživatelské přívětivosti a transparentnosti nákladů. Když systém nefunguje, provozovatelé očekávají rychlá řešení. Servisní technici mají přitom se složitějšími technologiemi více práce než kdykoli předtím, takže se s množstvím zakázek jen těžko vyrovnávají. Zde vstupují do hry služby Viessmann.

Pryč jsou časy, kdy specializovaní partneři museli k návrhu energetického systému používat několik nezávislých plánovacích nástrojů. Viessmann totiž nyní vyvinul ViGuide Planning (prozatím dostupné jen v Německu), což je modulární plánovací platforma, k níž budou postupně přidávány další plánovací nástroje. ViGuide Planning je řešením pro praktické, rychlé poradenství, plánování a přípravu cenových nabídek pro řešení obnovitelné energie Viessmann.

Nová služba MobileHeating společnosti Viessmann (prozatím dostupné v Německu, poznámka redakce) nyní nabízí rychlé a bezproblémové uspořádání mobilních topných systémů mezi půjčovnami a komerčními nájemci. Uživatelé mohou najít správnou půjčovnu mobilních topných systémů v blízkosti místa, kde je potřebují, pomocí několika kliknutí myší. Z portfolia partnerů lze vybrat až pět půjčoven a vyžádat si nabídky jediným dotazem. Jakmile si z nich vyberou, vyjasní se podrobnosti přímo s poskytovatelem a může být uzavřena nájemní smlouva. Samozřejmostí je, že odborní partneři Viessmann mohou tuto službu využít k pronájmu vlastních mobilních topných systémů.

V krátké době Viessmann plánuje otevření partnerské sítě, která uživatelům po celém světě pomůže čelit výzvám spojeným s přechodem k udržitelným klimatickým řešením. Viessmann zve nové a stávající partnery z Německa i ze zahraničí, aby mohli využívat doplňková řešení šitá na míru pro celé portfolio. Od plánování po servis a údržbu. Vše, co usnadňuje a zefektivňuje spolupráci se společností Viessmann při hledání řešení pro udržitelná klimatická řešení, bude nedílnou součástí partnerské sítě.

Síťově propojené produkty Viessmann vytvářejí efektivní celkový systém, zatímco Energy Management pomáhá uživatelům využívat energii a zároveň šetřit zdroje a náklady na vytápění.

Minutová nabídka

Budoucnost je něco, co se nejlépe formuje pospolu

Na nedávno proběhlém veletrhu ISH 2023, konaném od 13. do 17. března 2023, posunul Viessmann setkání s návštěvníky na zcela novou úroveň –osobní dialog, pocit „my cítíme”, umožňování věcí, inovační síla. Živě na místě a prostřednictvím digitálního přenosu v reálném čase mohli zájemci sledovat veškeré dění ve veletržním programu Viessmann. A současně s tím získali přehled o nejnovějších systémových řešeních, mohli klást otázky pomocí funkce „chat” a zjistit, jak Viessmann hodlá společně se svými obchodními partnery utvářet budoucnost. Dodejme, že k tomu určené webové stránky www.viessmann.live jsou v provozu trvale.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek 1)
Foto: Viessmann

1) Z materiálů FPT Viessmann.